Nájemná vražda, která nevyšla

recenze knihy Podraz

Řízením osudu se mi kolikrát do rukou dostanou knihy, které někdy více, někdy méně, vybočují z mého žánrového standardu. Takovým případem je i Podraz, tvářící se jako napínavý thriller, což s nadšením kvituji, ovšem okořeněný nějakou tou romantikou. Dobře, vyložený romantik sice nejsem, ale na druhou stranu nejsem ani bezcitná potvora. Třeba film Gladiátor mě vždycky dojme. Otázkou ovšem je, zda na ty správné emoční struny zahraje právě i Podraz od Sandry Brown.

Co tu tedy máme? Dva nájemné zabijáky, číhající na nic netušící oběť, jíž se má stát mladá krásná žena. Neprovedla vlastně nic. Jen měla tu smůlu, že její mladší bratříček je tak trošku šmejd, který se zapletl s místním gaunerem, stopil 30 milionů dolarů, následně gaunera zradil a teď se vyděšeně krčí pod ochranou FBI. Ovšem když se jednou zapletete se špatnými lidmi, horko těžko z toho nebezpečného kolotoče sesedáte a v drtivé většině případů s sebou strhnete i své nejbližší. A to je i případ Joshe a Jordie Benettových.

PodrazNa první pohled rutinní a jednoduchá zakázka nájemné vraždy se ovšem dramaticky mění. Místo Jordie umírá jeden ze zabijáků a to rukou svého parťáka. A tenhle nemilosrdný popravčí následně mizí i s Jordie. K tomu všemu Josh Benett unikl z policejní ochrany a vypařil se taktéž jako ta pověstná pára nad hrncem.

Potud jako thriller docela ucházející, má to spád, relativně hlavu a patu a to i přesto, že mezi Jordie a jejím únoscem Shawem to jiskří, jako když blesk uhodí do elektrického vedení. Shaw Kinnard je totiž ukázkový prototyp zlého hocha s nemilosrdným pohledem, nelítostným jednáním a děsivě vzrušujícím životem. Takový ten nezkrotný hřebec. Kterého ovšem zkrotí neznámá a krásná žena. Najednou. No která by to nechtěla zažít, že?

Problém s tímhle příběhem je v tom, že velmi rychle začíná doznávat značných mezer, ať už se jedná o logiku nebo motivaci a chování hlavních postav. Navzdory tomu všemu se v popředí úspěšně drží i thrillerová linka a Podraz tak naštěstí nesklouzává do hlubin romanticky přeslazených slátanin. Vlastně by to ve finále nebyla nijak špatná knížka, v rámci křížení žánrů i příjemně překvapila, ale ten konec… Ten konec!

Vysvětlete mi někdo, jak autorka může dopustit, aby poté, co pečlivě celou knihu buduje charakter Jordie, jakožto inteligentní a nezávislé ženy, nechala potopit tu nebožačku na totální dno jako naprosto hloupou husu. Taková ta klasická situace, kdy se díváte na horor a nahlas domlouváte hlavní postavě, aby tam, proboha, nechodila a ona stejně jde. A pak čeká, kdy přiběhne její alfa samec a na pozadí vybuchujících trosek ji odnese do bezpečí. No dobře, tak dramatické to zase není, ovšem něco na ten způsob.

Můj verdikt? Vcelku smíšené pocity. První polovina Podrazu vůbec není špatná. S přibývajícími stránkami bohužel ubývá kvalitních míst a konečné rozuzlení působí šité horkou jehlou. Sandra Brown stvořila něco, co není ani kočka ani pes. Škoda, zřejmě jsem čekala o něco víc.

Hodnocení: 3/5

 

Dobré knihy

 

 
Název knihy Podraz
AutorSandra Brown
Žánrthriller
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2018
Počet stran360
ISBN978-80-249-3717-5
  
Nákup knihy www.dobre-knihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

 

Dobré knihy

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Klára Stryalová

Rozený knihomol a čivavomil, který bez hrnku černého čaje nedokáže přežít den.