Praha Noir je tu!

Praha NOIRrecenze audioknihy Praha NOIR

Do mezinárodního literárního projektu se přidala i Praha! 14 českých autorů dostalo prostor napsat temný příběh ze svého hlavního města, stejně jako dříve autoři jiných národností z měst, mezi nimiž nechybí třeba Miami, Mexico City, Londýn, Barcelona, Řím či Tel Aviv, ale i mnoho dalších.

Z předních českých spisovatelů bylo vybráno celkem šest žen a osm mužů, včetně tak zvučných jmen jako Šabach, Neff, Urban, Tučková, Soukupová nebo Klevisová. A když k tomu ještě přičteme velmi známá jména interpretů stejnojmenné audioknihy, jako jsou třeba Maciuchová, Čermák, Vlasák či Myšička, je zřejmé, že tyto povídky by vás jako patrioty a fanoušky české literatury (nebo krimi žánru) rozhodně neměly minout!

Přijmout výzvu k napsání tajemného příběhu s pražským námětem a detektivní či mysteriózní zápletkou jistě nebylo právě snadné. Z úvodu je zřejmé, že se jedná o poměrně prestižní záležitost, jelikož vybrané povídky, jež dostaly i tištěnou podobu, budou rovněž přeloženy do dalších jazyků – minimálně do angličtiny, jelikož vyjdou v USA, a tedy k dispozici zahraničním čtenářům. Proto se alespoň na některé z nich pojďme podívat blíž.

Nejvíc mě zaujaly, z hlediska obsahu i hlasového provedení, povídky zhruba v tomto pořadí (od nejlepšího). Číslo 1: Další nejhorší den od Petry Soukupové v podání Pavly Beretové, kterou znám jako interpretku z Porodní báby. Tato povídka ve srovnání s jinými sice nemá s Prahou zase tolik co do činění, i když se v ní samozřejmě odehrává, ale je to vskutku napínavý příběh s dobře vykreslenými psychologickými úvahami jedné zdrcené (snad ovdovělé?) ženy a matky tří dětí, které ve Stromovce zmizí manžel. Palec nahoru za skvělý styl a způsob, jakým je povídka konstruovaná, a opět velký potlesk Pavle Beretové, která každému příběhu dodává neskutečnou autentičnost a prožitek. Zejména jí pak jdou těžce zkoušené ženy.

Druhé místo, po čistě obsahové stránce snad dokonce první, bych přisoudila jedinému skutečnému krváku, povídce s názvem Mrtvá holka z čerťáku od Jiřího W. Procházky, který nás zavádí mezi světské nebo chcete-li kolotočáře. Kdo zavraždil a tak ohyzdně vystavil šéfovu mrtvou dceru? Bez účasti policie se do pátrání pouští najaté soukromé očko… Svou premiéru v roli interpreta audio-knižní nahrávky (přinejmenším pro OneHotBook) zvládl Alexej Pyško, narátor této povídky, skvěle. Hlavního hrdinu doslova procítil, čímž přispěl působivosti děsivého příběhu.

Po Deníku Bridget Jonesové si Martina Hudečková zkusila Oldu č. 3, kterému patří mé třetí místo; povídku napsala Irena Hejdová. Hlavní hrdinka má štěstí (nebo pech?) na muže jménem Oldřich. Jednoho si vzala (a pak se s ním rozvedla) a s druhým, kterého ani pořádně nezná, se po večerním flámu probudila doma na gauči. Kvůli psovi Oldy č. 1 a jeho venčení musela ven a ze hřbitova si přinesla nejen vzpomínku, ale také sáček na psí trus se zajímavým obsahem. Komu asi to, co se v něm schovává, patří? Kromě záhady a výborného přednesu dávám body navíc za vtipnou pointu a pěkný příběh ze života.

Praha NOIRDalší dvě díla, které se mi ještě obzvlášť líbila, jsou povídky Život a dílo baronky Mautnicové a Mizení na mostě. Autorka první jmenované, Kateřina Tučková, zůstala věrna svému literárnímu zaměření i směru. Kdo ji znáte, víte, že se ráda zabývá českou historií, důsledky v minulosti vládnoucích režimů či magií. Nejinak je tomu v její povídce z Prahy Noir. Její příběh má historickou a milostnou rovinu, seznámíme se hned s více generacemi váženého rodu Mautniců, s nejednou velmi silnou ženu z tohoto rodu a hned několika velkými tajemstvími jejich rodiny a domu na vltavském nábřeží. Tato povídka má široký záběr a v podání Hany Maciuchové jsem si ho více než jen užila. Stejně jako u Petry Soukupové (autorky mého místa č. 1) jsem se navnadila na další autorčinu tvorbu.

