Pátek, 8.12.2023
KnihyKultura

Pátý příběh Gereona Ratha První padlí právě vyšel

Knižní předloha kultovního a v historii Německa vůbec nejdražšího seriálu Babylon Berlin z období Výmarské republiky, jehož třetí série bude mít letošní zimu premiéru na TV kanálu Sky, se dočkala dalšího pokračování v češtině. Pátý příběh detektiva Gereona Ratha nese název První padlí a vychází exkluzivně v nakladatelství MOBA. Do češtiny ho z originálu Märzgefallene, přeložil Tomáš Butala.

Volker Kutcher - První padlí (MOBA) - obal knihyVolker Kutscher, První padlí

Růžové pondělí 1933: Gereon Rath je v Kolíně na karnevalu a slaví, jak se patří. Další ráno pro něj začíná pořádnou kocovinou, nesprávnou ženou v posteli a telefonátem z policejního prezídia. Říšský sněm hoří! S okamžitou platností se ruší všechny dovolené!

Rath se okamžitě vrací do Berlína. Je zapřažen do štvanice na komunisty vedené politickou policií a musí objasnit záhadnou sérii vražd, jimž padají za oběť další a další veteráni světové války. Aby se to mladému kriminálnímu komisaři podařilo, musí nejprve prokázat další malou službu svému obchodnímu partnerovi a mafiánskému šéfovi, Johannu Marlowovi, a zařídit vše potřebné před svatbou se svou snoubenkou Charlotte “Charly” Ritterovou.

Komisař Rath je rozpolcený charakter. Jak vidí sympatického a spravedlivého detektiva se slabostí pro kokain, autor sám? „Gereona Ratha mám rád proto, že má i své špatné stránky, není to žádný dokonalý, politicky korektní dobroděj. Předpisy nebere vždycky úplně vážně, ale na druhou stranu má silný cit pro spravedlnost. Je to člověk, který v nouzi lže, aby tak pomohl na světlo pravdě, i když to zní paradoxně.“

Krimi série Volkera Kutschera v hlavní roli se sympatickým policejním inspektorem Gereonem Rathem vyšetřujícím zločin a korupci v Berlíně v době Výmarské republiky se prodalo už hodně přes milion výtisků v mnoha jazykových mutacích. 

V nakladatelství MOBA dosud vyšlo: Mokrá ryba (Der Nasse Fisch), Tichý zabiják (Der stumme Tod), Goldstein a Spis Vaterland (Die Akte Vaterland) – všechny v překladu Tomáše Butaly.

Ohlasy ze zahraničí

„Kutscher popisuje nástup nacistického režimu a konec demokratického Německa s citem a pohnutím nad osudem země.“ Tagesspiegel

„Kolínský spisovatel opět dovedně proplétá historické události … a mnohovrstvou kriminální dějovou linku a výsledkem je fascinující dějinné panorama nabité detaily.“ Stern

 

Volker Kutcher (foto Monika Sandel)Medailon autora

Volker Kutscher se narodil v roce 1962 v Lindlaru v Severním Porýní-Vestfálsku, dětství strávil v Horním Rakousku. Studoval němčinu, filozofii a historii na univerzitách v Kolíně nad Rýnem a Wuppertalu. Než napsal svůj první detektivní román, pracoval jako novinář. V současnosti žije v Kolíně nad Rýnem a kromě své vlastní tvorby se věnuje i psaní scénářů pro televizi. 

 

 

 

 

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.