Středa, 7.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Pustina

recenze knihy Pustina

„Lidi přirůstají k místu. A když jim do klína spadnou peníze, je už někdy moc pozdě. Už prostě jsou tam, kde jsou.“

Stříbrnou cestu, autorčinu prvotinu, jsem četla hned, jak u nás vyšla v českém jazyce, takže bylo jasné, že ani její druhý thriller si nenechám ujít a budu mít velmi vysoká očekávání vzhledem k tomu, jak se mi předchozí kniha líbila.

Pustina je trochu odlišná. Pamatuji si, že když jsem začala číst Stříbrnou cestu, od první chvíle, od prvního písmenka jsem byla lapena do sítí příběhu a nechtěla přestat číst. Od prvního okamžiku jsem se začetla. S Pustinou to byl ze začátku boj – téměř můžu říct na život a na smrt. Jenže ona ta „mrška“, promiňte mi ten výraz, mi všechno vynahradila, když zhruba před polovinou se něco změnilo a já byla naprosto konsternována vším, co se v knize odehrávalo a neměla jsem odvahu na to, abych knihu odložila.

„Rodinu netvoří pokrevní svazky, ale hanba. Ta k sobě lidi váže nejvíc.“

Hlavní hrdiny thrilleru Pustina tvoří více lidí, já zmíním jen jednu, tu která se mi vryla do paměti nejvíce, nejvíce na mne zapůsobila a tou je Liv. Žena, matka Simona, dcera Vidara. Její mládí, potažmo dětství, nebylo na severu vůbec lehké, žít pouze s otcem, který vám nedopřeje žádné pohodlí, ba naopak vás drží zkrátka, se na ni nějakým stylem muselo podepsat.
Jenže Liv také nebyla svatá, co si budem… Její některé chování, o kterém se dočtete ve střípkách z minulosti, až hraničilo s destruktivní činností její osoby, takže se divím, že z ní nakonec vyrostla taková žena, jakou v příběhu vystupovala.

Jelikož žije i v dospělosti pouze se svým otcem a synem v jednom domě, v Pustině, téměř na samotě, obklopené jen blaty, sněhem, jezerem, lesy, není se co divit, že vztah všech tří je velmi úzký. Proto, když dojde k zabití Vidara, Liv neví, co si počít.
Lidé ve vesnici se na ni a jejího syna dívají skrz prsty, protože vědí (z doslechu a drbů), jaký Vidar by, jaký byl ke své dceři, k sousedům a proto si myslí… co si vlastně myslí? Jak se popasuje Liv a Simon s úmrtím otce a dědečka? Dokážou se o sebe postarat jen sami dva?

Pustina„Den, kdy začneš důvěřovat někomu jinému, je den, kdy ztratíš sebe sama.“

Ze začátku jsem se nemohla začíst. Tím, že Pustina není rozdělena na kapitoly, je potřeba, aby autorka dokázala skvěle popsat a hlavně napsat každou část tak, aby čtenář věděl, kdo vypráví svůj příběh. Tady jsem měla trochu problém, ale postupem času, kdy jsem poznala všechny postavy, začala jsem se orientovat na jedničku.
Ze startu tomu ani nepomáhalo střídání přítomnosti s minulostí, ale tento problém taky odpadnul, cca po nějakých šedesáti stránkách.
Od šedesáté stránky (jak píšu cca) to jelo jako po másle. Příběh mě vtáhl, věděla jsem kdo je kdo, líbilo se mi dokonce ono ze začátku nenáviděné střídání minulosti s přítomností, protože jsem díky tomu pochytila spoustu detailů, abych porozuměla hlavní hrdince.

„Peníze byly zlé a ošklivé a stavěly mezi lidi zdi, které je zbavovaly rozumu.“

Když se nad tím zamyslím a měla bych napsat nějakou sumarizaci, konečný výsledek, jak si Pustina u mne vedla, dávám ji 4/5 hvězd. Víte, i když bylo rozuzlení pro mne velmi nečekané a překvapivé, nezachránilo to pomalejší rozjezd. Proto nemůžu dát plný počet bodů, bylo by to nefér k jiným příběhům, které hodnotím.
Ale i tak, Pustina je za mne vážně velmi dobrou knihou, kde mne autorka přesvědčila, že umí napsat skvělý, ponurý, tajemný, husí kůži přivolávající příběh.

A ještě nesmím zapomenout zmínit autorčin um popsat švédskou přírodu, lesy, blata. To se jí povedlo na jedničku a dokázala mi kvůli tomu navodit téměř až autentický pocit, jako bych se v Pustině ocitla i já sama. Bravo!
Pokud hledáte thriller, jenž bude skvělý, bude mít tu správnou severskou atmosféru a skvělé charaktery postav, podívejte se po Pustině. Věřím, že nebudete litovat.

 

Název knihy Pustina
AutorStina Jackson
ŽánrThriller
  
Nakladatelství Kalibr
Rok vydání2020
Počet stran320
ISBN978-80-242-6945-0
  
Nákup knihy www.kalibr-knihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Kalibr

Nakladatelská značka Kalibr se zaměřuje na vydávání detektivek, napínavých thrillerů, severského krimi a dalších žánrů, v nichž není nouze o prolitou krev.

Ke kmenovým autorům patří např. Gillian Flynnová, Angela Marsonsová, Harlan Coben, John Grisham, Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Louise Pennyová, Stefan Ahnhem, Daniel Cole nebo Tess Gerritsenová.

www.kalibr-knihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)