Pátek, 24.5.2024
KnihyKultura

Patříme k sobě

Eleanor je na útěku z Londýna. Ne, že by byla prchající zločinec, prostě potřebuje změnit toxické prostředí. No dobře, možná má něco nemilého za sebou, o čem se dozvíme až v průběhu děje, ale nyní je důležité to, aby se dostala tam, kam chce – na na rodinnou farmu své nejlepší kamarádky Charlie. Po menších peripetiích zjistí, že s Charlie se už nikdy nesetká, na farmě žije pouze Charliin bratr Daniel a jeho malá neteř Hope, kterou adoptoval. Péče o rozpadlou farmu je náročná a Danielovi se hodí každá pomocná ruka, i ta, která patří Eleanor. Ta doufá, že řešením cizích problémů zapomene na vlastní, ale je tomu opravdu tak? Navíc obyvatele vesnice Ferrington, kde se dům nachází, rozděluje jak řeka, tak i letitý svár, který má kořeny v celostátní stávce horníků, jejíž důsledky zapříčinily nenávist mezi lidmi. Eleanor se snaží pomáhat Danielovi a také nastolit ve Ferringtonu klid a mír. Ale pořád je tady její londýnský útěk a jedno hořké tajemství.

Patříme k sobě - recenzeČeští čtenáři se s tvorbou Beth Moranové mohli potkat už prostřednictvím románu Taková, jaká jsi, který můžu jen doporučit. V obou případech se autorka zaměřuje na mezilidské vztahy, ať už milostné nebo rodinné a nechává své hrdinky prožívat náročné životní okamžiky. Zatímco v románu Taková, jaká jsi hlavní postava Olivie řešila toxický vztah s panovačnou matkou, která se upnula na dceru a nedokázala žít vlastní život, v aktuálním počinu Eleanor bojuje s pocity viny, protože před lidmi něco skrývá a neví, jak ze zapeklité situace ven, aniž by někomu ublížila.

Beth Moranová je velmi empatická autorka, která se dokáže vžít do nálad a pocitů svých hrdinů a vtisknout jim tak punc lidskosti a jakési obyčejnosti, protože se v nich tak trochu poznáme. Aby se v případě románu Patříme k sobě nejednalo jen o typickou stereotypní romanci – ano, klasického klišé v podobě rozkolu mezi postavami se dočkáme – ozvláštnila ji již výše zmiňovanou rozepří mezi ferringtonskými obyvateli, v níž nechala doznít historicky nepříliš vzdálenou hornickou stávku z roku 1984 a čtenářům nabídla pohled na dvě pravdy, kdy každá strana vesnice má tu svou a nemíní ustoupit.

Pokud hledáte romanticky laděný společenský příběh s přesahem, tvorba Beth Moranové by vám mohla padnout do oka. Cílí převážně na čtenářky, které si rády čtou o lásce a vztazích, ale v knihách hledají vždy něco navíc, ať už je to vážnější téma nebo kapka humoru.

 

Název knihy Patříme k sobě
AutorBeth Moranová
Žánrspolečenský román, román pro ženy
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2024
Počet stran344
ISBN978-80-249-5320-5
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)