Přírodovědná vycházka do okolí Skutče

V sobotu 14. dubna 2018 můžete vyrazit na komentovanou vycházku zaměřenou především na nově upravenou naučnou stezku v Horkách.

Horky je výrazné návrší západně od Skutče, kde se těžila a na východním okraji dodnes těží žula. Právě mezi již opuštěnými lomy prochází naučná stezka, kterou tvořily tradiční informační tabule. V loňském roce však byla stezka obohacena o řadu trojrozměrných předmětů. Mezi nimi je beranová štípačka na kámen nebo kousek staré vlečky s vozíky naplněnými nalámaným kamenem.

Pro nejmladší návštěvníky jsou připravené zábavné prvky, jako je kamenná prolézačka. Kromě toho vlastníci rychlého telefonu s Androidem 4.1 a vyšší si může na čtyřech místech stáhnout krátká videa a aplikace s rozšířenou realitou a mohou se na chvíli vrátit v čase.

Průvodcem po stezce bude geolog Jan Doucek a hlavním tématem bude těžba a zpracování žuly. Kromě geologa budou na trase vycházce ještě další průvodci. Pokud se umoudří počasí, bude na trase stanoviště s ornitologem, který tam bude mít sítě a seznámí nás s běžnými druhy pěvců a jejich kroužkováním. Do třetice bude celou trasou provázet i botanička.

Sraz je v 9:15 na vlakovém nádraží v Chrudimi a odjezd vlakem do Žďárce u Skutče. Druhým místem srazu je nádraží ve Žďárci po příjezdu vlaku od Chrudimi.

Nutná je dobrá trekkingová obuv a svačina. Na trase není možnost občerstvení. Návrat opět vlakem z Prosetína, předpokládaný návrat kolem 16:00. 

Další informace na tel. č. 723 004 397 nebo e-mailu gutzer@centrum.cz.

Akce se koná díky finanční podpoře Města Chrudim a Pardubického kraje.

Žulova stezka Horkami

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jaromír Zajíček

Tak trošku fotograf, tak trošku cestovatel a tak trošku ten, který si hraje a nezlobí! www.FotoZajda.cz