Pátek, 8.12.2023
HudbaKnihyKultura

Můj život s Freddym a skupinou Queen

recenze audioknihy Queen – Neznámá historie

Skupina Queen je již několik desítek let fenoménem světové rockové hudby. Její hvězda poprvé zazářila a okouzlila publikum v roce 1970, mohu konstatovat, že září dodnes, protože jejich skladby jsou nadčasové a mají co říci i dnešním mladým posluchačům. Mnozí z nás, kteří byli, jsou a budou příznivci této legendy, by si přáli aspoň na chvíli být součástí skupiny. Audiokniha, kterou vám představím, přesně toto fanouškům umožňuje. Jejím prostřednictvím nahlédnete nejen do soukromí členů skupiny, ale i do zákulisí koncertů a nahrávacích studií. Součástí Queenů se stanete díky poutavému příběhu z pera Petera Hinceho, což byl známý fotograf, ale součástí kapely se stal coby šéf technického doprovodu dohlížejícího na zvukovou aparaturu koncertních turné skupiny. Pro kapelu pracoval v letech 1973–1986.

Příběh, jenž je zachycen na audioknize Queen – Neznámá historie, je založen na pravdě. Peter Hince popisuje osudy a život hvězd, a to jak radostné chvíle, tak i strasti. Dílo je unikátní v tom, že je autentické a zachycuje zástupy fanynek, nekonečné večírky, ale i detaily z provozu prostor, v nichž se konaly koncerty, a to ve všech koutech světa. Život hvězd tak budete mít naservírovaný na zlatém podnose přímo od jednoho z jejich nejbližších spolupracovníků. Třeba vám nabídne i odpovědi na nějaké otázky, které si v souvislosti se skupinou či jejími členy kladete. Audioknihu jsem si k poslechu vybrala nejen pro její tematiku, ale i z toho důvodu, že mě zaujalo jméno interpreta, který příběh namluvil. Vypravěčem se stal Jiří Korn. S jeho hlasem jsem se zatím na audioknize nesetkala, a tak jsem byla natěšená a posléze i mile překvapena. Kromě toho mě zaujala obálka nosiče, na níž je vyobrazen sám velikán Freddie Mercury. Kromě jeho osoby dominuje název audioknihy, jenž je umístěn přesně uprostřed a je vyveden velkými písmeny. V horní části se nachází informace o vydavateli a o interpretovi. V dolním pravém rohu je uvedeno jméno autora. Anotace vám v podstatě poodhalí osobu autora a nastíní, o co ve vyprávění půjde, na více si musíte počkat do okamžiku, kdy zmáčknete na svém přehrávači tlačítko Play.

Celá audiokniha je koncipována coby vyprávění ze života. Žánrově jde tedy o biografii, nemusíte se bát žádné odbornosti nebo množství dat. Dostanete příběh, který si vás získá pro svou otevřenost. Troufnu si tvrdit, že dokáže svého posluchače strhnout, a to už po prvních pár minutách. Nepustí vás do té chvíle, dokud nedoposloucháte do konce. Co se týče kompozice, je jednoduchá. Děj je odvyprávěn ryze chronologicky, přesně tak, jak je to pro biografii charakteristické. V některých situacích se můžete setkat s velkou dávkou emocí, ale i napětí. O Queen – Neznámá historie můžeme mluvit jako o oddechovce, protože vám bude naservírován příběh na stříbrném podnosu a autor po vás nevyžaduje aktivaci vaší fantazie. Úhel pohledu vypravěče je pouze jeden, a to v ich-formě, což vyžadovalo od Jiřího Korna, aby se do role patřičně vžil. To se mu povedlo více než dobře. Zasloužil se o oživení příběhu a emocí a s jeho pomocí bude hvězda Queenů v českém prostředí zářit bez ustání.

Hlas vypravěče se mi poslouchal velmi dobře, i když přiznám, že než jsem se zaposlouchala, měla jsem obavy. Nicméně jeho charakteristická barva hlasu se k tomuto jedinečnému příběhu výborně hodila. Jemný chrapot působí trošku rockově, mohu tedy s klidným svědomím napsat, že autoři audioknihy s výběrem narátora rozhodně nesáhli vedle. Vyprávění dostalo pořádný šmrnc, jedinečnou atmosféru a nezaměnitelný ráz. Do vyprávění se promítla celá řada emocí, ale také vtipných situací, při nichž se od srdce zasmějete, nebo případně hvězdy politujete. To vše se podařilo do vyprávění propracovat díky osobité práci s hlasem, a proto si děj budete užívat plnými doušky. Téměř po celou dobu poslechu budete mít pocit, jako byste byli součástí skupiny.

