Neděle, 28.5.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Příliš tiché lesy

„Tahle změna mi rve srdce. Protože když ve vás vaše vlastní dítě, člověk, pro kterého jste všechno obětoval, porušil zákon a překročil vlastní hranice, přestane věřit, a nejen ve vás, ale taky v sebe a v celý svět, pak jaký má vlastně život smysl?“

Příliš tiché lesy je románem, který vám představí muže, jenž je ochoten pro své dítě obětovat cokoliv, i sebe sama. Je to příběh, ve kterém se snoubí krásné popisy prostředí v lese, se skvělým, napínavým, a gradujícím dějem, který se odehrává mezi otcem, dcerou a celým zbytkem světa, pro které mají být oba ztracení a k nenalezení.

Cooper je otec a Finch dcera. Cooperovi se v životě stane spousta ošklivých věcí, o kterých se z vyprávění dozvíme ve chvíli, kdy se bude vracet v myšlenkách do minulosti, ale i v jeho přítomnosti dojde k události, která jej navždy poznamená. A následky tohoto jednoho jediného okamžiku jsou katastrofální a Cooper musí udělat něco, aby to neskončilo tím nejhorší variantou, která hrozí. Finch je malinká, a my, jako čtenáři příběhu Příliš tiché lesy, se s ní setkáváme v okamžiku, kdy jí je cca 8 let. Žije se svým otcem ve srubu, v lesích, mimo civilizaci. Nikdy nebyla v obchodě, ve škole, v kině, ve městě. Za to dokonale zná les, jeho obyvatele, rostliny, počasí, dokáže se skvěle a tiše v lese pohybovat a orientovat. Je ovšem tohle život, který může malou a posléze mladou dívku naplňovat a uspokojit? Může z ní vyrůst plnohodnotná dívka a žena? To, jak se její život bude vyvíjet, to už se dozvíte v knize.

Příliš tiché lesy - recenze„Milost si nemůžeš zasloužit, nemůžeš si ji vydobýt, můžeš ji jenom přijmout. Nebo ne.“

V tomto vyprávění se mi líbila spousta věcí, od popisů prostředí, života na samotce, až po možnosti, které se tímto stylem živobytí hrdinům otvíraly. Jenže také se ve mně svářely pocity, jestli to je správné, jestli je opravdu to jediné, co mohl Cooper udělat a jestli to udělal dobře, protože je tím odsoudil k životu útěkářů a malou Finch k životu bez přátel, bez všeho, co mají „normální“ děti.

Na jednu stranu jsem jej chápala, protože to, co ho k tomu dohnalo, bylo nespravedlivé, ale na druhou stranu jsem mu to tak trochu vyčítala. Prostě ve mně byly nepředstavitelné pocity, které se mezi sebou bily. Ale to je to skvělé, jak na vás tento příběh bude působit. Úžasné.

A přiznám se, po dlouhé době jsem si i pobrečela. Došlo tam k jednomu srdceryvnému okamžiku, který jsem jako máma dvou dětí nezvládla, představila si ho a obrečela jej jako želva. Hrůza. Ale je to další důkaz toho, že autorka umí psát, umí upoutat své čtenáře a ví, jak zahrát i na tu citlivou strunu všem čtenářům.

Za mě je kniha Příliš tiché lesy velmi dobrým příběhem, který v sobě nese mnohé – od rodičovské lásky, přes ponaučení i pro nás, starší ročníky, až po důkaz, že upřímnost a důvěra je opravdu tím nejdůležitějším, co potřebujeme ke spokojenému a šťastnému životu. A že i v těch nejnuznějších podmínkách může být člověku dobře, když ví, že je s někým, kdo je mu oddaný a nadevše jej miluje.

Hodnocení: 95 %

Název knihy Příliš tiché lesy
AutorKimi Cunningham Grant
ŽánrLiteratura světová, romány
  
Nakladatelství Domino
Rok vydání2022
Počet stran304
ISBN9788074985911
  
Nákup knihy www.dominoknihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Domino

Nakladatelství DOMINO vzniklo v roce 1997, což byla pro založení nakladatelství krajně nevhodná doba. Už vyhasl boom z počátku devadesátých let, kdy čtenáři nakupovali z čiré radosti, že si můžou pořídit dobrou knihu i jindy než ve čtvrtek, aniž předtím museli vystát dlouhou frontu.

I když to tenkrát mnozí považovali za nerozumný čin, navzdory všem (jistě dobře míněným) varováním jsme DOMINO založili. Věřili jsme totiž, že dobré knihy si cestu ke čtenáři vždy najdou. Anebo spíše naopak – že čtenáři neztratí zájem o dobré knihy. A právě takové jsme měli v úmyslu vydávat.

Mnohé se od té doby změnilo, základ však zůstává stejný: ve všech edicích se našim čtenářům snažíme nabídnout pouze takové knihy, které stojí za to číst.

Nakladatelství Domino je od roku 2019 součástí Albatros Media a. s., největší nakladatelské skupiny v ČR.

www.dominoknihy.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)