Středa, 31.5.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Poslední seance

recenze knihy Poslední seance

Agathu Christie není třeba sáhodlouze představovat, její jméno je známo i těm, kteří detektivky, ať už moderní či klasické, nečtou. Právem se jí přezdívá královna detektivky nebo první dáma zločinu. V češtině její knihy vycházejí opakovaně, a to jak samostatně, tak i v povídkových souborech. Koncem roku 2019 tak světlo světa spatřil výbor Poslední seance, který byl vydán pod hlavičkou nakladatelství Kalibr. Najdete v něm povídky, které před lety u nás už sice vyšly v různých knihách, teď jsou pohromadě díky společné tematice, která je spojuje – jsou plné napětí, děsu a mnohdy i nadpřirozena. Dvacet povídek vás má při čtení vyděsit tak, že se budete bát i rozsvítit. To potvrdit nemůžu, u knih se nebojím, ale můžu vám zaručit, že se u příběhů budete cítit tak, jak jsme u Agathy Christie zvyklí, strach v podání královny detektivek je spíše příjemného ražení.

Poslední seanceTak už to u povídek chodí, některé zaujmou víc, jiné  trochu míň. Možná si na mnohé vzpomenete právě ze starších výběrových počinů a možná pro vás budou některé úplnou novinkou, tak jako Žena Kénijce, vydaná časopisecky v roce 1923 a knižně až v roce 2019. Agatha Christie se v ní inspirovala osudem biblické ženy Jael a napsala příběh spíše s psychologickým námětem než klasickou detektivku. A co další kousky? I povídka obsahující zločin může nést stopy lehkého humoru, což je případ počinu nazvaného Záhada modré vázy. Duchařiny se dočkáte v povídkách Rádio a Poslední seance, hororový nádech mají Krejčovská panna a Výjev v zrcadle. Každá z dvaceti publikovaných povídek má své kouzlo a šarm typický pro tvorbu Agathy Christie. Nepotřebujete hektolitry krve, zločin v podání této spisovatelky je jedinečný tím, že důraz je kladen na všechny zúčastněné postavy bez rozdílu. Napomáhá tomu také bohatá konverzace a barvité dialogy.

Agathě Christie nelze upřít jedno. I když jsou její povídky vystavěny na logice a vy v koutku duše víte, že mají reálný základ, přesto si užíváte důmyslně vymyšlené zápletky a cestičky, které vedou k rozuzlení. Povídky byly napsány v letech 1923 – 1947 a byť jsou politicky i časově víceméně neurčité, v chování a jednání postav se odráží tehdejší doba a společnost.

Lehké napětí, inteligentní humor, dobové reálie, které přispívají k výsledné atmosféře příběhů a činí je mile starosvětskými, to vše zaručuje příjemnou zábavu, když už ne s pocitem strachu, tak alespoň s nádechem lehkého mrazení. Ať už jste fanoušky Agathy Christie, nebo se s ní teprve zlehka seznamujete, určitě byste si povídky neměli nechat ujít.

 

Název knihy Poslední seance
AutorAgatha Christie
Žánrdetektivní
  
Nakladatelství Kalibr
Rok vydání2020
Počet stran392
ISBN978-80-242-6996-2
  
Nákup knihy

www.knizniklub.cz

Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Kalibr

Nakladatelská značka Kalibr se zaměřuje na vydávání detektivek, napínavých thrillerů, severského krimi a dalších žánrů, v nichž není nouze o prolitou krev.

Ke kmenovým autorům patří např. Gillian Flynnová, Angela Marsonsová, Harlan Coben, John Grisham, Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Louise Pennyová, Stefan Ahnhem, Daniel Cole nebo Tess Gerritsenová.

www.kalibr-knihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)