Středa, 4.10.2023
Sport

Powerbocking aneb sedmimílové boty

Powerbocking aneb sedmimílové botyPowerbocking, nebo-li Skákací boty, či sedmimílové boty jsou sportovní nástroj sloužící jako alternativa k trampolíně. Jde o konstrukci upevňující se na nohy, vybavenou pružinami o různé tuhosti, v závislosti na váhové kategorii. Skákací boty tak umožňují rychlý běh, skákání, nebo různé akrobatické kreace a využívají se také jako doplněk k jiným sportům.

Nápady na využití prostředků poháněného vlastní silou, který by zrychlil pohyb jednotlivce a umožnil zvýšit výskok, pochází již z minulého století, kdy se uvažovalo využití obdoby skákacích bot pro zrychlení pěchoty rudé armády. O samotném principu ostatně hovoří už sama pohádka Sedmimílové boty, nebo méně známé české legendy o Pérákovi.
Držitelem patentu skákacích bot, jak je známe dnes, je Alexander Böck, který si nápad nechal patentovat roku 2004. Následně se postupem času objevilo několik značek vyrábějící skákací boty pod licencí Alexandra Böcka, ale také několik nelicencovaných značek. V současnosti skákací boty umožňují skokanům dosahovat výšky výskoku přes 2m a rychlost běhu přes 30km/h.

Ačkoliv se boty jednotlivých výrobců vždy odlišují, princip je stejný. Chodidlo se upevňuje do vázání podobného jako u snowboardu, je tedy zapotřebí klasická sportovní obuv. Konstrukce skákacích bot je z hliníku a sklolaminátové pružiny, skokan díky tomu stojí vice než 40cm vysoko.

Powerbocking aneb sedmimílové boty

 

Chůze, běh i skákání s botami je poměrně fyzicky náročná činnost a je tak nemožné boty využít na běh v řádu několika kilometrů. Využití se najde především v oblasti měst, obdobně jako skateboard.

Ačkoliv skákací boty zatím nedosáhly masového nasazení, jako třeba kolečkové brusle, začaly se utvářet jednotlivé kluby i sportovní oddíly zaměřující se právě na tento sportovní nástroj a objevují se také nové soutěže a setkání skokanů.

Jedna taková skupina je i ve východních Čechách se sídlem v Chrudimi. Tým BOCKujem.cz je tým, který má přes 20 skokanů, z toho 10 skokanek. Nejbližší příležitost, kde můžete vidět skokany ve větším počtu, je plánované setkání „Oprášení botek 2011” v sobotu 9. dubna od 12:30 v sídlišti na Dubině v Pardubicích. Přijít se může podívat i široká veřejnost, která bude mít možnost vyzvat skokany například na rychlostní souboj, skokan vs. kolečkové brusle apod., fantazii se meze nekladou.

Více informací na www.bockujem.cz.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.