Pohled do tmy – Případy šéfinspektora Alana Bankse

Peter ROBINSON - Pohled do tmyV yorkshirském rehabilitačním zařízení pro policisty byl zabit uznávaný inspektor Bill Quinn. Vyšetřování se ujme místní detektiv Alan Banks, kompromitující fotografie nalezené v Quinnově pokoji by však mohly ohrozit pověst strážců zákona, proto se o vraždu začne zajímat i Joanna Passerová z oddělení inspekce. Svérázný Banks, neochotný s kýmkoli spolupracovat, trpí její přítomnost jen s největšími obtížemi. Na snímcích, kde zavražděný Quinn dovádí v hotelovém pokoji s neznámou dívkou, je něco podezřelého. Něco je spojuje s místním podsvětím. A s několik let starou kauzou, která byla pro Quinna léta noční můrou…

Detektivní série případů inspektora Alana Bankse ze severoanglického hrabství Yorkshire vychází ve Velké Británii již čtyři desetiletí (od roku 2010 se točí také televizní adaptace). Od prvních dílů sbírá doma i v zahraničí – vychází ve dvaceti jazycích – jedno žánrové ocenění za druhým a získává si stále více příznivců moderní britské kriminální školy nejvyšší kvality.

 

 

 

 

 

 

 

Název knihy:                     Pohled do tmy
Autor:                                  Peter Robinson
Žánr:                                   Detektivky
Rok vydání:                       duben 2015
Počet stran:                       368
Nakladatelství:                  Knižní klub

Formát:                              133 × 206, vázaná
EAN:                                   9788024248400
ISBN:                                  978-80-242-4840-0
E-shop:                               http://www.bux.cz/knihy

 

Hodnocení:

Vražda mezi policisty je vynikající námět. Divím se, že ještě nebyl zpracován dřív, protože teprve takhle se i těm nejvášnivějším čtenářům detektivek dostane skutečného pohledu do zákulisí policejní stanice. Pohled do tmy je kniha s pomalejším tempem, takže mnoho akčních scén nečekejte. Atmosféra staré dobré Anglie je však vynikající – děj se odehrává v kraji Robina Hooda – a autor má úžasný cit pro dialogy, při nichž se hodně zasmějete.

 

Peter Robinson (1950, Anglie), rodák z britského Leedsu, absolvent anglistiky na místní univerzitě, se roku 1974 natrvalo přestěhoval do Kanady. Zde pokračoval ve studiu, magisterský titul v oboru anglistika a tvůrčí psaní získal pod vedením Joyce Carol Oatesové na University of Windsor, doktorandský pak na York University.
Žije s manželkou v Torontu, kde příležitostně vyučuje psaní kriminálních románů.

Od roku 1987 publikuje – zejména v angloamerickém knižním světě velmi populární – detektivní sérii s londýnským vyšetřovatelem Alanem Banksem (v současnosti vychází 21. svazek), jednotlivé díly byly nominovány na řadu žánrových ocenění (mj. Barry Award či Edgar Award).

Robinsonovy knihy se překládají do 19 jazyků, seriál Banksových případů natáčí a vysílá od roku 2010 britská ITV. Titul Až mě uloží do země získal v roce 2012 Arthur Ellis Award za nejlepší kanadskou detektivku roku.

Autorovy knihy:

  • Příslib lži / P. S. Miluji tě / Kodex / Léto, které nikdy nebylo (2005)
  • Až mě uloží do země (2014)
  • Neodvratný konec (2008)
  • Pohled do tmy (2015)

 


Knižní klubKnižní klub – na českém trhu již tradiční značka je také nejstarší nakladatelskou značku EMG. Nabízí především českou literaturu, detektivky, krimi, thrillery, militarie, historické romány a dětskou literaturu. Ke kmenovým autorům KK patří např. Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Ken Follett, Robin Cook či Philipp Vandenberg. V edici Záhady vychází např. Erich von Däniken.

 

                    EMG

Euromedia Group, k. s., (dále jen EMG) patří mezi nejsilnější a největší firmy podnikající v rámci knižního trhu v České republice. Vlastní nakladatelské značky Knižní klub (od r. 1992), Odeon (od r. 1999), Ikar (od r. 2000), Universum (od r. 2000) a YOLI (od r. 2014). Jednotlivé nakladatelské značky EMG svým zaměřením usnadňují čtenáři orientaci. Majitelem EMG je společnost Arraviet, s.r.o.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.