Pátek, 3.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Proudový Messerschmitt se během Aviatické pouti představí na pardubickém nebi

Proudový Messerschmitt se během Aviatické pouti představí na pardubickém nebiK Aviatické pouti neodmyslitelně patří i ukázky proudových letadel. V letošním ročníku se o víkendu 28. a 29. května 2016 představí divákům Aviatické pouti jak moderní Gripeny Armády České republiky, tak i zcela unikátní Messerschmitt Me 262 Schwalbe, jehož konstrukce vznikla v období druhé světové války.

„Německé letouny Schwalbe (Vlaštovka), u nás často přezdívané Švalbina nebo Turbína, se staly prvními operačně nasazenými proudovými letouny v historii letectví a do bojů druhé světové války zasáhly již od poloviny roku 1944. Celkem bylo vyrobeno necelých jeden a půl tisíce kusů a na sklonku války byly k vidění i nad Čechami a tento typ také neblaze zasáhl při potlačování Pražského povstání v květnu 1945. Po skončení války zůstalo na našem území poměrně dost kusů těchto letadel s různým stavem poškození. Z toho bylo v pražském podniku Avia zkompletováno deset letadel, které se staly prvním proudovým typem zařazeným do výzbroje našeho vojenského letectva. Jsme velice rádi, že se nám podařilo zajistit vystoupení tohoto unikátního typu. Ten provozuje nadace Messerschmitt Stiftung z Německa a divákům na pardubickém letišti se představí ve velkoprostorové scéně z období konce druhé světové války, ale také ve velkoskupině historických letadel přezdívané Balbo. Skupina měla v loňském roce na Aviatické pouti a zároveň i na českém nebi premiéru a jak u pilotů, tak především u diváků sklidila nebývalý úspěch. Proto s ní samozřejmě počítáme i v letošním ročníku,“ přibližuje jedno z řady zajímavých čísel Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.

Proudový Messerschmitt se během Aviatické pouti představí na pardubickém nebi

Proudový Messerschmitt je jen jedním z řady letadel, které se představí v pět a půl hodiny trvající letovém programu. Pestrý pozemní program bude po oba dny, 28. a 29. května 2016, na pardubickém letišti probíhat již od dopoledních hodin.

Více informací o aktualitách z připravovaného programu lze získat na stránkách www.aviatickapout.cz.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.