Recenze hry: Beasty Bar – zvířátka ve frontě

Recenze hry: Beasty Bar - zvířátka ve frontě

Všichni by se chtěli dostat na taneční parket. Ale u vchodu stojí hlídač a pustí dovnitř vždy jen tolik nových hostí, kolik jich bar opustí. Připravte se na pořádně dlouhé čekání. A nebo ne?

Už z dálky vidím tu frontu, která se zase vytvořila u vstupu do baru. Vím, že ani varovné zavrčení, které umí vydat jen náš druh, tady moc nepomůže. Možná několik ustrašených jedinců uhne, ale cestu mi zůstanou blokovat jiní. Třeba nosorožci, kteří se ničeho nezaleknou. Blázni nadutí s tím jejich rohem. Však já se jim jednou pomstím. Dnes musím ale poslušně čekat v řadě, jako bych byl nějaká předoucí kočička. Já! Král zvířat!

Nejen tato, ale i další zvířátka na nás hráče čekají v karetní party hře Beasty Bar. Tu vymyslel Stefan Kloβ. S ilustracemi Alexandera Junga ji do světa vypustila společnost Zoch Verlag v roce 2014. A ve stejnou dobu se dostala také na náš trh zásluhou společnosti REXhry.

Tahle karetní hra se ukrývá v menší čtvercové krabičce, na jejímž víku vidíme frontu k Nebeské bráně. Přesně tak se jmenuje bar, který je dnes cílem všech zvířátek. Nejspíš tam točí úplně nejlepší zvířecí kolu. A zrovna dnes tam hraje DJ Medvěd, nejlepší v okolí.

Na nás ale uvnitř čeká jiný typ muziky. Konkrétně tu je jen příručka s pravidly, která jsou překvapivě dlouhá a natažená pro každý jazyk na osmi menších stránkách, a samozřejmě především balíček celkem 56 karet. Většina z nich má na sobě nakreslené nějaké zvířátko. Ale ještě než je pořádně prozkoumáte, určitě vás potěší jejich nadstandardní velikost.

Recenze hry: Beasty Bar - zvířátka ve frontě

Kromě čtyř karet, které nám vytvoří prostředí (dvě pro začátek a dvě pro konec fronty) a čtyř nápověd už ostatní vytváří čtyři sady po dvanácti kartách pro každého ze zúčastněných hráčů. Ti si je poznají podle barvy pozadí. Jednotlivé listy jsou očíslované od jedničky do dvanáctky a obsahují různá zvířátka a ve spodní části také grafické znázornění každé speciální schopnosti. Je to potřeba, protože každé zvíře se chová ve frontě před barem trochu jinak.

Na začátku partie si ale hráči rozeberou svoje balíčky karet a zamíchají je. Pouze čtyři z nich dostanou do začátku do ruky, zatímco zbytek vytvoří dobírací hromádku. Poté už jen na stůl položí na jednu stranu kartu vstupu do klubu (spolu s druhou pro uschování zvířátek, která se dostala dovnitř) a na druhou kartu „A dost!“ (That´s It). Mezi nimi je třeba ponechat prostor pro přesně pět zvířátek, která mohou vždy tvořit frontu.

Recenze hry: Beasty Bar - zvířátka ve frontě

Každý z hráčů má právo, jakmile se dostane k tahu, zahrát jedno zvířátko z ruky. To položí vždy na konec řady do takzvané strkací fronty. Poté ihned provede akci, kterou tato karta aktivuje a většinou pomáhá zvířátku dostat se víc dopředu. Za zahranou kartu dostane hráč náhradu.

Na konci každého tahu je třeba provést aktivaci všech opakujících se schopností, kterými však disponují pouze některá zvířata. Pouze v případě, že ve frontě už stojí pět hostů, bodyguard pustí první dvě ve frontě do klubu. Další dvě se posunou ke vchodu, zatímco poslední postava v řadě se vyhazovači znelíbila a je odložena na hromádku „A dost“.

Partie končí ve chvíli, kdy všichni hráči využili svá zvířátka. Ten z účastníků, kdo dostal do klubu nejvíc svých svěřenců, se stává vítězem. V případě, že dojde k remíze (což je více než pravděpodobné), rozhoduje součet síly návštěvníků. Nižší číslo znamená šikovnějšího hráče, který protlačil kupředu slabší zvířata. Právě on tedy může jít na party s nimi.

Recenze hry: Beasty Bar - zvířátka ve frontě

Beasty Bar je zábavná karetní hra, ve které zvířátka zdánlivě mají jasné pořadí podle síly, na kterou jsme si zvykli v jejich říši. Lev je králem a hned v závěsu za ním běží nosorožec. Na papouška a tchoře zbývají poslední místa. Dobrá volba zvířat i jejich schopností je základem zábavy, kterou tato hra může poskytnout.

Každý z hráčů má neustále na výběr ze čtyř karet, které může vyložit. To je dostatečná volba, aby nebyl výsledek příliš závislý na náhodě. Hráči si mohou – tedy vlastně musí – navzájem podrážet nohy a odtlačovat svoje zvířata zpět, dál od vstupu. Každá karta má specifickou sílu, kterou lze využít. Zpočátku jako nezajímavější se jeví karty s opakovanými schopnostmi, ale jsou tu i blokovací zvířata nebo skokani, kteří všechny překvapí. A nechybí samozřejmě i ti, kteří všechny napráskají, naštvou a vyřadí (ano, koukáme se na tebe, papoušku!).

