Čtvrtek, 2.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Strašidelné vražedné monstrum

recenze audioknihy Psycho

Jste mladá žena a vydáte se na dlouhou cestu za lepší budoucností. Čeká vás ještě velký kus a potřebujete si odpočinout. Co uděláte? Najdete nejbližší ubytovací zařízení, pak se to stane… Celá audiokniha je nabita napětím k prasknutí. Autorem předlohy je Robert Bloch, jenž se ve své tvorbě zabýval povídkami, thrillery, romány, filmovými scénáři, ale i fantasy a hororovými prózami. V audio podobě se nám představuje jeho nejznámější thriller Psycho, který byl dokonce i zfilmován. Na pozadí poutavého psychothrilleru se setkáváme nejen s detektivní zápletkou, avšak i se sociálními a rodinnými problémy, psychologií člověka či patologickými vlastnostmi. Atmosféra celého vyprávění je velmi ponurá, což ve spojení se strašidelnými situacemi stupňuje napětí, jež na posluchače zapůsobí a lákají jej k poslechu. Autor vás dokáže skvěle vtáhnout do děje. Dílo si vás získá již na začátku a nepustí vás, dokud nezjistíte, jak to vše dopadlo.

Ač jsem se dozvěděla z autorova životopisu, že má na svém kontě přes 400 literárních děl, s jeho jménem jsem se při výběru této audioknihy setkala poprvé, nicméně musím podotknout, že jsem byla mile překvapena. Jeho styl si mě získal. Nejdříve mě zaujal název audia a kladla jsem si otázku, co asi od příběhu dostanu. Název však plně odpovídal obsahu a vy se tak můžete těšit na pekelnou psychotickou nálož. Kromě názvu na mě na obálce audioknihy vykouklo jméno herce, kterého jsem ještě nikdy jako interpreta knižní předlohy neslyšela, jedná se o Kajetána Písařovice. Ač pro mě bylo jeho jméno velkou neznámou, jeho interpretace si mě získala hned v prvních minutách. Kromě obálky, na níž je vyobrazena temná silueta domu na kopci na červeném pozadí, mě zaujala i anotace. Obojí slibuje napínavou a zároveň strašidelnou jízdu. Anotace naznačí, ale rozhodně nevyspoiluje vše podstatné, což je dobře a posluchač se má na co těšit.

Děj audioknihy vás doslova přiková k židli a nepustí vás, dokud nedoposloucháte poslední vteřinu. Vyprávění je zajímavé nejen napínavostí a strašidelnou atmosférou, ale i vcelku jednoduchou kompozicí, v níž se situace odehrávají vesměs chronologicky a jen párkrát se s vypravěčem vracíme do dob dávno minulých. Rozhodně se nemusíte bát toho, že byste se v příběhu ztráceli. Když se podíváme blíže na motivy, zjistíme, že autor jejich pečlivou volbou hraje na city a psychiku čtenáře/posluchače, objevují se krvavé scény, psychotické záchvaty, alkoholismus a další. Při poslechu vám tedy bude běhat mráz po zádech. Hojně je také pracováno s představivostí posluchače.

Hlas vypravěče, již zmíněného Kajetána Písařovice, byl pro mě, jak jsem již napsala, velkou neznámou. Nicméně mě mile překvapil, dobře se poslouchal a byl sympatický. Se svým instrumentem dokázal pracovat výborně a dokázal tak individualizovat a charakterově odlišit každou z postav. Vy jste mohli jejich chování a jednání vycítit, jako kdybyste je sledovali v divadle na pódiu při inscenaci. Pro vypravěčovu schopnost hlasově oddělit jednotlivé figury od sebe přesně víme, která z nich v danou chvíli mluví. Všechny tak dostaly jedinečný ráz a situace získaly nezaměnitelnou atmosféru. Za celou dobu s jednotlivými hrdiny prožijete spoustu emocí, počínaje strachem a konče euforií při alkoholovém opojení či charakteristickým psychotickým stavem. Díky umění pracovat s hlasem si užijete poslech celé audioknihy plnými doušky a budete mít pocit, jako byste byli součástí děje.

Po rétorické stránce byl projev narátora bezproblémový. Při četbě textu nechyboval. Čtený text vyslovoval zřetelně, a proto se vám nestane, že byste se při poslechu museli vracet a přetáčet si část, které jste neporozuměli. Technika čtení je brilantní a oplývá čistotou. Příběh se z tohoto důvodu dobře poslouchá. Zvolená rychlost četby je přiměřená situacím a vesměs je plynulá. Plynulost postrádá úmyslně ve chvílích, kdy se vypravěč vžívá do opilého Normana Batese. Dá se tedy mluvit i o vysoké míře autenticity.

Psycho - obálkaKnižní předloha této audioknihy vyšla v originálu (Psycho) v roce 1959. U nás se kniha dočkala dvou vydání, a to v roce 1995 v nakladatelství Argo a v roce 2014 v nakladatelství Baronet. V roce 2019 se titul dočkává i své audio podoby, a to u vydavatelství OneHotBook. Pokud vás recenze zaujala a chtěli byste si příběh poslechnout, můžete si audio pořídit na stránkách e-shopu vydavatelství. Důležitou informací o titulu je také to, že se jedná o první díl ze série nazvané Psycho.

