Úterý, 6.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Přicestovat do srdce a potkat samu sebe

recenze knihy Deník farářky

Ti, kteří cestu farářky Československé církve husitské Martiny Viktorie Kopecké již nějaký čas sledují, ať už prostřednictvím jejího blogu nebo rozhovorů, kterých se za poslední dva roky objevil nespočet v mnoha pořadech, podcastech či časopisech, vědí, co je v Deníku farářky čeká. Jde o velice přívětivou knihu, kterou můžete otevřít na jakékoliv stránce, ale vždy přinese úsměv, zamyšlení a inspiraci.

Na první pohled by málokdo autorku knihy tipoval povoláním na farářku. Jak zmiňuje ve své knize, kněžství není v kolárku ale v srdci, a Martina Viktorie Kopecká se nebojí prezentovat se jako žena – v sukni, podpatcích, se rtěnkou barevně ladící s lakem na nehtech. Zároveň je povídání o jejím životním příběhu a o Bohu natolik poutavé a působí tak upřímně, že není divu, že její osoba v poslední době přitahuje tolik pozornosti. Ostatně komu se poštěstí vidět každou neděli farářku nejen ráno na bohoslužbě v kostele, ale také večer v televizi tančící na parketu?!

Deník farářkyKniha je skutečně psána jako deníkový zápis od počátku prosince do konce listopadu následujícího roku a rozdělena na kapitoly podle roku liturgického, a seznamuje čtenáře s nejdůležitějšími okamžiky v životě věřících. V textu se tak prolínají zápisky Martiny Viktorie – člověka, ženy, kněze, terapeuta, studenta – a to s naprostou lehkostí a přirozeností. Na téměř dvě stě sedmdesáti stranách se tak dozvídáme o tom, jak se autorka dostala ke svému současnému povolání i k víře v Boha, ale také jaké těžkosti s sebou tento život přináší. Zároveň jsou v knize uvedeny (části) rozhovorů, které autorka v dané době poskytla, ale také některá její kázání, úryvky z Bible či proslovy. Skrze své myšlenky se snaží čtenáře inspirovat v duchovní i pozemské sféře, na druhou stranu se sama nebojí přiznat, že i farářka někdy káže vodu a pije víno (nebo rum, nejlépe s doutníkem).

Deník farářky rozhodně není knihou pouze pro věřící, právě naopak. Tím, jak lidsky, mnohdy s nadsázkou, mnohdy velmi racionálně autorka k tématům víry přistupuje, zcela jistě upoutá nejednoho ateistu. Navíc její životní tempo a stoprocentní nasazení s jakým přistupuje ke všem činnostem, je naprosto obdivuhodné.

Značnou část jejího vyprávění tvoří také zápisky z cest, které podniká zejména ze své pozice předsedkyně jednoho z poradních orgánů Světové rady církví a hrdě podporuje ekumenické dialogy a spolupráci napříč církvemi a náboženskými společnostmi. Ovšem i na těchto cestách se čas od času potýká s tím, že nemá co na sebe, nebo že čas připravit si rozumný projev se neúprosně krátí. Ale ono to vždycky vlastně nějak dobře dopadne. S pomocí Boží.

 

Název knihy Deník farářky
AutorMartina Viktorie Kopecká
ŽánrLiteratura česká, Náboženství, Biografie a memoáry
  
Nakladatelství Mladá fronta
Rok vydání2021
Počet stran264
ISBN978-80-204-5762-2
  
Nákup knihy www.albatrosmedia.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Mladá fronta

 

Palmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Karolína Hanzlová

"Se svobodou, knihami, květinami a měsícem, kdo by nebyl šťastný?" Oscar Wilde