Petr Šabach – Rothschildova flaška

Petr Šabach - Rothschildova flaška

První věty audioknihy, kterou čte Miroslav Táborský, mi vehnaly úsměv do tváře. Ano, toto bude perfektní oddechovka na cestu autem napříč Českou republikou.

Vyprávění mě dostane po prvních kapitolách, kdy autor popisuje náš byrokratický systém. Známe ho všichni a leckomu dokáže zvýšit krevní tlak. Hrdina knihy je proutkař a senzibil, který právě opustil aktivní život a jde se užívat důchodu.

Dejvický byt z finančních důvodů vymění za kamarádovu maringotku a věří, že ho výjimečné změny života už nečekají. Vše je ale jinak. Do cesty mu vstoupí Viktorie, kterou kdysi pomohl svými schopnostmi zbavit nemoci. A s ní nabere kniha obrátky. Vydávají se spolu na dalekou cestu do Anglie najít ztracenou vnučku a hlavně vyřešit hrozící, velmi vysoký dluh za vypitou lahev vína. Rothschildova vína! Tedy vína neuvěřitelné hodnoty.

Když Miroslav Táborský líčil, jakým stylem se dá dluh vyrovnat, nevadily mi ani zácpy na silnici. Ráda jsem postála v koleně aut a projíždějící řidiči přihlouple zírali na můj rozesmátý obličej. Kniha je totiž plná inteligentního humoru a přesto jí nechybí napětí.

Takže, jestli se chystáte vyrazit na delší cestu, vložte do svého audio přehrávače toto cédéčko nebo USB a zaposlouchejte se do vyprávění. Miroslav Táborský vás nenechá zvýšit rychlost, neuspí vás monotónním hlasem. Je vynikající vypravěč. Příjemně vás naladí do pohody, kdy cesta příjemně uteče, a vy dojedete k cíli odpočatí a plní dobré nálady.

Anotace:

Rothschildova flaška je příběh takřka detektivní, napsaný autorovým nezaměnitelným a vyzrálým stylem. Příběh ze současnosti a o současnosti zavede posluchače do Anglie, do jedné velké londýnské herny. Najde pozoruhodný proutkař ztracenou dívku a poradí si s výherními automaty? A co všechno je možné s pomocí obyčejné pružiny na posilování svalů?

Autor:

Petr Šabach je současný český spisovatel. Narodil se roku 1951 v Praze. Po maturitě v roce 1974 absolvoval obor teorie kultury na Filosofické fakultě Karlovy Univerzity. Prošel různými zaměstnáními. Pracoval jako technický redaktor v Pragokoncertu, metodik kulturního domu, asi šest let jako noční hlídač v Národní galerii, inventurník a v letech 1988-2001 jako odborný referent Galerie hlavního města Prahy.

Od roku 2001 žije Petr Šabach jako volný spisovatel, přitom vede seminář tvůrčího psaní na Literární akademii J. Škvoreckého. Se ženou žije v pražských Dejvicích.

Časopisecky publikoval Petr Šabach v Mladé frontě, Kmeni, Práci, Tvorbě. Podle jeho literárních předloh natočil režisér Jan Hřebejk úspěšné filmy Šakalí léta, Pelíšky, Pupendo a U mě dobrý. Druhý a třetí film vznikly propojením motivů několika knih.

Od svého debutu Jak potopit Austrálii se Petr Šabach představil jako autor vyhraněného projevu a stylu. Ve svých dílech přímé, dynamicky živé a úsporné pojmenování skutečnosti se zápletkou projevující se situačně, a kterou lze vidět s ironií i s nadsázkou. Některé historky z jeho knih se staly, jiné jsou vymyšlené. Autor sám říká: „Život nepíše povídky s pointama. Nikomu z nás se nestala příhoda, která by se dala hned vyprávět v silvestrovské televizi.“

Petr Šabach nalezl zvlášť přesvědčivý způsob jak oslovit mladou generaci. V zásadě tím, že zdůrazňuje styčné rysy mezi vlastním projevem a myšlením svých čtenářů, jejich vnímáním světa kolem sebe. 


Účinkující:

Miroslav Táborský (* 1959)

V roce 1987 absolvoval na DAMU a nastoupil do prvního angažmá v kladenském divadle. Později působil v Divadle E. F. Buriana, Studiu GAG, Divadle pod Palmovkou a v Divadle Labyrint. Od roku 1996 je členem souboru Divadla v Dlouhé.Vystupuje též v Divadle Járy Cimrmana (v pohádce Dlouhý, Široký a Krátkozraký). Filmoví diváci si jej mohou pamatovat ze snímků jako Černí baroni (1992), Svatba upírů (1993), Konec básníků v Čechách (1993), Kolja (1996), Lotrando a Zubejda (1997), Tmavomodrý svět (2001), Mazaný Filip (2003), Operace Silver A (2007) a dalších. Zahrál si významné i vedlejší role v seriálech jako Četnické humoresky, Náves, Nemocnice na kraji města po dvaceti letech, Místo nahoře, Místo v životě, Život a doba soudce A. K., Vinaři nebo Poslední sezóna. Díky výrazné vizáži se objevil i mezinárodních produkcích (např. Duna, Bídníci, Kletba bratří Grimmů, Hostel, …) Za roli překladatele ve španělském filmu Dívka tvých snů získal v roce 1999 Goyovu cenu v kategorii Objev roku.

 

Název:                  Rothschildova flaška
Autor:                    Petr Šabach
Interpret:               Miroslav Táborský

Délka:                   5 hodin a 31 minut

Vydavatel:           Audiotéka

E-shop:                 Ke stažení

    

Audiotéka 

 Audiotéka

 Audiotéka.cz nabízí:

–  2500 audioknih ke stažení v celkové délce více než 6800 hodin mluveného slova.
–  Možnost bez rizika vyzkoušet službu i konkrétní audioknihu díky ukázkám a kapitolám zdarma.
–  Online platební metody a SMS platby.
–  Poslech okamžitě po nákupu, žádné čekání.
–  Aplikace pro mobilní telefony zdarma (iPhone, Android, Windows Phone 7).
–  Moje Polička – zakoupené audioknihy dostupné vždy a odkudkoliv na serverech.
–  Uživatel si buduje vlastní virtuální knihovnu, má možnost opakovaného stažení.

 

   Audiotéka

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.