Rebelka se zápalkami

Dívka, která si hrála s ohněmRecenze knihy: Dívka, která si hrála s ohněm

Novinář Dag Svensson byl zavražděn. Brutálně. Pár týdnů před vydáním knihy o dětské prostituci ve Švédsku. A zabita byla i jeho přítelkyně Mia. Pár dnů před obhajováním disertační práce na stejné téma.

Lisbeth Salanderová nečekala dlouho a se shrábnutými miliardami se vydala za kopečky. Po téměř roční cestě kolem světa se vrací zpět do Švédska, kde ji čeká nemilé překvapení. Její poručník Nils Bjurman, sadistická svině, dobytek a násilník, začne splétat zákeřné plány na Lisbethino zneškodnění. Podaří se Salanderové zabránit drtivé porážce?

Snad každý z vás už někdy, byť jen letmo, slyšel o Miléniu, fenomenální sérii zesnulého skandinávského spisovatele Stiega Larssona, která dobyla nejvyšší příčky mnoha literárních cen a může se pyšnit vysokou kvalitou. Konspirace a pochybnosti o autorovi díla nechme stranou – knihy jsou bez ohledu na pisálka výborně napsané a znamenitě stylisticky vyvedené.

Armageddon was yesterday. Today we have a problem.

 

Lisbeth Salanderová si nenechá nic líbit, proto není vhodné si s ní zahrávat. Provokujte ji nebo ji vytočte, a ona vám to oplatí. Mnohonásobně. Ovládá informační technologie na špičkové úrovni a má fotografickou paměť. Zajímavá osůbka. A pořádně nebezpečná.

Naproti tomu Mikael Blokvist je sice svérázný a zarputilý, ale nerad chodí přes mrtvoly. Je takřka nezkorumpovatelný, jak je o něm mimo jiné známo. Po slavné Wennerströmově aféře ho zná většina Švédů. Rád si užívá nezávazného sexu a udržuje si nekonvenční vztah s Erikou Bergerovou.

Druhý díl vás seznámí s mediálními praktikami, zavede vás do probíhajícího vyšetřování a poodkryje nám několikero tajemství z Lisbethina života. Pravděpodobně s hrdiny strávíte dny i noci – tak napínavá kniha je.

Hodnocení 5 z 5

 

A pokud není četba váš koníček, zkuste stejnojmennou audioknihu z vydavatelství OneHotBook.

{source}[[p]]
[[iframe width=“100%“ height=“166″ scrolling=“no“ frameborder=“no“ src=“https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/stieg-larsson-mil-nium-ii-d&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true“]][[/iframe]]
[[/p]]{/source}

 

 

Autor:

Stieg Larsson (* 1954, † 2004)

Švédský novinář a spisovatel se narodil nedaleko města Skellefteå v severním Švédsku. V devadesátých letech založil nadaci Expo, jejímž cílem bylo sledování a dokumentace rasistických a nedemokratických tendencí ve švédské společnosti; stal se také vydavatelem stejnojmenného časopisu. Když v padesáti letech zemřel ve Stockholmu na infarkt, zanechal po sobě tři hotové, ale dosud nepublikované romány, dohromady tvořící trilogii Milénium. Trilogie Milénium se stala fenoménem, který změnil podobu žánru a odstartoval boom severské krimi. Knihy byly zfilmovány, vyšly v padesáti jazycích a dosud se prodalo 80 milionů výtisků. Deset let od prvního vydání knihy Muži, kteří nenávidí ženy se na jeho odkaz a sérii snaží navázat román z pera švédského spisovatele Davida Lagercrantze Dívka v pavoučí síti. 

 

HostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

Autor recenze:Jakub Hrbek

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.