Porodní bába

Porodní bába(Na)rození se, sex, těhotenství, (z)rození a smrt. Mezi tím plynoucí život. S trochou štěstí i láska. Ve zkratce popsaný život jedné a zároveň mnoha žen, ale také stručné shrnutí příběhu „medicinice“ – fräulein Schwester, porodní báby z milosti Boží.

Porodní bába, úspěšný román autorky podmanivého zjevu, se odehrává v oblíbeném, i když stinném období dějin – za druhé světové války -, avšak v netradičním místě. Skutečně originální jsou i hlavní postavy: nacistický důstojník SS Johannes Angelhurst a …porodní bába. Nehostinné Finsko v období laponské války se stalo skvělým dějištěm ponurého příběhu a silné lásky.

Tento vskutku originální a navíc velmi literárně zdařilý počin se právě dočkal i své audiopodoby. Jelikož vyprávění se střídavě ujímají porodní bába, Johannes a skrze Zápisky mrtvého muže i „Mrtvý muž“, jehož identitu postupně odhalujeme, vydavatelství OneHotBook zvolilo k načtení tři různé interprety. Hlavní ženské postavy se ujala Pavla Beretová, esesáka si střihl Jaroslav Plesl a mrtvého muže Jan Vlasák.

Hned na začátku musím konstatovat, že na tom, kdo a jak knihu předčítá, velmi záleží. Audioknihy, jež jsem zatím poslouchala, byly většinou načítány jedním interpretem. V tomto případě je ale krásně patrné, že právě interpret (samozřejmě kromě děje samotného) může pomoci udržet či ztrácet pozornost. Z výkonů tří výše uvedených největší pochvalu za svůj výkon zaslouží Pavla Beretová. Do postavy se vskutku vžila. S přednesem si v příhodných chvílích dávala načas a vykouzlila tak úžasnou, i když často ponurou atmosféru, již dokresluje jednoduchá, ale dramatická hudba.

Autorka Katja Kettu zvolila způsob vyprávění formou deníkových zápisů či spíš nikdy neodeslaných, všeříkajících dopisů. Johaness a porodní bába často popisují stejné příhody z vlastního pohledu, jako by si vysvětlovali, co si kdo z nich myslel v případě nedorozumění a následné hádky. Obsah je místy dost surový, krutý, drsný a i lascivní, ale také je nesmírně dobře sepsán a plný netradičních přirovnání a popisů:

„Poslouchám, jak v koutech mňouká podzimní vítr…“, „…moře rozprašuje bílý led…“,
„…bolelo to, jako bys mě rozštípl vejpůl a prostrčil mnou obrovskou horoucí kládu…“.

Porodní bába je nakonec zejména příběhem vroucí lásky. A jak už to tak bývá, ta pravá láska je tím silnější, čím víc překážek se jí staví do cesty. Ta pravá láska vydrží, čeká a nakonec zvítězí. Pod rukami velezkušené režisérky Jitky Škápíkové tak vzniklo další skvělé představení. V tomto případě s mimořádnou emoční náloží. Vřele doporučuji k poslechu, pokud chcete silný příběh s trochou romantiky a více než trochou sexu na pozadí chmurné doby, podaný s ojedinělým mistrovstvím ze strany autora i interpretů.

90 %

 

{source}
[[p]]
[[iframe width=“100%“ height=“166″ scrolling=“no“ frameborder=“no“ src=“https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/katja-kettu-porodni-baba-cte-p-beretova-j-plesl-j-vlasak-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true“]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

Anotace:

Je pozdní léto roku 1944 a v oblasti Pečenga na severu Finska probíhá laponská válka. Nemanželská dcera ze šamanské rodiny, odmalička odsunutá na okraj společnosti, působí jako porodní bába. Pak se ale bezhlavě zamiluje do nacistického důstojníka Johannese a z vlastní vůle následuje německé šiky do vojenských a vězeňských táborů, kde pomáhá jako zdravotní sestra. Zatímco dříve děti vítala do světa, zde se z ní stává anděl smrti a nakonec i ji semelou nemilosrdná kola dějin?

  

Porodní bába 

 Autor:

Katja Kettu (*1978)

Finská spisovatelka vystudovala režii animovaných filmů na Akademii umění v Turku a finskou literaturu na univerzitě v Tampere. Nakonec oklikou přes Tallinn a Londýn skončila v Helsinkách, kde vyučuje scenáristiku, natáčí videoklipy a píše knihy. V jejích příbězích se mísí krása s ošklivostí, vznešenost s nízkostí. Za svůj třetí román Porodní bába (Kätilö, 2011) získala Runebergovu cenu ? nejvýznamnější finské literární ocenění. 


Účinkující:

 

Pavla Beretová (* 1983)

Pochází z Ostravy, kde se v dětství objevila v několika pohádkách tamějšího studia ČT. Absolvovala herectví na DAMU v Praze a již během studia hostovala v Divadle v Celetné či na letní scéně v Pekařově. Od roku 2008 je členkou Činohry Národního divadla. Televizní a filmoví diváci ji mohou znát také z rolí v seriálech Ulice, Soukromé pasti, Nevinné lži, Terapie II či Život a doba soudce A. K. i ze snímků jako Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka, Jako nikdy nebo Teorie tygra. 

 

Jaroslav Plesl (* 1974) 

Český divadelní, filmový a televizní herec je absolventem divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Od roku 2001 je členem souboru Dejvického divadla. Televizní diváci jej znají ze seriálu Čtvrtá hvězda nebo jako moderátora dokumentárního cyklu Štíty Království českého a filmové publikum ze snímků jako Pravidla lži, Grandhotel, Zoufalci, Muži v říji, Největší z Čechů, Čtyři slunce, Krásno, Rozkoš nebo Díra u Hanušovic.

Pavla Beretová a Jaroslav Plesl 

 

Jan Vlasák (* 1943) 

Narodil se v Čáslavi, vystudoval brněnskou JAMU a následně se stal členem souboru divadla v Uherském Hradišti. Prošel mnoha scénami (Divadlo Petra Bezruče, Státní divadlo, Divadlo E. F. Buriana, Státní divadlo v Brně, Realistické divadlo, Rokoko i Národní divadlo), v současné době je členem souboru Městských divadel pražských. Účinkoval v řadě televizních inscenací a seriálů (Tři králové, PF 77, Hodina tance a lásky, Ordinace v růžové zahradě, Cesty domů, Cukrárna, Cirkus Bukowski, První republika) a filmů (Výchova dívek v Čechách, Milenci a vrazi, Vratné lahve, Bathory).

 

Název:                  PORODNÍ BÁBA
Porodní bábaAutor:                    Katja Kettu
Interpret:               Pavla Beretová, Jaroslav Plest,
                               Jan Vlasák

Délka:                   11 hodin a 12 minut

Katalogové č.:     AK099
EAN:                     8594169480992

Vydavatel:           OneHotBook

E-shop:                 stáhnout        koupit CD

  

{source}
[[p]]
[[iframe width=“100%“ height=“166″ scrolling=“no“ frameborder=“no“ src=“https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/katja-kettu-porodni-baba-cte-p-beretova-j-plesl-j-vlasak-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true“]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesb?, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.