Pane, co jste mi to udělal

Břetislav Pojar Nedávno všechna média zaplavila nečekaná zpráva o úmrtí jedno z největších mužů animovaného filmu Břetislava Pojara. Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi v této souvislosti chystá ve středu 14. listopadu 2012 v 18,00 hodin přednášku o tomto výjimečném muži a jeho tvorbě nazvanou „Pane, co jste mi to udělal“. Mgr. Michaela Mertová, historička Národního filmového archivu návštěvníkům popovídá o životě, pedagogické činnosti a tvorbě Břetislava Pojara, svou přednášku také doplní projekcí ukázek z tvorby.

 

Břetislav Pojar je vedle Jiří Trnky jednou z největších osobností loutkového filmu. Právě s Jiřím Trnkou spoluzakládal studio Bratři v triku a v roce 1946 s Jiřím Trnkou odešel do Studia loutkových filmů. Ve spolupráci s dalším autorem Jiřím Brdečkou vznikl první úspěšnější snímek – poetická instruktážní agitka o alkoholu za volantem, nazvaná „O skleničku víc“. Tento snímek získal na festivalu v Cannes cenu za nejlepší loutkový film. Pro Pojara to nebyla cena poslední. Jeho filmy v následujících desetiletích vyhrávaly na festivalech v Berlíně nebo v Annecy, kde v roce 1960 získal Grand Prix za snímek Lev a písnička. Ovšem asi všem nejznámějším dílem Pojara je nezapomenutelný seriál o vypečených medvědech „Potkali se u Kolína“. Věta „Pojďte pane, budeme si hrát“ u nás téměř zlidověla. Medvědama ale Pojarova tvorba nekončí. V paměti máme i takové pohádky jako je například příběh o Dášeňce nebo Jája a Pája.

Pokud byste měli zájem se o Břetislavu Pojarovi dovědět více, přijďte ve středu do Muzea loutkářských kultur v Chrudimi, vstupné je dobrovolné. Doporučujeme si na přednášku zarezervovat místa, kapacita sálu je omezena a při jejím naplnění nelze akceptovat zájem neobjednaných návštěvníků. Objednávat se můžete na email olga.havlikova@puppets.cz nebo tel.: 469 620 310.

www.puppets.cz

 Pane, co jste mi to udělal

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.