Pondělí, 20.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Špinavé vody minulosti

recenze knihy Provařená

„Jsem čerstvě rozvedená. Zní to hrozně, ale já si libuju. Udělala jsem tlustou čáru za svým životem a začínám nový. Mám co dohánět. Myslím si, že toho nechci zase tak moc. Jenom obyčejný život. Mám na čase, je mi osmatřicet. Pamatuji si, jak jsme si s Luckou jako třicetileté říkaly, že až nám bude čtyřicet, prostřelíme si hlavu. Před námi se už bude rýsovat silueta krchova, takže co jiného. Teď mám ale rozdílné plány.“

V knize Provařená na nás čekají příběhy tří žen, které spolu nemají zdánlivě nic společného, kromě toho, že si s nimi život pěkně pohrává, ale přesto se autorce podaří jejich osudy protnout, a to hned několikrát.

Sylvii bude za nedlouho čtyřicet, je čerstvě rozvedená, jelikož její muž propadl automatům a pořádně je zadlužil. Milovala ho, ale osud jim nedopřál to, po čem oba toužebně prahli. A jelikož s ním Sylvie nevidí žádnou budoucnost, odejde od něho. Avšak nepřestane toužit po tom jediném, dítěti, a tak si najde obětního beránka, svého spolužáka, rokovou hvězdu, a netuší, jak si tím zavaří.

Kamila je dvaadvacetiletá budoucí maminka, ale má to háček, Kamila je také narkomanka, která se rozhodla, že opustí svého přítele, který ji k drogám přivedl. A také se rozhodne s drogami skoncovat, což nebude tak jednoduché, její kostlivec ve skříni bude několikrát vystrkovat růžky. Zvládne to?

„Co když nejsem tak silná, abych to zvládla?“ Vtom to ucítím. Je to pocit, jako když vám lehce zabrní břicho. Hrášek se ozval. Rozbrečím se. Štěstím.“

Alice je šestadvacetiletá maminka malého Vojtíška, která je doma věčně sama, jelikož její manžel je často pracovně pryč. Navíc se před nedávnem přestěhovali na venkov, kde Alice nikoho nezná, a přitom by se moc ráda stýkala s dalšími maminkami. Její podnikavý duch se v  knize projeví.

Každá z hlavních hrdinek má svého kostlivce ve skříni, ale všechny se snaží svůj život změnit k lepšímu, najít si smysl života a vyrovnat se s minulostí.

Autorka napsala velmi svižný, čtivý román ze života. Ideální čtení pro ženy na mateřské dovolené, ale nejen pro ně. Na čtivosti především přidává to, že příběhy jsou psány vždy z pohledu jedné z hrdinek. Kniha je rozdělena do spíše kratších kapitol nesoucích vždy jméno vypravěče, a tak se při čtení neztratíte.

„Jsou tam!“ klesám na kolena a líbám pomočený papírek. Věděla jsem, že to vyjde. Že se karta obrátí. Zaháním vlezlé myšlenky, které mi začínají vnikat do hlavy.“

ProvařenáPřiznávám, že jsem byla celkem v šoku z toho, jaké osudy si pro nás autorka připravila, ani s jednou z hrdinek se život nemazlil, a přesto se dokázaly postavit na nohy a osudu vzdorovat a jejich hnacím motorem se staly jejich děti.

Při čtení budete neustále trnout a strachovat se především o Kamilu, aby ji její minulost nedohnala a nesemlela. A že často bude mít namále, to vám klidně přiznávám. Právě Kamilin příběh byl pro mě ten nejsilnější, a právě ona projde tou největší proměnou.

Při čtení knihy vám dojde nejen to, jak jsou pro nás důležité děti, ale také peníze, jejichž nedostatek často přivede člověka do problému, a donutí ho dělat věci, z nichž rozhodně nemá žádnou radost.

„Nečum na ni,“ okřikne ho najednou Patrik a strčí do něj. Nechápu, co to do něj vjelo, a jenom nadzvednu obočí.

„Na takhle pěkně stavěný ženský se nedá nečumět,“ houkne na něj kluk, „se nedivim, že ji tady schováváš. Bojíš se, že by ti ji někdo ukrad, co?“ pokračuje a já cítím, jak rudnu.“

Moc se mi líbilo, jak autorka spojila osudy hlavních hrdinek, dala nám tak jistou naději, že se člověk může zvednout i ze samého dna, pokud má okolo sebe ty správné lidi a přátele. A také zjistíte, jak často nevědomě, ale i vědomě ovlivňujeme životy druhých lidí.

Knihu jsem četla jedním dechem a vůbec jsem ji nechtěla odkládat, moc mě zajímalo, jak to se všemi dopadne. Čtení jsem si opravdu vychutnávala, v knize jsem snad nenašla žádnou pasáž, která by mě nudila, autorka dokáže čtenáře vtáhnout do děje a nenechá ho vydechnout do poslední stránky.

Knihu bych doporučila především ženám, matkám či budoucím maminkám, ale i mladým dívkám, pro něž tato kniha může být takovým varováním a poučením zároveň. Je to příběh mateřské lásky, přátelství, naděje a odhodlání.

Moje hodnocení je 95 %.

 

Název knihy Provařená
AutorSimona Votyová
Žánrpro ženy, romány
  
Nakladatelství Bourdon
Rok vydání2017
Počet stran252
ISBN978-80-906507-2-5
  
Nákup knihy knihy-bourdon.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Bourdon

Nakladatelství Bourdon bylo založeno v roce 2012 se záměrem přivést na knižní trh nadaného autora divadelních her Patrika Hartla.

Snahou nakladatelství je také vydávat překladové tituly zahraničních autorů, které zaznamenaly úspěch na domácím trhu nebo jsou výrazným dílem ve svém žánru.

www.nakladatelstvi-bourdon.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)