Pátek, 22.9.2023
HudbaKultura

Přes šest set vzorků vín i královský průvod, to je Pálavské vinobraní v Mikulově

Letos to bude již po šestasedmdesáté, co se lidé sjedou na jih Moravy do malebného města pod Pálavou – Mikulova. Organizátoři zde chystají na pátek 8. až neděli 10. září 2023 tradiční, avšak jedinečnou událost, která každoročně přiláká na desítky tisíc nadšených návštěvníků z celé republiky i ze zahraničí. A na co konkrétně, že se to můžeme všichni těšit?

Slavnostní zahájení třídenního festivalu proběhne v pátek odpoledne, souběžně s tím na zámku ve Velkém zámeckém sále začne pro milovníky vína tzv. Národní soutěž vín mikulovské podoblasti. „Návštěvník si na zámku zakoupí degustační bločky, které posléze smění za vybrané vzorky vín, těch bude letos v Mikulově na Pálavském vinobraní úctyhodných 655, je tedy z čeho vybírat a každý si najde to své,“ přibližuje princip fungování Národní soutěže vín ředitelka akce Petra Eliášová. Ochutnávat na zámku můžete víno po celý víkend, avšak co si určitě nenechte ujít, je sobotní příjezd historického průvodu v čele s králem Václavem IV. a královnou Chantal Poullain. Kromě historického průvodu, který je pomyslným hlavním bodem celého Pálavského vinobraní, jsou součástí také kejklířská vystoupení, přehlídky kostýmů, doprovodné programy pro děti i dospělé.

Víno a historii tedy na vinobraní dozajista najdete, ale co by to bylo za festival bez hudby? Druhý víkend v září se do Mikulova sjedou známá hudební jména jako Viktor Sheen, No Name, Jelen, Čechomor, Katarína Knechtová, Anna K., Slza, Eddie Stoilow, Botox, IMT Smile a desítky dalších skvělých účinkujících. Každá věková kategorie si tak určitě najde to své. Neholdujete popové hudbě? Nevadí, v programu jsou i spousty cimbálových a folklórních vystoupení.

 

Přes šest set vzorků vín i královský průvod, to je Pálavské vinobraní v Mikulově
Přes šest set vzorků vín i královský průvod, to je Pálavské vinobraní v Mikulově

 

Kromě známých hudebních jmen však do města pod Pálavou zavítají také vzácní hosté, aby diskutovali s širokou veřejností na témata spojená s vínem a vinařskou kulturou v jejich oborech, konkrétně jde o kardiochirurga Jana Pirka, pianistu Ivo Kahánka, architekta Václava Hlaváčka a uměleckého skláře Jiřího Pačínka. „Tito hosté mají v Mikulově jedinečnou příležitost se pobavit s kapacitami v daných oborech, je nám ctí, že se nám podařilo tyto osobnosti do Mikulova přilákat,“  zakončuje Petra Eliášová..

Ti z vás, co rádi objevují krásy zámků, si dozajista nenechají ujít komentované prohlídky, které jsou pro návštěvníky vinobraní zcela zdarma. V zámecké zahradě se také můžete zapojit do dobrovolného projektu 450 ml NADĚJE a pomoci sedmiletému Matějovi ze Zlína, který hledá vhodného dárce kostní dřeně.

Co se týče dopravy, nechejte auto na jednom ze sedmi pohodlných parkovišť v Mikulově a využijte zdarma kyvadlovou autobusovou dopravu, dostanete se tak vždy pohodlně na Nádraží, Náměstí, i na amfiteátr. A aby to bylo kompletní, nově se můžete těšit i na zajištěnou TAXI službu, která vás odveze za férovou a především pevně danou cenu předem.

Pálavské vinobraní je lepší jednou zažít, než si o něm neustále číst!

Permanentku v síti Ticketstream nebo na webových stránkách www.palavske-vinobrani.cz zakoupí zájemci do konce srpna za 1000 korun a na místě je vstupné na všechny tři dny 1200 korun. Děti do 12 let a ZTP/P vstupné neplatí.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.