Pátek, 24.5.2024
KnihyKultura

Pár zbytků pro krysy, hostina pro čtenáře

recenze knihy Pár zbytků pro krysy

Prvním dílem Jiřího Sivoka, které jsem četl, byl útlý román (či obsáhlejší novela) Smrt bývá nehezká, které vydalo nakladatelství Golden Dog v roce 2020. Už tehdy jsem si uvědomil, že autor je skvělým vypravěčem a že o něm rozhodně ještě uslyšíme.

A stalo se tak právě letos (pokud tedy nepočítám loňskou autorovu účast v úspěšných antologiích České temno a Jihočeský horor). S povídkovou tvorbou Jiřího Sivoka nás seznamuje kniha Pár zbytků pro krysy, opět vydaná pod hlavičkou Golden Dogu. Některé texty již dříve vyšly v nejrůznějších žánrových sbornících nebo jsou ověnčeny cenami z literárních soutěží.   

Pár zbytků pro krysyUž jsem na tomto místě několikrát napsal, že mám rád povídky a rozmanitost. A přesně to tahle knížka přináší. Rozmanitost témat, žánrů (ne všechno to jsou horory), vyprávěcích postupů i stylů. Nalezneme tu sci-fi (Zachraň člena posádky, nic víc, Propast už čeká, kamaráde), akční masakrálii (Spolkl to), temnou fantasy (Nekronaut), monology úchylů (Zkuste mě pochopit, milá slečno, Co myslíte, doktore), mučeníčko (Hněv MotherEye), víceméně hororovou klasiku (Záchvěvy a temné vody, Úsek dopravních nehod) i příběhy s prvky bizarra (Knihomol, Babice z lesa). Některé povídky jsou zcela pojaty vážně, jiné s nadhledem až ironií. A ze všech bez výjimky je cítit autorova radost z literárního tvoření. Nechybí motivační předmluva a na konci (dnes už skoro nezbytný) životopis jednotlivých povídek. Autorkou působivé obálky je Dana Kápičková, knihu ilustrovala Zuzana Žbánková, grafickou úpravu si klasicky vzal na svá bedra Michal Březina.

Knížku doporučuji všem příznivcům temnějších žánrů, kteří se nezhroutí okamžitě, jakmile někde trochu vystříkne krev. Pokud bych měl uvést své současné favority z publikovaných povídek, pak Nekronauta, Knihomola, obě výše uvedené zpovědi úchylných vrahů, Hněv MotherEye, či ulítlá jatka s názvem Babice z lesa. Ovšem, je možné, že při některém z dalších čtení této knihy (a ta přijdou, to mi věřte!), to budou zase jiné tituly, dle momentální nálady, protože rozličných poloh přináší knížka nespočet a v tom je její síla.   

 

Název knihy Pár zbytků pro krysy
AutorJiří Sivok
ŽánrHorory, Literatura česká, Sci-fi
  
Nakladatelství Golden Dog
Rok vydání2022
Počet stran232
ISBN978-80-88067-46-7
  
Nákup knihy www.goldendog.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Golden Dog

Nakladatelství Golden Dog se zaměřuje na horor, thriller, detektivku a další žánrovou literaturu. Jedním z cílů je podpořit české hororové autory a vydávat je pod jednotnou značkou a spojit je tak v soběstačnou a fungující skupinu.

www.goldendog.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.