Pondělí, 5.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Příliš mnoho pokladů

recenze knihy Příliš mnoho pokladů

Polyxena Kristina Eusebie Frebonie Berková z Ronova, zkráceně Poly, žije s tatínkem Čeňkem Rudolfem Mariou Berkou na Pouchni. Zámek Ronov nad Bělou jejich rodina vlastní už více jak osm set let.

Jednoho dne naleznou na zámku mrtvou správkyni Marcelu Kolískovou. A aby toho nebylo málo, stane se den na to, další vražda. Kdo to mohl udělat? Co vrah hledá? Povede se policii vraha zastavit dřív, než zemře někdo další?

“Ženská, uvažujte rozumně,” zavrčel tatínek, “zaprvé je paní Vildomcová vdova po mém nejlepším příteli a ještě stále drží smutek. Ale především, nikdy bych si nezačal nic s osobou, která vypadá a myslí jako chodící divan! A má keců jako holič v sobotu. Jenomže o dost blbějších!!”

Autorka si dala na postavách opravdu záležet. Poly a jejího tatínka, pana Berku jsem si oblíbila hned z prvních stránek. Sršeli humorem a jejich vztah byl opravdu úžasný. Skvěle se spolu doplňovali. Ale i další postavy jsou skvěle popsány. Například šéfkuchař a rodinný přítel Michael, vdova po nejlepším příteli pana Berky, Drahuše Vildomcová, nebo správkyně Marcela Kolísková.

Příliš mnoho pokladů“Se vzrůstající nechutí jsem se vlekla k objektu ronovského zámku na domluvený oběd. Žena tatínkova nejlepšího přítele paní Drahuše mne zajisté neušetří dobrých rad a ponaučení, jak jednoduše a rychle přijít k vhodnému ženichovi. Drahuše totiž má recept úplně na všechno.”

Celý příběh se odehrává od dvacátého pátého července, až do pátého srpna. Kapitoly nejsou klasicky číslované. V úvodu je vždy datum dne, kdy se děj odehrává. A i když jsou kapitoly trochu delší, tak mi to nějak moc nevadilo. Děj odsýpá jak po másle a já neměla čas se vůbec nudit.

“Lucko, co to meleš? Vždyť jsem byla šest let vdaná?!?” “No vdaná možná jo, ale za koho? Na mě Lucas vždycky působil, promiň mi ten výraz, že je trochu jako vytaženej z myčky. Napulírovanej, naleštěnej, bez vůně a zápachu. Taková jako… vyblejskaná sklenička. Ty nesmrděj, prostě.”


Ačkoli už je to třetí díl, tak se kniha dá číst bez znalosti předchozích dílů. Já sice první dva nečetla, ale styl psaní autorky mě chytl tak, že si velmi ráda první díl Příliš mnoho vítězů a druhý díl Příliš mnoho nevěst přečtu.

Tuto detektivku doporučím každému, kdo má knihy z edice Původní česká detektivka rád. Ale také každému, kdo má rád v detektivních příbězích trochu humoru a fandí českým autorům. Je to takové lehké oddechové čtení, u kterého nemusíte tolik přemýšlet, ale jen si užívat stránku za stránkou.

Hodnocení: 4/5

Helena Hardenová

Narodila se roku 1964 v Brně. Tam také chodila na gymnázium. Byla plánovačkou, knihovnicí i uklízečkou, několik let pracovala jako personalistka, podnikala a prodávala stroje pro pekárny. V současnosti je výkonná ředitelka menší strojírenské firmy.

Žila tu i onde, v poslední době tráví menší část roku v Brně, větší část v Níhově a občas pobývá na Kanárských ostrovech. Má syna Víta, druhého manžela Petra a kocoura Kotíka.

Napsala osm detektivních příběhů z Kanárských ostrovů. Pak se pravděpodobně ona i její hrdinka Zuzana přesunou do Středomoří, aby dál pokračovaly ve vraždách na ostrovech.

Má ráda svou rodinu, procházky okolo rybníka, východ slunce nad mořem, dobré jídlo, dobré pití a samozřejmě detektivky.

 

Název knihy Příliš mnoho pokladů
AutorHelena Hardenová
Žánrdetektivka
  
Nakladatelství MOBA
Rok vydání2018
Počet stran272
ISBN978-80-243-8081-0
  
Nákup knihy www.mobaknihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MOBA

Nakladatelství Moravská Bastei MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jan Míka, Alena Jakoubková, Jan Bauer) a zahraničních autorů (Anthony Doerr, Håkan Nesser, Deon Meyer, Johan Theorin, Volker Kutscher, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Arnaldur Indriason, Tony Parsons, Benjamin Black, Linda Castillo, Michael Robotham a další).

www.mobaknihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jana Parýzková

Vášnivá knihomolka, milovnice literatury, máma dvou dětí a manželka. (osobní blog)