Čtvrtek, 2.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Recenze audioknihy – Policie

Jo Nesbo: PolicieKam zmizel Harry? Kde se ten opilec toulá?” začnete se ptát, když si jeho bývalý policejní sbor neví rady s třetí brutální vraždou svých kolegů, policistů. Tyto vraždy mají jeden společný rys. Byly spáchány na místě dříve neobjasněné vraždy. Hledáte, pátráte, Harry ale nikde. A pak vám to dojde. Na nemocničním pokoji se nachází pacient v kómatu, kterého obestírá mnoho tajemství, má celodenní ochranku před pokojem a když o něm mluví, jakoby se všichni báli vyslovit jeho jméno.

Jedné noci si bdělý důstojník, který má právě službu, dojde pro kávu a cítí značný neklid. Je něco špatně? Ano je. Zatímco se probouzí z neklidného, uspávacím práškem v kávě podpořeného spánku, pacient je mrtev. Infarkt. Opravdu jde o přirozenou smrt? Vždyť se zdálo, že tam někdo musel být! Zadržíte dech, protože už jste museli svojí napětím ostřílenou myslí vydedukovat, že jde o Harryho. A pak přijde ona úleva. Není to Harry. Je to bývalý drogový boss, kterého měl Harry připravit o život už v minulé knize.

Důležitými postavami tohoto dílu jsou naši staří známí. Dnes už vrchní policejní náčelník Michael a jeho věrný pes Trols, momentálně postavený mimo službu. Přesto doufající, že se o něho jeho páníček Michael postará a dostane ho zpět do aktivní služby.

Občas se vám udělá až špatně, co tihle dva dokáží vymyslet za špínu, jen aby se dobrali k vyšší pozici, k vyšší moci. Teda po moci a postavení prahne Michael, a Trols je rád, že mu může věrně sloužit. Občas máte přitom takový divný pocit. Jsou snad oni zdrojem všeho zla?

Harry se objeví. A to na místě, na kterém bychom ho rozhodně nečekali. Zcela výjimečně, a možná proto, že jde o zakončení série o Harrym Hole, se tomuto drsňákovi dostaneme trochu pod kůži. Čekají ho značné životné změny. Ať už radostné nebo ty, které ho položí na lopatky, když přijde o nejlepšího parťáka a kamaráda.
Kolik policistů, kolegů a kamarádů bude muset ještě zemřít, než Harry nabere vzduch do plic, zapojí veškeré mozkové závity a konečně mu dojde motiv vražd a tím se dostane i k tomu, kdo za nimi stojí?

Motiv tak velkolepě poskládaných vražd je na můj vkus lehce malicherný. Ale co je malichernost v chorobné duši masového vraha? Každý má trochu jiný práh pomstychtivosti, pro který je ochoten a schopen udělat cokoliv.
Audioknize dodává na zajímavosti a přitažlivosti hlas, kterým je namluvena. Hlas Hynka Čermáka. Já mu prostě ty emoce, které do četby vkládá, věřím.

Když to shrnu: Jo Nesbo nezklamal. To u mě ani tento fantastický spisovatel nemůže. Takže teď se smířím s tím, že Harry je minulostí a budu se těšit na novou sérii Krev na sněhu. Snad má vyjít ještě letos.

 

Anotace:

Jak říkával Harry, sériový vrah je jako bílá velryba. A sériový vrah policistů je bílá velryba s růžovými puntíky. Nenajdeš dva takové.

Na místech, kde byli v minulosti spáchány dosud neobjasněné zločiny, jsou nalezeni mrtví jejich vyšetřovatelé, kteří byli zavražděni stejným způsobem jako původní oběti. Ve speciálním týmu se scházejí samí „staří známí“: Beáta Lonnová, Katrine Brattová, Bjorn Holm a psycholog Stale Aune. Ale někdo jim chybí… V nemocničním pokoji kdesi v Oslu zatím oddychuje těžce raněný pacient v kómatu, jehož přísně tajnou identitu nezná ani neustále přítomná stráž.

 

Autor:

Jo Nesbø (* 1960)

Norský spisovatel a hudebník, původním vzděláním ekonom a finanční analytik, zpočátku pracoval jako makléř a novinář. ?V roce 1997 odstartoval jeho literární dráhu právě kriminální román Netopýr, první detektivka, v níž vystupuje osobitý a nekonvenční kriminalista Harry Hole. Svému autorovi přinesla kniha okamžitý úspěch, Nesbø za ni obdržel Rivertonprisen, cenu udělovanou Klubem Riverton za nejlepší literární či dramatický počin s kriminální tématikou, a Glasnøkkelen (Skleněný klíč), skandinávskou cenu za nejlepší kriminální román. V češtině zatím vyšly jeho knihy Nemesis (2011), Pentagram (2011), Lovci hlav (2011), Spasitel (2012), Sněhulák (2012), Netopýr (2008 a 2013), Švábi (2013), Levhart (2013), Červenka (2005 a 2014), Přízrak (2014), Policie (2015) a Krev na sněhu (2015).

 

Účinkující:

Hynek Čermák (* 1973)

Absolvoval herectví na pražské DAMU v roce 1995. Hrál v řadě českých divadel, mimo jiné v divadle J. K. Tyla v Plzni, Divadelním spolku Kašpar, CD 94, Divadle v Řeznické, Středočeském divadle Kladno, Národním divadle a také v Městských divadlech pražských, kde byl v angažmá celkem dvakrát, poprvé v devadesátých letech (v divadle Rokoko) a pak v letech 2006-2010; momentálně je členem souboru Dejvického divadla. Objevil se také v řadě televizních inscenací či v seriálech jako Zdivočelá země, Nemocnice na kraji města po dvaceti letech, Četnické humoresky, Poslední sezona, Okresní přebor, Cirkus Bukowski, Až po uši i ve filmech …a bude hůř, Taková normální rodinka, Kajínek, Nevinnost, Muži v naději, Czech Made Man, Svatá čtveřice, Ve stínu, Něžné vlny, Díra u Hanušovic a dalších. Kromě herectví se Hynek Čermák věnuje i jiným uměleckým profesím, jako například divadelní a filmové režii. 

 

Název:                  POLICIE
Autor:                    Jo Nesbø
Interpret:               Hynek Čermák
Režie:                   Jitka Škápíková
Délka:                   14 hodin a 4 minuty

Katalogové č.:     AK049
EAN:                     8594169480497

Vydavatel:           OneHotBook

E-shop:                 stáhnout        koupit CD

  

{source} 

[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/jo-nesbo-policie-cte-hynek-cermak-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]

{/source}

 

Jo Nesbo: Policie 

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.