Planina

PlaninaTuto knihu bych zařadila do psychologických thrillerů s prvky hororu. Protože opravdu všechno se tam objevuje. Při čtení jsem měla zvláštní pocit, jako by mne někdo pozoroval a čekal, jak zareaguju. Jako by se někdo pomalu plížil na chodbě a byl připraven vpadnout mi do pokoje. Chvílemi to bylo strašně frustrující a já měla co dělat, abych se opravdu nebála a nešla všude rozsvítit všechny světla.

Příběh sám o sobě je poměrně krátký, odehrává se na cca dvěstěpadesáti stránkách, ale přitom si troufám říct, že nejsme o nic ochuzeni. I když po dočtení a po docela „strhujícím“ finiši si nejsem jistá, co si o té knize mám myslet. Respektive o tom příběhu.

Ale co fungovalo na sto procent u mé osoby, tak to byla představivost. Dokonale jsem viděla planinu, prožívala jsem písečné bouře, kdy jsem i já měla pocit písku v zubech, slyšela jsem kvílení větru a bouchání, které přicházelo jakoby odnikud.

Všichni hlavní hrdinové knihy, což jsou 4 kamarádi, 2 páry, tak vám budou automaticky sympatičtí. Nejen že prožívají klasické životy, tak jak můžeme i my, také mají své neřesti. Docela si autor vyhrál s kouřením cigaret, trávy, pitím alkoholu, ale nebylo to nic nepatřičného. Já to od nich dokonce očekávala.

Co se mi na knize líbilo nejvíc? To bylo samotný průběh příběhu. Protože kapitoly byly poměrně krátké a každá kapitola se věnovala jednomu hrdinovi a jeho myšlenkách, takže jsem nakukovala pod pokličku a věděla, co se mu honí hlavou, ale přitom kapitoly na sebe krásně navazovaly. Takže jsem se neztrácela.

Ztratila jsem se až na konci, kdy došlo k rozuzlení celého příběhu. U toho jsem měla pocit, že bych si potřebovala dát „jointa“, abych to pochopila. Hodně svérázný konec, který byl pro mne těžko pochopitelný a stejně věřím, že jsem si ho přivlastnila po svém a málo se kterým bych se shodovala. I přesto ale kniha ode mě dostává krásných 75 %, protože příběh měl vše, co mám na knihách ráda a vlastně mi ani ten konec zas až tak nevadil.

Byl to fajn strávený večer s příjemnou knihou a nebojím se ji doporučit všem milovníkům thrillerů, hororu a tajemna. 

  

Anotace:

Hrafn a Egill jsou přátelé od dětství, prožili spolu bouřlivou pubertu, v dospělosti se z nich stali dobře prosperující podnikatelé, jejich podnikání však ohrozí finanční krize. Oba muži se vypraví spolu se svými přítelkyněmi na cestu přes nehostinné, sopečné planiny středního Islandu. Na písčitých pláních severně od ledovce Vatnajökull sjedou v mlze z cesty a narazí do domu v pustině, jakési pevnosti bez sebemenšího spojení s okolním světem, kde bydlí dva podivní staří lidé a kde se večer pečlivě zamyká. Minulost se ukáže v novém světle a je čím dál méně zřejmé, kde hledat nepřítele…

V knize se jedinečně prolínají prvky psychologického thrilleru s islandskou lidovou kulturou a jízlivým komentářem současných společenských změn, které na Islandu nastaly v důsledku finanční krize v roce 2008. Tento mnohovrstevnatý, sugestivní a výborně napsaný příběh patří k nejvíce sofistikovaným knihám současné severské literatury.

 


Název knihy:         PLANINA
PlaninaAutor:                      Steinar Bragi
Překlad:                  Lucie Korecká

Nakladatelství:      Kniha Zlín
Rok vydání:           2016
Počet stran:           267

ISBN:                       978-80-7473-399-4
EAN:                        9788074733994

Vazba:                     Vázáno

E-shop:                   kniha    – www.KnihaZlin.cz

                                  e-kniha – http://www.PalmKnihy.cz
   

  

{source}[[div data-configid=“0/34801116″ style=“width: 600px; height: 456px;“ class=“issuuembed“]][[/div]][[script type=“text/javascript“ src=“//e.issuu.com/embed.js“ async=“true“]][[/script]]{/source}

 


KNIHA ZLÍNNakladatelství KNIHA ZLÍN
existuje od roku 2004 a v současné době vydává přibližně třicet pět titulů ročně. Pro české čtenáře pečlivě sestavujeme ediční plán, který mapuje aktuální dění na literární scéně, především světové. Cítíme se být nejen Čechy, ale také Evropany, a proto náš zájem soustřeďujeme ke knihám vycházejících z hodnot západní civilizace, jejích estetických kořenů i její pohnuté historie a které je současně podrobují kritické reflexi. Oslovují nás knihy, které zachycují rozmanité aspekty lidské existence, nahlížejí z různých perspektiv na mezilidské vztahy, zkoumají vztah člověka a společnosti a přinášejí individuální výpověď o dnešním světě. Nevydáváme jen současné romány a kratší prozaické žánry světové a české provenience, ale také knihy z oblasti literatury faktu a poezii. V současné době zaujímají v našem edičním plánu stále výraznější místo knihy o umění, především o umění současném, a roli umění v životě člověka i společnosti.

Považujeme za důležité, aby obsah knihy i myšlenky v ní vyjádřené byly v souladu s jazykovým i grafickým ztvárněním knihy. Již na počátku samotného výběru knih klademe důraz na originalitu a vytříbenost autorského stylu, a proto je pro nás klíčové, aby čtenářský zážitek zprostředkovávali špičkoví čeští překladatelé a naše knihy procházely rukama zkušených a odborně kompetentních redaktorů. Jedinečnost každé knihy a pečlivou jazykovou i redakční přípravu zdůrazňujeme originálním grafickým designem obálek. Za dobu své činnosti jsme se zařadili mezi výrazné hráče na českém knižním trhu a naše knihy si našly cestu nejen k předním recenzentům, ale také ke generačně rozmanitému okruhu čtenářů.

  


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

 Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)