Před ženami se mějte na pozoru

Smrt budějovického hejtmanarecenze knihy Smrt budějovického hejtmana

Dobře známá, charakteristicky hranatá tvář Jana Aulnera z Birkenfelsu, který ležel na lůžku u okna a s výjimkou hlavy si hověl pod vlněnou přikrývkou, nebyla tváří spáče. Z jejích strnulých rysů a křečovitě sevřených úst bylo zřejmé, že se hejtman pěšího lidu Jeho Milosti císařské již neprobudí.

Tomáš Sterneck se svojí beletristickou prvotinou zařadil mezi další vystudované historiky, kteří se vydali na mnohdy ožehavou půdu historické literatury určené širokému okruhu čtenářů, kteří nemusejí být odborníci na historii, ale mohou být jejími nadšenci. A hned zkraje vám říkám, že pan Sterneck udělal dobře, že rozšířil řadu autorů, jimž u nakladatelství MOBA vycházejí historické romány. Jeho kniha se mi moc líbí a doufám, že se s hrdiny, kteří v ní vystupují, ještě setkáme v jeho další tvorbě.

Píše se rok 1625 a dřívější primas Kašpar Teindleser k sobě povolává svého čtyřicetiletého syna Davida, který se obává o otcovo zdraví. Ale nakonec jde o něco jiného a my se ve vzpomínkách primátora Kašpara přeneseme do roku 1618, tedy na počátek stavovského povstání, kdy primátor Kašpar šetřil náhlé úmrtí budějovického hejtmana Jana Aulnera a nejen jeho smrt mu vehnala vrásky do čela. Janu Aulnerovi sloužil primátorův kmotřenec Jeroným, jehož Kašpar vyšle do Vídně, aby o smrti Jana Aulnera zpravil jeho manželku. Co však na Jeronýma na cestě čeká a nepůjde i jemu o život? A kdo má na svědomí náhlé úmrtí hejtmana? Mnohá tajemství vyplavou napovrch a některá zůstanou čtenáři skrytá. Pojďte si přečíst napínavý historický román, jehož konec vás překvapí.

A tak se vraťte dřív, než vyjde vlasatice a ohlásí nový čas! Čas vypálených domů, sežehnutých polí a pobitých stád. Doba zneuctěných žen a umírajících dětí. Čas silnic zkropených krví, kdy naděje na šťastný návrat z cesty nebude větší než vyhlídka na poutníkovu smrt.

Musím se přiznat, že sice mám maturitu z dějepisu, ale za znalce české historie bych se neoznačila. Tudíž nemůžu dost dobře posoudit, zda se autor držel historických faktů, a co je jen historická fikce. Ale přesto mi to nedalo a trochu jsem zapátrala na internetu. Moc se mi totiž líbilo, že autor do knihy zakomponoval i astronomický úkaz, k němuž došlo v roce 1618, možná tušíte jaký, a opravdu k němu došlo. Také k požáru ve městě Třeboni v roce 1618 skutečně došlo. Jan Aulner byl také živoucí postavou a opravdu zemřel náhle. Ale ať jsem pátrala, jak jsem pátrala, primátora Kašpara Teidlesera jsem nevypátrala. Takže kniha se opírá o skutečné události a o skutečně žijící postavy, ale jako správná beletrie obsahuje i historickou fikci, což ji činí čtivou a zajímavou.

V knize vystupuje řada postav, některé vám budou sympatické jiné ne. Oblíbila jsem si hlavního hrdinu, Kašparova kmotřence Jeronýma, jehož Štěstěna má ráda a drží nad ním ochrannou ruku, i když on to přisuzuje amuletu, který na své cestě získal. Postavy autor pěkně vykresluje jak charakterově, tak vzhledově. Líbilo se mi i jaké autor používá příměry.

Vždycky mi přišlo k smíchu, když takovým…takovým učitelským způsobem prohlašoval, že nejcennějším zbožím dnes nejsou ani drahé kameny, ani zlato, ani koření a bůhvíjaký artikl z druhého konce světa, nýbrž informace. Ale že tohle zboží je křehčí než křišťál a nebezpečnější než střelný prach, a proto se s ním musí nakládat zatraceně opatrně.

Kniha je velmi čtivá a napínavá, autor pro nás má nachystanou řadu překvapení a když už si myslíte, že něco tušíte, je to ve skutečnosti jinak.

V textu autor nezapřel svoji zálibu v latině, kdy do textu vkládá latinská slova, která jsou psána kurzívou a na konci knihy naleznete glosář, v němž se dozvíte český ekvivalent. Takže se můžete přiučit i některým latinským výrazům.

Myslím, že autor by mohl být svojí prvotinou hrdě zařazen po bok Vlastimila Vondrušky a Františka Niedla, ale tím samozřejmě netvrdím, že jeho tvorba je stejná, každý z autorů má svůj osobitý styl. Doufám, že se dočkáme ještě dalšího příběhu dotýkajícího se historie Českých Budějovic a že se ještě shledáme s postavou Jeronýma.

„Řekl bych,“ začal mladší Teindleser opatrně, „že se řídila osvědčenou zásadou těch, kteří mají máslo na hlavě, totiž že nejlepší obranou je útok.“

Historický román bych doporučila všem, kteří mají rádi napětí, nevadí jim sem tam nějaký mord a chtějí si oddechnout od všech thrillerů a severských detektivek a přečíst si příběh, který se mohl v české historii odehrát.

Rozloučím se s vámi latinou:

De omnibus est dubitandum!“ (O všem je třeba pochybovat!)

Moje hodnocení je 90 %.

 

Název knihy:     Smrt budějovického hejtmana
Smrt budějovického hejtmanaAutor:                Tomáš Sterneck

Nakladatelství:  MOBA
Katalog. číslo:   7239
Rok vydání:       2017
Počet stran:       336

ISBN:                 978-80-243-7625-7
EAN:                  9788024376257

Vazba:                Vázáno
Formát:               120 x 200 mm

E-shop:              kniha  http://shop.mobaknihy.cz

                            e-kniha www.ereading.cz

Databáze knih:  www.databazeknih.cz

Nakladatelství MOBANakladatelství MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. Dosud vydalo téměř sedm tisíc titulů. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jarmila Pospíšilová, Alena Jakoubková, Jan Bauer?) a zahraničních autorů (Johan Theorin, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Benjamin Black, Linda Castillo, Thomas Enger, Arnaldur Indri?ason, Helon Habila, Michael Robotham a další).

              Veškeré informace o knižních titulech nakladatelství MOBA naleznete na www.mobaknihy.cz.

eReading.czČerná kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prošlo přes deset tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading.cz věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)