Poslední šance na nový život

recenze knihy První den mého života

Představte si, že se chcete zabít. Než však stihnete sebevraždu dokončit, přistoupí k vám tajemný bezejmenný muž a nabídne vám sedm dní. Sedm dní na to, abyste popřemýšleli, zda je sebevražda opravdu nutnou volbou. Sedm dní k přehodnocení svého rozhodnutí. 

Napoleon chce skočit z mostu. Emily zase z mrakodrapu. Aretha plánuje, že se zastřelí služební zbraní a dvanáctiletý diabetik Daniel se přejí donuty. Proč chtějí spáchat sebevraždu? Jaký k tomu mají důvod? Je něco, nebo někdo, co by je mohlo zachránit? Přesvědčit je o spasení svého života může onen neznámý muž.

První den mého životaPůvodně jsem měla o knize trochu jinou představu – domnívala jsem se, že se bude jednat o čtyři samostatné a nenavazující příběhy. Autor mě však vyvedl z omylu. Pečlivě hlavní postavy vzájemně promíchal a vytvořil z nich skupinu lidí, kteří si spolu rozuměli. Autor také mistrně míchal konečným rozhodnutím. To se odvíjelo od jejich momentálního citového rozpoložení.

Všechny postavy byly sympatické, ale každá jiným způsobem. Nejméně jsem rozuměla Napoleonovi, nejvíce pochopení jsem měla pro Arethu. Nejzáhadnější postavou byl náš bezejmenný. Byl to anděl? Smrt? Nebo kdo vlastně? Za celou dobu  o sobě příliš informací neprozradil.

Charaktery jednotlivých postav byly zajímavě napsány, ale autor nejde až do úplné hloubky, přesto z nich cítíte radost, smutek, naději i depresi. Cítíte s nimi, ale zároveň si od nich držíte odstup – autor vás k nim úplně nepustí.

Samotný styl psaní mi sedl. Paolo Genovese je italský scénárista a jeho profese se odrazila i v knize. Díky popisům si živě představíte nejen výrazové mimiky postav, ale i místa, kde se příběh odehrává, ať už to je hotel či hřbitov. Jako byste sledovali film a hrdinové vám před očima přímo ožívali. Nejvíce patrné to bylo v závěru, který byl dynamický a dramatický.

V knížce je také velké množství krásných myšlenek o životě, vztazích i rodině. První den mého života je sice román o smrti, ale dýchne na vás chuť k životu.

Kniha vás emočně nerozloží, ale přivede vás na myšlenku, jestli třeba opravdu někde nemáme strážného anděla, který nás hlídá. Rozhodně to však nechci zjišťovat žádným možným způsobem. Titul je pro mě příjemným překvapením tohoto roku i přesto, že je téma vážné a neveselé.

Román je určen především pro čtenáře, kteří mají rádi příběhy nahlížející do lidských myšlenek. 

 

Název knihy První den mého života
AutorPaolo Genovese
ŽánrSpolečenský román, Světová literatura
  
Nakladatelství XYZ
Rok vydání2019
Počet stran312
ISBN978-80-7597-486-0
  
Nákup knihy www.albatrosmedia.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

XYZ

Nakladatelství XYZ je od roku 2011 součástí největší české mediální společnosti Albatros Media, a.s. Na trhu působí od roku 2004. Vydává původní českou i zahraniční beletrii, zaměřuje se zejména na romány, autorizované životopisy či rozhovory, literaturu faktu, historické publikace i výpravné encyklopedie a komiksy.

www.xyz.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Martina Flasarová

Svět knih je pro mě místem, ve kterém můžu prožít miliony životů. (osobní blog)