Sobota, 3.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Nebudu mít čeho litovat

Ústřední postavou knihy Michela Houellebecqa je vysokoškolský pedagog vyučující literaturu na pařížské Sorbonně. Jeho život nevykazuje žádné známky osobního štěstí, naplnění životních cílů nebo profesních úspěchů. François není ani postavou, s níž by se čtenář snadno ztotožnil. Profesně se věnuje dílu francouzského spisovatele Huysmanse, a kromě literatury ho příliš mnoho dalšího nezajímá. Žije sám bez většího zájmu o okolní svět a jeho největším povyražením jsou milostné pletky se studentkami. Skoro by se zdálo, že jeho život takto bude pokračovat a nic nemůže změnit jeho monotónní běh. Jenže mezi přednáškami na univerzitě a občasném setkávání s kolegy začíná ve Francii kulminovat politická změna.

PodvoleníDo literárních úvah hlavní postavy se tak vkrádají i úvahy o nastávající situaci. François zpočátku nemá o událostech přehled a do života mu vstupují postavy, které ho seznamují s možným vývojem. To, co se v současnosti zdá, jako zcela nemožná přeměna politického uspořádání se postupně mění v realitu. François se zdánlivě nachází v jednoduché situaci. Má dostatek financí, nemá žádné závazky, nikdo na něm není závislý, proto si může dovolit jednat svobodně a vyvarovat se nebezpečným situacím. Zdá se ale, jako by se ho ani život ohrožující dění vůbec netýkalo, a on zůstává po celou dobu apatický s minimálním zájmem o to, svůj život nějak změnit. Ztráta práce ani pohled na mrtvé tělo ho nijak nevyvádí z míry a on se tím spíš zaobírá svými literárními hrdiny.

Je na čtenáři, jak posoudí Françoisovo chování, když je mu nabídnuto získat zpátky svůj profesní život s vidinou manželství s poslušnou ženou či ženami. Podvolení je nakonec východiskem, které volí většina osob z jeho okolí. Přijmout situaci, podrobit se novému řádu a namlouvat si, že se vlastně nic moc nezměnilo, a že se možná máme lépe než dříve – to je vývoj, který už z historie známe. Dokázali bychom ho identifikovat, kdyby přišel v podobě náboženské ideologie? Kniha nutí čtenáře klást si otázky, jaká situace by musela nastat, aby se příběh Podvolení opravdu naplnil. Jak by bylo vhodné reagovat v případě hrozby občanské války? Jaké informace o současné politice máme k dispozici, a jaké se možná nikdy nedozvíme? Jak bychom se chovali, pokud by se politický charakter znovu radikálně země změnil?

 

Název knihy Podvolení
AutorMichel Houllebecq
ŽánrLiteratura světová, Romány
  
Nakladatelství ODEON
Rok vydání2022
Počet stran248
ISBN978-80-207-1653-8
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz

 

 

ODEON

Současný ODEON navazuje od roku 1999 na tradici někdejšího renomovaného nakladatelství a věnuje se překladovým i domácím autorům.

Knihy vycházejí v těchto edicích: Světová knihovna (190 svazků), Knihovna klasiků, Česká řada. Mezi kmenové autory Odeonu patří John Irving, Haruki Murakami, Chuck Palahniuk, Michel Houellebecq, Michael Cunningham či Sofi Oksanen. V České řadě vycházejí například díla Terezy Boučkové a Marka Šindelky.

www.odeon-knihy.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Karolína Hanzlová

"Se svobodou, knihami, květinami a měsícem, kdo by nebyl šťastný?" Oscar Wilde