Úterý, 6.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Podfuk

PodfukLéto. Čas dovolených, koupání, výletů, pohody a v neposlední řadě i odlehčeného čtení, které zbytečně nepřetíží vaše mozkové obvody a neuvaří vám centrum veškerého rozumu přímo v lebce. Představy takové knihy má každý trošku jiné, v základech se ovšem víceméně shodují – zábavnost, lehká stravitelnost, vysoká čtivost. Ani já nejsem výjimka a teplejší počasí ve mně probouzí touhu po lehčí a svěžejší krmi.

Něco takového mi nabízel právě Podfuk od dvojice Janet Evanovich a Lee Goldberg. Výbušná kombinace protřelého podvodníka Nicka Foxe a svérázné agentky FBI Kate O´Hareové působila podle anotace poměrně lákavě. Nebylo nad čím váhat, šla jsem do toho.

Jistě, předem jsem věděla, že se mi do rukou nedostává žádné veledílo oplývající svou duchaplností a tudíž jsem již od začátku snížila své nároky o několik pomyslných příček, i tak jsem doufala, že se mi do rukou dostává příběh minimálně vtipný, záživný a svižně odsýpající. No, odsýpalo to vážně rychle, to je pravda.

Nick je ukázkový prototyp prudce sympatického zločince, žijícího daleko za hranou zákona, ovšem zvládajícího své podvody natolik bravurně, že je na něj světská spravedlnost krátká. Kromě toho je to taky děsně sexy fešák, gentleman a na vše má pohotovou odpověď. Neustále v patách je mu však vytrvalá Kate – nekompromisní agentka FBI, co se už dávno oženila se svým Glockem, a přestože je to SAMOZŘEJMĚ pěkná ženská, nemá chlapa, což se snaží napravit její všetečná sestra, která SAMOZŘEJMĚ vede ukázkový rodinný život. Jo a nesmím zapomenout na povedeného taťku. Bývalý mariňák. Překvapivě je to asi ta nejlepší postava z celé knihy.
Inu, abych to nějak shrnula, tahle nesourodá skupina lidí se pouští do velkolepého podvodu, jehož cílem je dostat kapitální úlovek ve formě mezinárodně hledaného zločince. Dotyčný si pláchnul neznámo kam s částkou, jež by dokázala zajistit živobytí slušné řádce lidí a legálními prostředky je absolutně nemožné dostat ho za katr, kam patří a vyrazit z něj milióny zpátky. Zločinec honí zločince, přičemž je sám vlastně technicky na útěku. Eh, milujeme přece komplikovanost!

Co je hlavním problémem celého příběhu, to jsou akční scény. Ono totiž to, co tak strašně dobře vypadá na filmovém plátně, působí na stránkách knihy mnohdy velmi směšně. Pokud vás to tedy rovnou nepopadne za pačesy a neomlátí vám to hlavu o zeď. Je fajn pozorovat Jamese Bonda, jak na poslední chvíli skáče ze střechy a zachytává se lyžiny vrtulníku. Méně fajn je číst si, jak to samé dělá Nick Fox v lékařském plášti. A tak dále, a tak dále.

Přestože děj plyne poměrně rychle, a i když se vlastně pořád něco děje, působí kniha rozháraným a neuspořádaným dojmem. Místy je zase struktura příběhu tak řídká, že máte pocit, jako byste se propadali mezi řádky. Přitom hlavní zápletka a myšlenka celého Podfuku je poměrně dost zajímavá. Jen ji sráží na kolena kostrbaté zpracování. Tady se odlehčovalo tak, až jsme málem začali levitovat.

Ale dobře, abych nebyla zase takový rejpal, nejedná se o žádnou tragédii, u níž byste měli chuť s knihou praštit přes celou místnost a autory si zapisovat rudým písmem na svou černou listinu. Podfuk je i tak čtivý, několikrát jsem se zasmála, párkrát pousmála a zabavila jsem se na nějakou tu chvilku strávenou venku na sluníčku a u vody.

Hodnocení: 3/5

Anotace: 

ON JE LUPIČ-GENTLEMAN. ONA AGENTKA FBI. EXTRÉMNĚ VÝBUŠNÁ KOMBINACE!

Těžko si představit nesourodější dvojici, než je Nick Fox a Kate O’Hareová. On je prvotřídní podvodník a zloděj, ona zvláštní agentka FBI, která mu posledních pět let šla po krku.

Jenže právě když se Kate podaří Nicka konečně zatknout, vytasí se Nick se svým nejlepším švindlem vůbec – přesvědčí FBI, aby ho tajně zaměstnala, a navíc mu za parťáka přidělila Kate.

Ve spletitém podfuku si budou muset společně poradit s fingovanými únosy, falešnými identitami a zběsilými honičkami s policií i indonéskými piráty. Pokud se dřív nezabijí navzájem.

 

PodfukNázev knihy:              PODFUK
Autor:                           Janet Evanovich & Lee Goldberg
Originální název:       The Heist
Překlad:                       Alžběta Lexová
Žánr:                             thrillery

Nakladatelstvi:            MYSTERY PRESS
ISBN:                             978-80-88096-27-6
Počet stran:                  256 stran
Formát:                          vázaná s přebalem, 145×205 mm

E-shop:                         kniha – www.MysteryPress.cz

                                       e-kniha – www.PalmKnihy.cz

 

Mystery Press

 

 

Nakladatelství Mystery PressNakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi. 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.