Pátek, 24.5.2024
KnihyKultura

Pohřbené lži

„Tajemství si vždy najdou cestu na světlo.“

Kniha Pohřbené lži pro mne byla velikým lákadlem, ale zde se ukázalo, že někdy anotace je líbivější, než samotný děj. Je mi to líto, tento příběh měl velký potenciál, ale nějak to nevyšlo a navíc se nemůžu ubránit srovnání s knihou Unesená od T. R. Ragan, která ovšem byla lepší, čtivější a hlavně, svižnější, protože… To už popíšu níže.

Nejdříve o čem tedy kniha Pohřbené lži je? Hlavní hrdinka se narodila v zajetí – v sedmi letech utekla, samozřejmě ne sama, ale nechci nic prozrazovat, protože zrovna tohle objevování minulosti je nejzajímavější.
Každopádně, jako přeživší, si nese jakýsi pomyslný cejch a ne všichni se k ní chovají přívětivě. Hlavně děti. A tak ve chvíli, kdy už může, změní si jméno, postaví se na vlastní nohy a začne se živit jako fotografka na volné noze. Ovšem to také není žádná výhra, protože zakázky přicházejí jednorázově za malé honoráře. To se ovšem změní, když ji osloví šéfredaktorka jednoho velkého deníku, a z malé zakázky se stává pravidelná spolupráce. Má to ale jeden háček. Má fotit místa činu vražd, se kterými je úzce spjatá, jelikož její minulost se začíná vynořovat na povrch…

„Když jsem vybírala fotky ze Steakhousu, které by pro ni mohly být zajímavé, dala jsem si pozor, abych dala stranou obrázky těla – pytle na odpadky přetaženého přes hlavu mrtvoly ležící za pivními sudy.“

Pohřbené lži - recenzeHned na začátku se budu zabývat hlavní hrdinkou a tím vám také odpovím na otázku, proč byla výše zmiňovaná kniha Unesená lepší. Hlavní hrdinka totiž byla nesrovnatelně přirozenější a průbojnější. Teď mi budete oponovat, že nemůžu přeci srovnávat, když jedna hlavní hrdinka žila sedm let v temnotě a druhá byla „pouze“ unesena a týraná, ovšem to není tak zdaleka adekvátní. Nedávno jsem zrovna polemizovala v jedné z posledních recenzí o tom, jak je hlavní hrdina pro celou knihu důležitý. A myslím si, že tady to autorka měla udělat jinak. Neudělat z ní divnou patronku, ale naopak – udělat ji zocelenou, jistou, i kdyby hledajíc své místo na světě, tak s elánem a radostí – protože se dostala doslova z pekla, které přežila bez jakékoliv úhony. A místy toho tady máme zhroucenou, ostýchavou a všeho se bojící ženu, která není průbojná a bohužel, byla nudná…

A od toho se odvíjela má další chuť do čtení knihy Pohřbené lži. Netěšila jsem se, navíc jsem předpokládala, že o tom zajetí tam bude mnohem více prostoru. Také jsem měla problém se někdy zorientovat v tom, co jsou vzpomínky od hrdinky, co jsou fakta a co si jen představuje. Ale ať nejsem jen přehnaně negativní, našly se tam místa a okamžiky, které se mi líbily, u kterých jsem se třeba i pousmála.

Je to detektivní thriller, takový ten, kdy si s vámi někdo hraje na kočku a myš, takže se před čtením nezapomeňte pohodlně usadit a nechat si vyprávět od jedné ženy to, co ji děsí od mala. Dětské náramky, oblíbený plyšový tučňák, divné vzkazy za stěračem u auta… To je teprve začátek.
Neříkám a ani nechci, aby to tak vyznělo, že je kniha Pohřbené lži špatná. Není!
Pro někoho může být skvělým čtením, bohužel pro mne je to průměr, ale to je tím, že já sama mám tolik thrillerů a detektivek načteno, že už šťourám do všeho.

Hodnocení: 50 %

 

Název knihy Pohřbené lži
AutorElle Marr
ŽánrThriller
  
Nakladatelství Domino
Rok vydání2022
Počet stran304
ISBN9788074985799
  
Nákup knihy www.dominoknihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Domino

Nakladatelství DOMINO vzniklo v roce 1997, což byla pro založení nakladatelství krajně nevhodná doba. Už vyhasl boom z počátku devadesátých let, kdy čtenáři nakupovali z čiré radosti, že si můžou pořídit dobrou knihu i jindy než ve čtvrtek, aniž předtím museli vystát dlouhou frontu.

I když to tenkrát mnozí považovali za nerozumný čin, navzdory všem (jistě dobře míněným) varováním jsme DOMINO založili. Věřili jsme totiž, že dobré knihy si cestu ke čtenáři vždy najdou. Anebo spíše naopak – že čtenáři neztratí zájem o dobré knihy. A právě takové jsme měli v úmyslu vydávat.

Mnohé se od té doby změnilo, základ však zůstává stejný: ve všech edicích se našim čtenářům snažíme nabídnout pouze takové knihy, které stojí za to číst.

Nakladatelství Domino je od roku 2019 součástí Albatros Media a. s., největší nakladatelské skupiny v ČR.

www.dominoknihy.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)