Pomáháme pečovat

Velké množství zdravotnických a sociálních zařízení se v tuto chvíli potýká s nedostatkem personálu. Ani v tuto chvíli Červený kříž nestojí stranou a snaží se pomoci jak vlastními členy, tak i dobrovolníky ze široké veřejnosti.

Se zhoršující se epidemiologickou situací začínají mít některá zdravotnická a sociální zařízení personální problémy. Tato zařízení se obrací průběžně s žádostmi na Český červený kříž i přímo na širokou veřejnost. Jedná se zejména o domovy pro seniory a domovy s pečovatelskou službou, kteří mají personál čí klienty v izolaci či karanténě. První dobrovolníci pomáhali již v polovině září v Centru sociálních služeb v Chrudimi. Nyní pomáhají například v Domově seniorů Drachtinka.  

Pomozte nám společně pečovat. Přihlaste se na pomoc do některého sociálního zařízení nebo nemocnice,“ vyzývá Vratislav Příhoda, předseda oblastního spolku Červeného kříže Chrudim. „Zaregistrovat se můžete na našich stránkách www.pomahamechrudimsku.cz a my Vás propojíme s konkrétním zařízením, které má akutní nedostatek personálu a potřebuje pomoci. Spolupráce se zařízeními je buď formou dobrovolnické pomoci, nebo formou dohody o provedení práce. Tudíž pomoc může být nejen zajímavou životní zkušeností, ale také brigádou,“ dodává Vratislav Příhoda.

Lidem, kteří by se do pomoci rádi zapojili a nemají žádné zdravotnické či sociální vzdělání ani jiné zkušenosti nabízí Červený kříž ve spolupráci se Střední školou zdravotnickou a sociální Chrudim minikurzy základů péče o nemocné a seniory. Obsahem kurzů je používání osobních ochranných pomůcek, základy první pomoci, komunikace s pacientem, hygienická péče o pacienta na lůžku, podpora pohyblivosti pacienta, manipulace s lůžkem, zásady při podávání stravy, prevence proleženin, základy komunikace s pacienty a základy psychohygieny.

Cílem kurzu není vychovávat kvalifikované pečovatelky, ale seznámit účastníky se základy péče o nemocné a seniory. Ti pak mohou v zařízeních pomáhat s podáváním stravy, hygienou, aktivizací a dalšími činnostmi dle aktuální potřeby. Péče o nemocného na lůžku je důležitou součástí procesu uzdravení. I zvládnutí základních jednoduchých technik péče pomůže ulevit nemocným a odlehčit profesionálům, kteří se tak mohou věnovat odborným činnostem a zvládnou péči o větší počet nemocných či seniorů. Absolventi kurzu mohou získané dovednosti využít také v domácím prostředí při péči o své blízké, “ informuje Hana Soudková, místopředsedkyně oblastního spolku.

Ve spolupráci s Nemocnicemi Pardubického kraje a Střední školou zdravotnickou a sociální Chrudim pro účastníky připravujeme možnost odborné praxe na nemocničním oddělení pod dohledem profesionálů. Tím ale naše péče o dobrovolníky nekončí. Po celou dobu pomoci jsme jim k dispozici s podporu při zvládání náročných situací, se kterými se mohou v průběhu poskytování péče setkat,“ dodává Hana Soudková.

Kurzy probíhají také v Praze, Brně, Jablonci nad Nisou, Plzni, Opavě či Ústí nad Orlicí. Více informací o činnosti Oblastního spolku Českého červeného kříže Chrudim najdete na webu www.cckchrudim.cz.  Registrace dobrovolníků je možná na adrese www.pomahamechrudimsku.cz.

 

Dobrovolnost plakát

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.