Čtvrtek, 8.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Přednáška nejen o chrudimském loutkářství

Fotografie z představení Začarovaný les, Z. Schmoranz

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi zve všechny zájemce o historii chrudimského a východočeského loutkářství v kraji na přednášku, která se uskuteční ve středu 31. října 2012 v 18,00 hodin v prostorách MLK v Břetislavově ulici. Vstupné na přednášku je 60 Kč a platí i jako vstupenka do výstavy “Pavel Kalfus a Alois Tománek: Společně, každý svou cestou.”

 

O východočeském loutkářství se posledních měsících hodně mluví v souvislosti o možnosti zapsání tohoto jedinečného kulturního fenoménu do Seznamu nemateriálních statků tradiční a lidové kultury ČR. Kam tyto snahy povedou, zatím nevíme. Přesto se ti, kteří se o tento fenomén zajímají, mohou s východočeským loutkářstvím seznámit právě ve středu 31. října 2012 v 18,00 hodin v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi (MLK), kde se bude konat přednáška na toto téma s důrazem na chrudimské loutkářství. Na začátku návštěvníci shlédnou krátký dokumentární film o východočeském loutkářství. Po filmu bude následovat již přednáška kurátorky MLK, Mgr. Lucie Miklovičové.

V úvodu zazní obecné informace o vzniku tradice českých kočovných loutkářů – tématem bude především loutkářská každodennost. Navazujícím tématem budou kočovní loutkáři v Chrudimi se zaměřením na Jana Nepomuka Lašťovku. Ten patřil nejen v Chrudimi, ale v celých východních Čechách k nejvýznamnějším lidovým loutkářům své doby. Zazní také informace o Aloisi a Jaroslavu Gallatovi, kteří se svými snahami podíleli na rozvoji chrudimského loutkového divadla. Přednáška bude zakončena dílčími zmínkami o vývoji chrudimského loutkového divadla cca do 50. let 20. st.

Na přednášku je nutné se předem objednat na email: olga.havlikova@puppets.cz nebo tel.: 734 203 261. Kapacita sálu je omezena, při jejím naplnění nelze akceptovat zájem neobjednaných návštěvníků.

www.puppets.cz

Jan Nepomuk Laštovka

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.