Při poslechu audioknihy vás překvapí zajímavý, ale vcelku děsivý hudební podkres, jenž hodně souvisí s tím, co je hlavním tématem vyprávění. Mohu konstatovat, že instrumentální doprovod vhodně dokresluje atmosféru děje. Za celou dobu poslechu se nesetkáte s veselou melodií, všechny jsou pochmurné, některé i strašidelné. Prostě přesně takové, jaké si takový literární žánr zasluhuje. Hudba od sebe odděluje jednotlivé stopy. Vždy tedy budete vědět, kde se přesně ve vyprávění nacházíte. Nejdelší rytmické celky se nacházejí na začátku a v úplném konci audioknihy.

Děj audioknihy plyne svižně a nezadrhává se. I když je nutné napsat, že k menší stagnaci dochází v okamžicích, kdy je Norman Bates opilý a zabývá se svými myšlenkami. Nicméně tyto okamžiky jsou vítány, jelikož by vyprávění utíkalo velmi rychle. Dalším drobným pozastavením je hudební doprovod na přechodu dvou po sobě jdoucích stop. Při poslechu se nám několikrát podaří nahlédnout do nitra postav. Nejčastěji k tomu dochází v případě Normana. Hlavním motivem je Normanova psychóza. Postupně dochází k odhalování toho, co se kolem muže děje a bude zodpovězena i otázka, proč je osoba jeho matky tak záhadnou. Poslech mě bavil, jelikož se děj pyšní velkým množstvím zvratových situací. Vyprávění je složeno z 18 různě dlouhých stop (7 – 27 minut) a je souvislé.

Audioknihu Psycho hodnotím velmi pozitivně, v podstatě splnila veškerá má očekávání a v mnoha případech je i předčila. Vypravěč mě svou interpretací dokázal zcela vtáhnout do děje a umožnil mi pocítit dosud nepoznanou míru již známých emocí. Vše působí důvěryhodně. O výběru audioknihy u mě tentokrát rozhodla zvědavost a jsem moc ráda, že jsem si ji mohla poslechnout. Velmi mě zaujala nejen obálka, ale i zajímavá anotace. Když jsem se zaposlouchala, první, co vyvolalo pochmurnou náladu, byl hudební podkres. Ten se k žánru thrilleru a hororu určitě hodí. Pozitivně hodnotím i práci odvedenou vypravěčem. Tvůrci audioknihy nemohli vybrat lépe. Kajetán Písařovic do četby vložil velký kus sebe a podařilo se mu oživit interpretačně náročné literární dílo. Nicméně na vzniklém audiu je znát, že si četbu užil. Za perfektní zpracování a výborný výkon vypravěče patří titulu zasloužených 100 %. Dílo mohu doporučit všem milovníkům napínavých thrillerů, kterým nevadí prvky hororů. Poslech rozhodně stojí za to.

 

 

Robert Bloch - portrét

Autor: Robert Bloch (1917–1994)

Narodil se v Chicagu, ale vyrostl a studoval v Maywoodu a na univerzitě v Milwaukee. V sedmnácti letech prodal do časopisu Weird Tales svou první povídku. Jeho románovým debutem byl Šátek (The Scarf, 1947), v němž podobně jako ve svém nejslavnějším díle popsal myšlení psychopata, jehož zálibou je vraždění žen. Proslulost mu zajistilo filmové zpracování thrilleru Psycho (1959), které režíroval Alfred Hitchcock s Anthonym Perkinsem v hlavní roli, díky čemuž získal spisovatel místo scenáristy v Hollywoodu. Za celý svůj život napsal na 400 povídek, 20 románů a několik desítek scénářů, z nichž některé rozpracoval do románové podoby. Je známý také díky svým fantastickým a hororovým prózám (za povídku Vlak do pekla obdržel roku 1959 cenu Hugo). Románem Podivný věk (Strange Eons, 1978) se zařadil též mezi Lovecraftovy pokračovatele.

 

Kajetán Písařovic - portrétÚčinkující: Kajetán Písařovic (* 1982)

Po studiu na Janáčkově konzervatoři v Ostravě působil a stále působí na mnoha scénách po celé republice, např. v Divadle Petra Bezruče, Těšínském divadle, Divadle Komedie, Divadle na Zábradlí, Divadle Minor či ve Švandově divadle a dalších. V současnosti účinkuje v představeních souboru Venuše ve Švehlovce a v Činoherním studiu Ústí nad Labem. Na televizní obrazovce se objevil ve snímcích Jan Hus či Zádušní oběť a dále v seriálech NováciPojišťovna štěstí, Až po uši a Pustina. Často spolupracuje s rozhlasem.

 

 

 

 

Název audioknihy Psycho
AutorRobert Bloch
InterpretiKajetán Písařovic
  
Vydavatelství OneHotBook
Délka4 hodiny 53 minuty
EAN8594169482750
  
Nákup audioknihy www.onehotbook.cz

 

 

OneHotBook

Vydavatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

www.onehotbook.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)