Úterý, 6.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Pohřeb bez nebožtíka

recenze knihy Pohřeb bez nebožtíka

„Slušný lidi se mají hlídat navzájem, ty živý i ty mrtvý. Mrtví na to mají víc času, protože tam nahoře, aspoň předpokládám, není taková honička jako tady. Pánbůh to sám neobsáhne, zvlášť proto, že se k němu obracejí všichni, slušný lidi i lotři, a on je musí napřed třídit, což je úmorná a nezáviděníhodná řehole.“

Pohřeb bez nebožtíka je knihou, která v sobě má dvě dějové linie. Tou první je přítomnost, kdy se hlavní hrdinové zabývají tím, že jim někdo ukradl mrtvého člena rodiny. A tou druhou linkou je minulost, kdy se autor velmi detailně zaobírá dobou od konce druhé světové války až po současnost. První polovina knihy byla opravdu záživná, četlo se vše dobře, ale po půlce jsem se dostala do krize, kdy mne minulost a její popisky totálně převálcovala. Nevěděla jsem kde je nahoře a kde dole, co se děje a neděje a měla jsem všech jmen a politiky po krk.

Pohřeb bez nebožtíkaObě dvě dějové linky jsou propojeny hlavními hrdiny, Michalem a Erikem, ovšem v minulosti jsou to malí kluci, později dospívající a dospělí a v přítomnosti jsou Michal přeživší a Erik ten „slavný“ nebožtík.
Autor skvěle propojil jejich minulost a dětství s historií, s tím, jak dokázal popisovat situace, které utvářely naši republiky a jak ovlivňovaly obyčejné rodiny, ale i ty, kteří byli na výši a finančně za vodou.

„Plátěné nákupní tašce na kolečkách, většinou kostkované, se říkalo ervéháčko (RVHP – Rada vzájemné hospodářské pomoci) nebo taky Ráno Vyjedu Hovno Přivezu.“

Na začátku každé kapitoly se setkáte s Michalem a s jeho vyšetřováním, kam zmizel jeho zesnulý bratr. Musím říct, že je škoda, že autor se touto detektivní zápletkou zaobíral docela málo, protože to bylo opravdu jen pár odstavečků a už se ocitnete v minulosti. V minulosti se zase autor zabýval vším možným, co vás napadne, ohledně komunistů – kteří tady opravdu zabírají spoustu prostoru.

Autor má určitě zmáknutou naší minulost naprosto bravurně, ale když je jmen hodně, tak je to pro příběh přespříliš a detektivka se stává spíše naučnou literaturou, která mě porazila jako pomyslná mořská pěna. Michal miloval fotbal a chtěl se stát reportérem, takže se dozvím spoustu informací o tehdejším přístupu státu ke sportu, kdo na mistrovství do Chile jel a nejel, spousta jmen, která šla mimo mě a měla jsem problém všechny pobrat, hned potom jsem byla zavalena jmény politiků, kteří se zabývali nejen vysláním oněch sportovců, ale přeskočili jsme na svobodu slova, do novin, do cenzury, kdo ji ovlivňoval a jak… A pořád jména, jména, jména…

Těšila jsem se na detektivní příběh, který byl bohužel převálcován historickými údaji, kterých bylo tolik, že mi moc nedaly. Něco málo jsem se dozvěděla, ale nedostala jsem od příběhu to, co jsem očekávala.

Hodnocení: 60 %

 

Název knihy Pohřeb bez nebožtíka
AutorMilan Macho
ŽánrDetektivky, krimi
  
Nakladatelství Brána
Rok vydání2021
Počet stran416
ISBN978-80-242-7680-9
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Brána

Nakladatelství Brána Brána (založeno 1994) ukončilo svou činnost jako samostatné nakladatelství počátkem roku 2019, kdy se stalo součástí Euromedia Group.

V rámci EMG nadále funguje jako edice Brána pod svým logem a soustřeďuje se především na vydávání historických románů, českých i překladových, humoristických knížek, populárně naučné historické literatury a v menší míře také pokračuje v tvorbě pro děti – jde především o populární knížky Jana Lebedy o oblíbeném skřítku Medovníčkovi.

Brána nadále i jako součást EMG vydává své zavedené a oblíbené autory, jako jsou Barbara Erskinová, Marcela Mlynářová, Jan Bauer, Jaromír Jindra, Olga Krumlovská, René Melichar nebo již zmíněný Jan Lebeda a nadále se bude snažit vyhledávat a uvádět na český trh nové zajímavé zahraniční i české spisovatele.

www.knizniklub.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)