Čtvrtek, 30.11.2023
KnihyKultura

Když něco nevíš, zeptej se v záhrobí

recenze knihy Pozdravy záhrobí

Románová prvotina Veroniky Fiedlerové Pozdravy záhrobí přináší zábavnou směs detektivky, duchařiny a hororu.

Hlavní postava, muž, který si říká Benedikt Klausner, pracuje jako vyšetřovatel pojistných událostí. A to vyšetřovatel nadmíru úspěšný. Vděčí za to svým mimořádným schopnostem, které jsou pro něj jak darem, tak i prokletím.  Je totiž nekromantem, člověkem, který komunikuje se záhrobím, což mu pomáhá při vyšetřování, ale na druhou stranu mu do značné míry komplikuje soukromý život.

Kniha je rozdělena na čtyři příběhy, které jsou navzájem propojeny jednotnou dějovou linkou. První z nich, Benediktův případ, zdánlivě rychle vyřešený, se týká vlivného místního podnikatele Evžena Mlynáře. Nedopadne pro něj dobře, s čímž se nehodlá smířit, a proto jsme v dalších částech svědky dramatického vývoje celé kauzy, která směřuje ke konečnému zúčtování.

Pozdravy zábrobí - recenzeZatímco začátek knihy je spíše detektivní, druhá část, nazvaná Odpočívej v pokoji, je více zaměřena na Klausnerovu komunikaci a občas i souboj se záhrobím. Vyznačuje se temně hororovou atmosférou.

Další případ, Tajemství Černé dámy, už oba světy, ten detektivní i ten duchařský výrazně propojuje. Všechny dějové nitky, evoluce postav i otevřené případy se pak efektně uzavírají v závěrečné části pojmenované Smrt si říká Benedikt.

Zajímavě pojatý je hlavní hrdina, sympatický, byť s temnou minulostí, který v sobě postupně skrývá dva doktory Watsony, s nimiž případy objasňuje. I ostatní postavy jsou propracované a životné, i když v některých případech už neživé.

Kniha se vyznačuje svěžím stylem. Její struktura je dobře promyšlená a přitom přehledná. Čtenáři tak nehrozí, že by se v ní mohl ztratit. Není čas na nudu, pořád se něco děje. A nechybí ani přiměřená dávka humoru. Řada pasáží se navíc vyznačuje hutnou strašidelnou atmosférou. Prostě ideální čtení na relax. Doporučuji jak příznivcům detektivky, tak hororu. A myslím, že ji pohodlně stráví i lidé, kterým čistý horor nahání až nepřiměřený strach.  

Nejsem přítelem dlouhých mnohadílných ság s nastavovaným dějem. Ale tady bych si klidně dokázal představit další várku případů sympatického nekromanta. Dokonce bych za ni byl vděčný.  

 

Název knihy Pozdravy záhrobí
Autor Veronika Fiedlerová
ŽánrDetektivky, krimi, Horory, Literatura česká
  
Nakladatelství Golden Dog
Rok vydání2021
Počet stran356
ISBN978-80-88067-32-0
  
Nákup knihy www.goldendog.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz
 
 
Golden Dog

Nakladatelství Golden Dog se zaměřuje na horor, thriller, detektivku a další žánrovou literaturu. Jedním z cílů je podpořit české hororové autory a vydávat je pod jednotnou značkou a spojit je tak v soběstačnou a fungující skupinu.

www.goldendog.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.