Mizení na mostě z pera Miloše Urbana, jehož interpretem se stal snad nejen můj „nejoblíbenější hlas“ (ale i herec) Hynek Čermák, je oproti tomu dílo ze současnosti, snad se dá říct až nadčasové. Mladý, nabubřelý technik digitálních kamer, které sledují město, školí policajty v tom, co všechno tyto mašinky umějí a proč je nutně potřebují. Co ale „neusledují“ (ani kamery, ani mladík), je to, kam se poděla ta paní uprostřed Karlova mostu. Neotřelá zápletka a vskutku nečekané rozuzlení s dynamickým a jako naprosto vždy úžasným podáním interpreta… Páni, to byla další, rozhodně ne poslední pecka.

Povídkový soubor Praha Noir je unikátní. Zaujal mě hned, jak jsem ho poprvé zahlédla. Jednak ráda čtu krimi nebo thriller žánr, za druhé mě zaujaly povídky tohoto žánru zasazené do Prahy, kde žiji a kde jsem se narodila i vyrostla, a do třetice jsem to brala jako skvělou možnost seznámit se rychle s poměrně velkým množstvím českých autorů a jejich styly psaní, protože (ano, je to ostuda) od našich autorů moc knihy nečtu.

S boomem audioknih jsem začala razit trend raději si knihu poslechnout, než ji číst, dostala-li kniha příležitost být takto zpracována (jako jen zlomek z těch, co vychází a kdy vyšly). Musím říct, že zpočátku jsem se na audioknihy neuměla správně soustředit, ale poslední dobou mi to nejen nedělá problém, ale jelikož je jejich poslouchání pohodlnější (a člověk u toho navíc může dělat něco dalšího, jako třeba žehlit, řídit, venčit psa nebo dítě apod.), příběh díky zpracování „živější“ a naléhavější, pozoruji, že mě začínají víc bavit, a především, je-li zvolen správný interpret a dobrá režie, užiji si samotný příběh víc než samotnou knihu. Je to zajímavé, ale zrovna teď jsem se pustila do audioknihy, jejíž knižní podobu jsem dočetla nedávno, a nejen že mě to zase baví, ale je to prostě něco (na)víc, něco trochu jiného… takový mezistupeň mezi knihou a filmem nebo divadlem.

Propracovanou a krásnou obálku, hudební obohacení, množství různých autorů i interpretů, prostředí matičky Prahy, tajemno, napětí, záhadu i zábavu v novém hávu nové doby, to vše přináší audiokniha Praha Noir. Dejte jí šanci. Je to skvělý balíček na zkoušku, stejně jako komplexní soubor kvalitních spisovatelů v podání výborných interpretů. Užijete si to. A užijete si to víc než knihu!

Hodnocení: 93 %

 

{source}
[[p]]
[[iframe width=“100%“ height=“166″ scrolling=“no“ frameborder=“no“ src=“https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/sets/praha-noir&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true“]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

Autoři:

Kateřina Tučková: Život a dílo baronky Mautnicové – čte Hana Maciuchová
Miloš Urban: Mizení na mostě – čte Hynek Čermák
Michaela Klevisová: Lepší život – čte Jan Vondráček
Ondřej Neff: Opukový kruh – čte Martin Myšička
Markéta Pilátová: Všechny starý převleky – čte Jan Vlasák
Petr Šabach: Večer tříkrálový aneb cokoli chcete – čte Jaromír Dulava
Martin Goffa: Tři mušketýři – čte David Novotný
Jiří W. Procházka: Mrtvá holka z čerťáku – čte Alexej Pyško
Michal Sýkora: Percy Thrillington – čte Petr Stach
Irena Hejdová: Olda č. 3 – čte Martina Hudečková
Štěpán Kopřiva: Amatéři – čte Viktor Dvořák
Petra Soukupová: Další nejhorší den – čte Pavla Beretová
Petr Stančík: Kabinet sedmi probodnutých knih – čte Lukáš Hlavica
Chaim Cigan: Zázračný amulet – čte Jan Dolanský

 

Praha NOIR

 

Praha NOIRNázev:                  PRAHA NOIR
Délka:                   8 hodin a 54 minut

Katalogové č.:     AK122
EAN:                     8594169481227

Vydavatel:           OneHotBook

E-shop:                 stáhnout        koupit CD

  

{source}
[[p]]
[[iframe width=“100%“ height=“166″ scrolling=“no“ frameborder=“no“ src=“https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/sets/praha-noir&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true“]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.