Rétorika Jiřího Korna byla velmi dobrá. Při četbě textu neudělal žádnou chybu a jeho výslovnost byla výborná. Poslech je tedy plynulý a nemusíte se vracet, abyste si poslechli něco, čemu jste při prvním poslechnutí nerozuměli. Četba je plynulá a rytmická, technika výborná a rychlost čtení je pomalejší, což u podobné audioknihy spíše oceníte.

Queen – Neznámá historie - obálkaKnižní předloha této audioknihy vyšla v originálu (Queen Unseen) v roce 2011. U nás knihu vydává hned dvakrát nakladatelství Volvox Globator, a to v letech 2012 a 2019. V letošním roce se titul dočkává i své audio podoby, a to u vydavatelství Audiotéka. Pokud vás recenze zaujala a rádi byste si autentický příběh poslechli, můžete si audio pořídit na stránkách e-shopu vydavatelství.

Při poslechu audioknihy si vás získá hudební podkres, jenž zachycuje jednotlivé skladby skupiny. Avšak nedá mi to a trošku zkritizuji ostatní zvuky, jako je například zvuk motoru automobilu, vrzání dveří atd. Ty tam podle mého nemusely být a působily spíše jako rušivý element, protože mnohdy byly hlučnější než hlas Jiřího Korna. Vraťme se ale k písním skupiny, ty se objevují nejen na přechodech jednotlivých kapitol, ale také v průběhu vyprávění. Hlasitost skladeb je nastavena tak, aby se s příběhem doplňovaly a krásně ho dokreslovaly. Nejdelší rytmické celky se objevovaly na počátku a úplném konci audioknihy.

Děj audioknihy je svižný, plynulý a nikdy se nezadrhává. Nenarušuje ho ani přechod mezi jednotlivými kapitolami, ani hudební podkres. Vše se krásně prolíná a vy postupně uslyšíte příběh členů skupiny. Autor vám nechá nahlédnout nejen do soukromí hudebníků a všech, co se o hudebníky starali, ale také se vším, co se odehrává na koncertech a po nich. Vyprávění je složeno z 16 různě dlouhých kapitol (3 minuty – 1 hodinu a 24 minut), každá z nich nese svůj charakteristický název, jenž odpovídá tomu, co se v následujících minutách odehraje, nebo případně tomu, kde se budeme s členy kapely pohybovat.

 

 

Moje celkové hodnocení této audioknihy nemůže být jiný než pozitivní, protože mi byl zprostředkován životní osud jednotlivých členů skupiny, jejíž písničky mám velmi ráda. Autor mě dokázal poutavým vyprávěním plně vtáhnout do děje a já měla pocit, jak kdybych byla součástí příběhu a jako bych prožívala s hvězdami vše, co se jim přihodilo. Chvílemi jsem je litovala, občas jsem se s nimi radovala, ale hlavně jsem si užívala jejich osud. Všechny příhody jsou důvěryhodné a autentické. Kromě interpreta textu mě zaujal i hudební podkres. Jediné, co bych ve vyprávění nemusela mít, jsou další rušivé doprovodné zvuky. Jiřímu Kornovi se interpretace textu opravdu podařila, dokázal do četby vložit kus sebe a výborně vše prožil. Na interpretaci je znát, že si čtení užíval. Jsem moc ráda, že jsem si audioknihu mohla poslechnout. Za výborné zpracování a procítěný výkon vypravěče patří titulu zasloužených 100 %. S radostí tento počin doporučím fanouškům skupiny Queen, kteří jsou hlavní cílovou skupinou, dále pak příznivcům biografické literatury. Poslech této audioknihy rozhodně stojí za to.

 

Název audioknihy Queen – Neznámá historie
AutorPeter Hince
InterpretiJiří Korn
  
Vydavatelství Audioteka
Délka11 hodin 45 minut
  
Nákup audioknihy audioteka.com

 

Audioteka

– 3500 audioknih ke stažení.
– Možnost bez rizika vyzkoušet službu i konkrétní audioknihu díky ukázkám a kapitolám zdarma.
– Online platební metody.
– Poslech okamžitě po nákupu, žádné čekání.
– Aplikace pro mobilní telefony zdarma (iPhone, Android, Windows).
– Moje Polička – zakoupené audioknihy dostupné vždy a odkudkoliv na serverech.
– Uživatel si buduje vlastní virtuální knihovnu, má možnost opakovaného stažení.

www.audioteka.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)