Poprvé v České republice – AUTOslide 2009

Autoslide 2009… aneb ať se práší za kočárem (tedy spíše koly)

Pardubice, 10. ledna 2009.
Překlad slova Slide z angličtiny je klouzat, sklouznout, klouzačka, ale i mnoho dalších významů.
Proto mě překvapila akce s názvem AUTOslide 09. Vzhledem k tomu, že se jednalo o první akci svého druhu u nás v ČR (na Slovensku už mají za sebou již pátý ročník) byl jsem zvědav, co mohu očekávat. A vážení opravdu to bylo zajímavé.
Co je vlastně AUTOslide?

 

 

Jsou to závody aut na ploché dráze, které otvírají motoristickou sezonu a jsou určený pro jednotlivé mistry volantu různých druhů motoristických disciplín: autokros, rallye rallycross, PAO, PAV respektive i jiných motoristických disciplín, kteří by si dokázali na uvedenou akci zabezpečit potřebnou techniku. Rozdělení závodníků je velmi jednoduché a to ve čtyřech divizí. Ta první tzv.“dvojkolky“ vozidla s pohonem na jednu nápravu, druhou jsou tzv.“čtyřkolky“ vozidla s pohonem na dvě nápravy a třetí buggy Junior a poslední čtvrté v divizi buggy.

Závodníci absolvují jízdy na 4 okruhy ve čtveřicích podle rozpisu jízd. Jednotlivé jízdy budou hodnoceny body za umístění: první místo 3 body, druhé místo 2 body, třetí místo 1 bod, čtvrté místo 0 bodů. Závodníci budou startovat ve třech rozjížďkách, do celkového hodnocení se započítávají dva lepší výsledky. V případě rovnosti bodů rozhoduje lepší třetí výsledek, dále vzájemný souboj, počet prvních míst, počet druhých míst v případě, že nerozhodnou ani tyto body následuje dodatková jízda. Startuje se zapnutím semaforu, zapnuté červené světla, po vypnutí červených světel start na 4 okruhy. Finále-prvních šest závodníků, kteří dosáhnou v bodovaných rozjížďkách nejvyšší počet bodů (při rovnosti bodů bude rozhodovat vyšší počet lepších umístění a dále umístění ve vzájemných soubojích), budou absolvovat finálovou jízdu, která určí pořadí na stupních vítězů. Finálová jízda se pojede na 6 okruhů ve třídách 4×2 a 4×4.
Divize Buggy a Divize Buggy junior – Obě divize jezdí stíhací závod, startují na protilehlé rovince a jedou na 4 kola. V rozjížďkách nejdou vyřazovacím způsobem, ale na základě měřeného času, na základě kterého budou nejlepší 4 nasazeni do finálových jízd. Obě divize startují ve 2 sériích rozjížděk, po nich první 4 postupují do semifinále. Poražení semifinalisté bojují o 3. a 4. místo.   

Přihlášeno bylo celkem 33 jezdců z Čech, Slovenska, Norska a Maďarska. Nechyběli ani přední zástupci všech odvětví motoristického sportu.

Úderem 13 hodiny vše vypuklo slavnostním nástupem všech zúčastněných. A pak se začalo jezdit. Po prvním odjetém kole jsem začal litovat, že jsem se nechal zlákat. Jsem sice na svůj fotoaparát nepořádný, nestále je obalen popelem z vykouřených cigaret, ale přátelé co se dělo zde, nikomu nepřeji. Ještě dnes fotoaparát čistím a mezi zuby mi skřípou zrnka prachu.

Celý podnik proběhl, na Pardubice v nebývalém mrazivém počasí. Odpoledne příjemně uteklo a už tu byl závěr. A ten byl opravdu velkolepý. Za zvuků vítězných hymen si převzali vítězové svá ocenění. Vše zakončil ohňostroj.

Výsledky:

Divize junior buggy:

 1. Lipš Jiří CZE
 2. Kuželová Ivana CZE
 3. Gomzjakov Tomáš CZE
 4. Hanžl Lukáš CZE

 
Divize buggy: 

 1. Vaculík Boris CZE
 2. Švestka Petr CZE
 3. Švábenský Martin CZE
 4. Marthy Josef SUI

Divize 4 x 2: 

 1. Šedivý Karol SVK
 2. Hurt Tomáš CZE
 3. Mottl Martin CZE
 4. Peško Artem LAT

Divize 4 x 4: 

 1. Zimmermann Josef SVK
 2. Beréš Josef SVK
 3. Pospíchal Miroslav SVK
 4. Kuza Gábor HUN
 5. Pažický Daniel SVK
 6. Drotár Igor SVK

 

Foto (c) 2009 Bllemby

Fotogalerii z celé akce naleznete zde.
Více na www.autoslide.cz a bllemby.webgarden.cz.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.