Pátek, 24.5.2024
KnihyKultura

Ptačí domek

recenze knihy Ptačí domek

Nizozemská autorka Eva Meijer napsala knihu o anglické přírodovědkyni a houslistce Gwendolen Howardové. Titul je částečně životopisný a částečně fikce. Knížku Ptačí domek vydalo nakladatelství Host v roce 2021.

Gwendolen se narodila v roce 1894 ve Wallingtonu. Již od dětství tíhla k hudbě a její nadání ji přivedlo do Londýna do orchestru Malcolma Sargenta, kde zaujala pozici houslistky. Po otci však také zdědila lásku k ptákům. Snažila se jim porozumět a díky svým znalostem se rozhodla k velkému životnímu kroku. Jednoho dne opustila Londýn a na venkově v Ditchlingu koupila domek. Tam začal celoživotní projekt, který ji vynesl uznání. Ač Gwen neměla potřebné vzdělání, její intuitivní výzkum sýkor koňader jí přinesl slávu.

Ptačí domek - recenzeAutorka knihu rozdělila do dvou úrovní. Tu první pojmenovala Hvězda. Na dvou až třech stranách se věnovala inteligentní sýkorce, která dostala jméno Hvězda. Autorka také popsala chování ptáků, při čtení jste měli dojem, že ptáci mají vlastnosti jako lidé – plachost, společenskost, ochranitelství, bojovnost. Čtenář se dozví, jak se ptáci chovají během námluv, jakým způsobem si staví hnízda nebo jak si hlídají své teritorium. Autorka Gweninými slovy říká, že člověk vidí ptáky jako celek. Gwen je však vidí jako jednotlivce, všímá si jejich různorodosti a právě v tom spočívá jejich individualita.

Druhá část se týkala Lenina života. Nastiňuje, jaký měla život v šestičlenné rodině, o jejích prvních láskách i životě v Londýně, kde se postupně vypracovala na pozici uznávané houslistky, i o tom, jak jí ptáci učarovali. Nebyli ochočení, ale ptáci měli v Gwen takovou důvěru, že ji doprovázeli na každém kroku.

Autorka pro svou knihu zvolila ne příliš rozvité věty, občas text působil úsporným dojmem. Přesto však z každého řádku vyzařuje láska k přírodě, k ptákům. Příběh není akční, ale díky poklidnosti je vyprávění něžné i smutné zároveň. Někomu by se mohla Gwen zdát samotářská a divná – opustit společnost lidí a žít v tichu. Ve skutečnosti však byla obklopena spoustou živých tvorů, byť němých, přesto však tak přátelských, že sama být rozhodně nemohla.

Ptačí domek patří k těm zajímavým knihám, které se čtou sice snadno, ale zároveň toužíte dozvědět se také další informace, například podrobnější údaje o Gwendolen nebo o knihách, které napsala. V češtině však nevyšly, ale zdatnější čtenáři si je mohou přečíst v angličtině. 

Titul osloví všechny čtenáře, ať už vyhledávají náročnější literaturu nebo tu oddechovější. Krásných knih není nikdy dost a právě takové jako je Ptačí domek vyhledávají snad všichni.

 

Název knihy Ptačí domek
AutorEva Meijer
ŽánrLiteratura světová, Romány
  
Nakladatelství HOST
Rok vydání2021
Počet stran230
ISBN978-80-275-0298-1
  
Nákup knihy www.hostbrno.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

 

HOST

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

www.HostBrno.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Martina Flasarová

Svět knih je pro mě místem, ve kterém můžu prožít miliony životů. (osobní blog)