Neděle, 14.4.2024
KnihyKultura

Přeživší (recenze knihy Poslední dívka)

Poslední dívkaLes měl drápy a zuby.
Všechny ty skály, trny a větve útočily na Quincy, která s křikem běžela lesem. Nepřestávala běžet, když se jí kamínky zabodávaly do bosých nohou ani když ji větev tenká jako bič švihla do tváře a po líci jí začal stékat pramínek krve.
Nemohla se zastavit. Zastavit se znamenalo zemřít.

Když se mi naskytla možnost přečíst si tuto knihu ještě před jejím vydáním, měla jsem velikou radost, která byla po dočtení ještě větší, protože tato kniha vám vyrazí dech.

Riley Sager je pseudonym americké autorky, která již dříve psala pod jiným jménem. O moc více toho o autorce nevíme. Ale po přečtení Poslední dívky si myslím, že ji můžeme zařadit na žebříček top autorů thrillerů letošního roku. Je to tak, dle mého názoru se jedná o jeden z nejlepších thrillerů letošního roku, který jsem četla.

Věřte, nechtěli byste být poslední dívkou, přestože přežily, někdo se jich chce zbavit. Hlavní hrdinka Quincy Carpenterová, která v devatenácti letech přežila děsivý masakr na odlehlé chatě Pine Cottage, kde se s pár kamarády chtěla jen pobavit, než začne škola, je takovou poslední dívkou, přestože i po deseti letech toto označení nechce přijmout, a po deseti letech si stále nevzpomíná na celý průběh masakru. Žije si poklidný život s přítelem Jeffem, ráda peče a o pečení má svůj blog a vypadá to, že svatba bude brzy na spadnutí. A je tu ještě jeden její ochránce, policista Coop, který ji zachránil život při tom děsivém masakru. Quincy by si dál žila poklidným životem, kdyby nebyla Lisa, první z posledních dívek, nalezena mrtvá a kdyby se před domem Quincy neobjevila Sam, druhá z posledních dívek. Najednou se život Quincy obrátí vzhůru nohama a to ještě nebude to nejhorší. Dokáže si Quincy vzpomenout, co se během jedné podzimní noci na Pine Cottage odehrálo? Kdo byl vrahem? Slibuji vám, že vás bude při čtení tohoto příběhu opravdu mrazit.

Pečení je věda stejně náročná na přesnost jako chemie nebo fyzika. Existují pravidla, která musíte dodržovat. Příliš mnoho jedné věci a nedostatek jiné může vést ke špatnému konci. Nacházím v tom útěchu. Venku je svět bez pravidel, kde se potulují lidé s ostrými noži. Při pečení platí jen řád.

Autorka na stránkách knihy rozehrála neuvěřitelný příběh, který vám nedá spát a vy budete chtít jen číst a číst, abyste věděli, zda si Quincy vzpomene, a vy se dozvíte, jak to tehdy bylo. Autorka si s námi během vyprávění pohrává jako kočka s myší, když už si myslíte, že víte, kdo je vinen, najednou je vše jinak, ale zase jste na falešné stopě a konečné odhalení vám vyrazí dech a možná vám z toho bude zle. Musím přiznat, že kdykoliv jsem při čtení viděla kapitolu nadepsanou názvem Pine Cottage, zrychlil se mi tep a moje zvědavost byla veliká, doufala jsem, že už se konečně dozvím pravdu a zároveň jsem se jí bála. Je to opravdu mrazivý a dech beroucí příběh.

Kniha je tvořena čtyřiceti čtyřmi kapitolami. Současností nás provází Quincy, která je vypravěčkou příběhu, a pak jsou tu kapitoly nazvané Pine Cottage, kdy se autorka vrací o deset let zpátky a prostřednictvím nezávislého vypravěče líčí, co předcházelo masakru a co následovalo po něm. A pak už bude záviset jen na Quincy, jestli si vzpomena a vy se tak dozvíte pravdu.

Přesto se snažila. Oči a pěsti měla zavřené, proplouvala duševním zmatkem, potápěla se, hledala to nejmenší ze vzpomínek. Přišla jen se zlomky. Záblesky pohledů na krev. Na nůž, Na jeho tvář. Nepřidaly nic podstatného. Byly to ztracené dílky skládačky, nedostačovaly k sestavení celého obrazu.

Jedná se o velmi čtivou knihu, plnou napětím, zvratů a především tajemství. Závěr je nepředvídatelný, i když po dočtení knihy jsem si vybavila, že při jejím čtení mi v hlavě problikla myšlenka na vraha, ale nepřikládala jsem tomu žádný význam. Možná je to tím, že při čtení takovýchto knih podezříváte polovinu postav. Odhalení je opravdu strhující a při posledních stránkách knihy jsem pomalu zapomínala dýchat.

Doporučuji všem milovníkům thrillerů, tenhle za to opravdu stojí, také všem, kteří mají rádi napětí a nečekané závěry. Pojďte se začíst do příběhu poslední dívky, která se cítí být spíše přeživší.

Pověz mu,” prosila. “Pověz mu, že jsem nic neudělala. Pověz mu, že jsem dobrý člověk.

Moje hodnocení je 100 %.


 

Název knihy     Poslední dívka
AutorRiley Sager
Žánrhoror, thriller
    
Nakladatelství      OMEGA
Rok vydání2017
Počet stran408
ISBN978-80-7390-704-4
  
Nákup knihywww.knihyomega.cz
   
Databáze knihwww.databazeknih.cz
  

Omega

Nakladatelství Omega se zabývá především vydáváním klasické české a světové literatury s novými obálkami. Chce vyjít vstříc hlavně čtenářům, kteří marně shání svého oblíbeného spisovatele a nedaří se jim ho nikde sehnat. Také vychází vstříc zejména studentům, kteří potřebují klasickou četbu do školy za velmi příjemné ceny. Spektrum titulů postupně rozšiřuje o další témata, a také se věnuje i novým autorům a knihám, které dosud u nás nevyšli. V budoucnu plánuje publikovat i překlady z angličtiny, francouzštiny, ruštiny, němčiny či španělštiny.

Nakladatelství spolupracujeme s renomovanými autory, překladateli, výtvarníky a mnoha externisty různého zaměření. Mezi jeho knihami si vybere každý čtenář podle svého gusta – vydává publikace v pestré škále edičních řad. 

V edici Beletrie vycházejí knihy českých i světových autorů, mezi nimiž najdete napínavé historické příběhy, ale také díla se společensky závažnou tematikou. 

Specialitou mezi edicemi je regionální literatura – zde se věnuje legendám k daným městům z celé České republiky. Speciálně se zabývá vydáváním knih o Brně, hradu Špilberku, legendám brněnského podzemí nebo slavné brněnské hantýrce ,,Hantec”. 

Se známými osobnostmi se seznámíte také, ať už je to eroticko-psychologický román TROJKA známého moderátora, novináře a zpívajícího spisovatele Richarda Sachera. Tak jsou v přípravě další knihy se známými osobnostmi českého showbyznysu. 

www.knihyomega.cz


Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)