Hra probíhá velice rychle, protože všichni hráči mají k zahrání pouze dvanáct karet. Troše toho přemýšlení se neubráníte, ale partie přesto velmi rychle ubíhá a má správné tempo, které k lehké zábavě patří. Díky tomu se doba pohybuje mezi deseti a dvaceti minutami. Stejně dobře funguje pro dva, jako pro čtyři, ačkoliv ve hře je opět znatelný nárůst menší kontroly s přibývajícími účastníky. Na zábavu jako takovou to ale vliv nemá. Každý souboj je krásně chaotický, což budou milovat také děti. Ty se hru velmi rychle naučí a oblíbí.

Recenze hry: Beasty Bar - zvířátka ve frontě

Samozřejmě první dvě partie budou hráči potřebovat, aby se seznámili se schopnostmi jednotlivých zvířátek a nemuseli neustále koukat do nápovědních kartiček. Ale už z jejich zařazení je vidět, že autor si toho byl vědomý a zapamatování zjednodušil, co to šlo.

Beasty Bar je vhodná úplně pro všechny. Nezáleží na věku ani na hráčských schopnostech. Svým jednoduchým mechanismem dokáže zabavit a to přesto, že sestavování řady z karet s různými schopnostmi není nijak novým nápadem. Vyváženost schopností jednotlivých karet dotváří ještě možnost pokročilých pravidel, kdy si každý z hráčů určí svoji vlastní taktiku a vytvoří si balíček osmi karet pro partii.

Hra má opravdu skvělý vzhled. Grafika obzvlášť vynikne zásluhou velkých karet, které ilustracím dávají prostor. Současně ale také zaručují, že je dostatek prostoru i pro ikonografii, která hráčům jasně připomíná schopnosti jednotlivých zvířat.

Recenze hry: Beasty Bar - zvířátka ve frontě

Na první pohled získáte jasný názor, že Beasty Bar je pro děti a rodiny. Jenže to není všechno. Za líbivými obrázky se skrývá dobrá hra, která dokáže vyplnit prázdnotu i v mnohem rozsáhlejších sbírkách. Dobře a rychle hratelných karetních her prostě není nikdy dost. A Beasty Bar se rozhodně zařadí mezi ty výborně hodnocené, které si všichni užijí.

 

Slovní hodnocení:

Beasty Bar je výborná karetní hra, pokud ji hodnotíme v rodinném měřítku. O trochu nižší známku, ale stále velmi dobrou, si zaslouží pro pokročilé hráče. Všichni bez rozdílu se u ní totiž umí parádně pobavit a jen tak se neomrzí. Největší nevýhodou tak zůstává určitá chaotičnost, která může odradit zaryté taktiky. Kromě toho ale nabízí legraci v rychlém a kompaktním balení. Beasty Bar je příjemným přírůstkem mezi karetní hry, které si zaslouží pozornost.

 

Klady:

Klady+ krásné ilustrace
+ vhodné pro všechny
+ rychlé partie
+ taktika i chaos v jednom
+ vyvážené dovednosti zvířat
+ skvělé i pro děti

 

Zápory:

Zápory

 

– chaos hraje ve hře důležitou roli
– překvapivě dlouhá pravidla

 

 

Název hry:                     Beasty Bar
Autor:                              Stefan Kloβ
Grafik:                             Alexander Jung
RexHryVydavatel:                      Zoch Verlag
Distributor:                     RexHry
Rok vydání:                    2014

Počet hráčů:                  2 – 4
Doporučený věk:          od 8 let
Hrací doba:                   10 – 20 minut

E-shop:                          http://www.planetaher.cz/detail/karetni-hry/beasty-bar/
Cena:                             399 Kč

 

Recenze hry: Beasty Bar - zvířátka ve frontě

 

 

Deskové hryDeskoveHry.com je nezávislý recenzní portál, který vám každý den přináší jednu recenzi na novou deskovou hru a to včetně her pro nejmenší. Představujeme také hry ze zahraničí, které se nedostanou do České republiky lokalizované, ale je možné je zde pořídit. Často takové hry nemívají kromě pravidel žádný cizojazyčný text, takže jsou bez problémů hratelné. Hry pečlivě testujeme a nabízíme hodnocení včetně silných a slabých stránek. Mezi našimi články najdete často také novinky ze světa deskových her nebo soutěže. Naše databáze čítá již více než 1400 českých recenzí, ze kterých si vybere úplně každý.

Hrajeme si s ChrudimkouKlub deskových her – Hrajeme si s Chrudimkou

Otevřená herna deskových a karetních her je určena všem, kteří si umí a chtějí hrát!
Otevřeno pro veřejnost je vždy jednou měsíčně, a to v pátek od 15 do 18 hodin na ZŠ Dr. J. Malíka Chrudim.

Bližší informace a termíny konání pro veřejnost se dočtete na www.Chrudimka.cz/Herna či na FB profilu klubu.

REXhryPlaneta herZa značkou REXhry stojí skupina nadšených hráčů, kteří vybudovali úspěšný obchod s moderními společenskými hrami PlanetaHer.cz. Naší snahou je přinášet na český trh nové zajímavé hry, které dle nás na trhu chybí. Naší vizí je do budoucna vytvořit portfolio, které by uspokojilo náročné hráče i ty, kdo s hrami začínají a hrají jen třeba doma s rodinou.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.