proSTORY

proSTORY

7. října 201119 hodin uvede Malá scéna v Ústí nad Orlicí pořad ,,proSTORY“  – Jana Jirásková a Robert Frei.

,,proSTORY“ je poměrně čerstvý počin literátky Jany Jiráskové a kytaristy Roberta Freie. Jde o pořad komponovaný z poezie a hudby  – jinak řečeno jde o story z prostorů a jazzbluesově laděné songy.

Jana Jirásková píše asi šest let výhradně prózu, ovšem v případě cyklu ,,proSTORY“ udělala výjimku, a vrátila se do světa poezie. Pokusila se v několika krátkých zastaveních zmapovat různá místa, která se nám mohou vrýt při cestě životem hluboko do srdce.  (Zápraží, pouť, podchod, nemocnice, kostel, dvorek, vana…) 

K napsání tohoto díla jí nevedla pouze inspirace a vnitřní nutkání, ale právě setkání s kytaristou Robertem Freiem. Robert Frei se věnuje muzice již od ranného dětství, vystudoval  kytaru na státní konzervatoři v Pardubicíc dnes jí vyučuje (na ZUŠ v Hlinsku i soukromně), koncertuje s kapelami Jazzibaba a Artur.

proSTORY

Propojení textů Jany Jiráskové s elektrickou kytarou Roberta Freie není v případě básní ,,proSTORY“ úplně náhodným a ojedinělým jevem. Robert hrál na mnoha Janiných autorských čteních. Doprovázel i její prozaické texty, podbarvoval slova emotivními a dokonalými kytarovými improvizacemi.

Zřejmě někdy v této fázi se oběma zalíbila vize kratších textů, které bude kytara doprovázet v jednotlivých blocích a mezi nimi tvořit sólové předěly. Podle ohlasů, které zatím tento pořad zaznamenal, se jim to podařilo. V nejbližší době mohou diváci vidět ,,proSTORY“, kromě Ústí nad Orlicí, také v Brandýse nad Labem či v Brně.  

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.