Úterý, 5.12.2023
Ostatní volný časVolný čas

Říjnová PEVNOST rachotí v rytmu nadvlády strojů

Technooptimisté, pohov, v tomhle čísle víme, že soumrak civilizace přijde ruku v ruce s umělou inteligencí. Její všemožné popkulturní podoby zkoumá veleobsažný článek, související částečně i s premiérou vyhlíženého a potleskem zahrnovaného sci-fi trháku STVOŘITEL.

A aby člověk nezapomínal na nebezpečí spirituálního charakteru, povíme si víc též o exorcistické kinematografii, do jejíchž řad nyní vstupuje nejnovější VYMÍTAČ ĎÁBLA: ZNAMENÍ VÍRY. Podobnému přílivu temnoty nemůže vzdorovat ani AHSOKA, nejoblíbenější hrdinka moderních Star Wars, která se nedávno konečně dočkala vlastního seriálu.

A jedeme dál: víte, že na COMIC-CON JUNIOR v Brně dorazí Superman Dean Cain a Star Trekem i Hvězdnou branou ošlehaný Connor Trinner? A že jen před pár týdny jsme mohli vzpomenout na J. R. R. Tolkiena, od jehož úmrtí uplynulo kulatých padesát let? Ostatně na pultech knihkupectví se právě objevil toužebně vyhlížený PÁD NÚMENORU, výprava do druhého věku Středozemě. Unikátních novinek je ale daleko víc. Leoš Kyša konečně odhodil pseudonym a přichází s románem SUDETENLAND, zasazeným do alternativních dějin jeho drsného rodného kraje. A taky na scénu znovu nastupuje Mirek Žamboch a společně s ním KONIÁŠ A BAKLY jako MRTVÍ MUŽÍ. S oběma spisovateli jsme zároveň spáchali rozhovor. Též vám rádi představíme antologii SLOVENSKÝ NÁŘEZ, v níž Leoš Kyša a Martin Králík odhalují české čtenářské obci to nejlepší ze současné slovenské literární fantastiky. A hororový klasik Laird Barron vás rád naučí, co je to ČERNÁ TMA ZAPOMNĚNÍ.

Ve videoherním světě pak logicky panuje STARFIELD, zatímco dvěma nejlepšími deskovkami měsíce se staly SMLOUVA S ĎÁBLEM a karetní ARKHAM HORROR.

Z historické sekce k nám pak cválá polský revolucionář KAZIMIERZ PUŁASKI a v jeho stínu se plíží „mongolský maniak“ ROMAN FJODOROVIČ VON UNGERN-STERNBERG. Stejně jako nechybí další LEGO článek, s radostí vám představujeme i novou deskovou hru KYJEVSKÉ IKONY od Davida Bimky a společnosti Risiivr. A stejně tak nemůžeme nezavzpomínat na letošní PEVNOSTCON 2023, ze které se vyklubala další parádní konec fanouškovských prázdnin – moc děkujeme, že jste tam byli s námi! Ať se vám nová Pevnost líbí úplně stejně.

Přejeme krásné čtení 😊 #casopispevnost #pevnostvladne

 

Pevnost 10-23


Pevnost


Časopis Pevnost je měsíčník vycházející již od roku 2002, zaměřený převážně na fantasy, science fiction a horor. Na své si v něm přijdou milovníci filmů, literatury, her a nejen to. Najdete v něm také rozhovory s českými i zahraničními autory, reportáže z akcí, rubriky o dění za světa fantastiky, larpu a anime, články plné rad pro začínající autory a historicko-mytologických zajímavostí.

www.pevnost.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.