Pozvánka do skutečského divadla

Pozvánka do skutečského divadlaMarkéta Lazarová – středověk na jevišti Kulturního klubu Skuteč
24. února 2010, 18 hodin

Představením Markéta Lazarová v podání Východočeského divadla Pardubice startuje další, jarní divadelní abonmá.

Po komediálním žánru přichází opět na řadu dílo klasické české literatury – Román Vladislava Vančury Markéta Lazarové je situován do mladoboleslavského kraje, do časů, “kdy král usiloval o bezpečnost silnic, maje ukrutné potíže se šlechtici, kteří si vedli doslova zlodějsky, a co je horší, kteří prolévali krev málem se chechtajíce”.

Právě díky této časové a místní neurčitosti nelze považovat Marketu Lazarovou za klasický historický román, třebaže se zcela prokazatelně odehrává v dávné minulosti, podle historiků pravděpodobně někdy v období vrcholného středověku, tj. 13. století. Nevystupují v ní reálné historické osobnosti a ani děj se nepodřizuje dobovým reáliím. Ve své době byl Vančurův román přijat s nadšením, v Lidových novinách zvítězil v anketě o nejzajímavější knihu roku 1931. V roce 1967 byl román s velkým úspěchem filmově zpracována režisérem Františkem Vláčilem s Magdou Vášáryovou v hlavní roli.

Hra vás, oproti  románu nebo filmu,  naprosto beze zbytku vtáhne do atmosféry středověku věrným vypodobněním tehdejších mravů a zvyklostí, kostýmů i využitím zbraní. Z celého příběhů číší jakási raubířská dobrodružnost. Díky vysoké kvalitě Vančurou použitého jazyka se výrazně liší od jiných zbojnických románů. Vše se odehrává v rychlém sledu, ráz na ráz, divák sleduje osudy celých rodů v té nejnebezpečnější době a vnímá iluzi velebně plynoucího času, jenž zmítá lidským životem.

Příběh Markéty Lazarové je příběhem oslavujícím lásku, životní plnost a intenzitu, družnost, aktivitu a odvahu. Srdečně vás zveme, přijďte se podívat, jak se režisérovi Jiřímu Seydlerovi a hercům naší krajské scény podařilo tento příběh ztvárnit na prknech, která znamenají svět.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.