Neděle, 24.9.2023
Deskové hryVolný čas

Recenze hry: Paměť 3D – kostičky v prostoru

Recenze hry: Paměť 3D - kostičky v prostoruNení důležité si pamatovat jen co, ale také kde. Nahoře, dole, vlevo nebo vpravo? Přesně takové otázky si budete klást, když budete hrát novou dětskou hru Paměť 3D, která vás zavede do třetího rozměru stavění z kostiček.

Máte paměť jen tak obyčejnou? Když se zadíváte na dům a představíte si ho, vidíte ho jako placku? Pak vám určitě chybí třetí prostor. Každá správná vzpomínka by měla zahrnovat všechny dostupné dimenze a mezi nimi je i třetí rozměr, který z našeho světa dělá to nejlepší místo.

Tentokrát nás z bryndy vytáhne Sova moudrá hlava, která nám doporučuje novou dětskou naučnou hru Paměť 3D. V České republice ji nabízí společnost Pexi jako jednu ze svých her pro rok 2013, ale krabička nese také logo Alexander, které přiřazuje její původ právě do této společnosti.

Nás ale zajímá česká verze, která se odlišuje jen textem na krabici a v pravidlech. Na víku najdete kostky, které vás budou celou tou 3D legrací provázet a také jejich všudypřítomné kamarády – karty s úkoly.

Přesně to vás čeká po odklopení víka. Jenže kostky nakonec budou v menšině a to přestože jich je úctyhodných 25. Od každé z pětice barev zde najdete přesně pět kostek, pro každého z hráčů jednu. Na 55 kartičkách s úkoly najdete různě rozmístěné kostičky vždy odlišných barev. Rozdíl je pouze v tom, kolik se jich na obrázku nachází. Podle toho snadno poznáte obtížnost – čím víc kostek, tím náročnější karta je na zapamatování.

Recenze hry: Paměť 3D - kostičky v prostoru

V krabičce na vás čeká také přesýpací hodiny, které vaší paměti budou odměřovat čas. A také stovka červených placatých žetonů, které vás potěší, kdykoliv je získáte. Fungují totiž jako vítězné body a dostanete je za správné splnění úkolu.

Na začátku hry si musíte především vybrat právě karty, které budete skládat. Na jejich výběru závisí obtížnost, která může být velice důležitá podle věku hráčů. Je tedy pouze na hráčích, jestli zamíchají do hry všechny karty a nechají to na náhodě nebo si vyberou konkrétní jednu složitost.

Na stůl položíte přesýpací hodiny a na velkou hromádku rozložíte také kostky. Ze středu si budou hráči společně vybírat kostky, které potřebují ke stavbě. Všechno doplní po straně ležící bank plný červených žetonů.

Recenze hry: Paměť 3D - kostičky v prostoru

Všichni hráči se pokusí v každém kole zapamatovat jednu kartu s kostkami, kterou uvidí na pět vteřin. Pak ji jeden z hráčů otočí zpět, spustí písek v přesýpacích hodinách a v tu chvíli mohou všichni začít stavět. Jakmile se někomu z nich podaří složit celý vzor, upozorní na to ostatní výkřikem. Soupeři přestanou stavět, protože nebyli nejrychlejší a společně zkontrolují správnost.

Za bezchybné postavení dostane hráč jeden červený žeton. Jestli kdekoliv udělal chybu, musí naopak jeden z dříve získaných bodů vrátit zpět do banku. Pak všichni pokračují stavbou další karty, třeba s pomalu zvyšující se obtížností. Po odehrání stanoveného počtu karet nebo získání cílového počtu žetonů hra končí a kdo dosáhnul cíle jako první, se stává vítězem.

Recenze hry: Paměť 3D - kostičky v prostoru

Paměť 3D je jednoduchou hrou, která se zaměřuje především na pamatování prostorových vzorů, jak napovídá i její název. S tím se pojí také jednoduchý herní princip, který se nemusíte nějak složitě učit. Je jasný od první chvíle, kdy se na hru podíváte a sám z vyplývá z karet.

Stavba ze dvou kostek je vhodná opravdu pouze pro ty nejmenší děti kolem pátého roku. Těm pomůže začít rozvíjet prostorové vnímání, ale ještě po nich nechce tolik. Teprve, až to začnou zvládat bez problémů, můžete postoupit k dalším úkolům, které vyžadují třeba i stavění kostek na sebe.

V obtížnostech je asi zásadní problém celé Paměti 3D. Ve chvíli, kdy karty rozdělíte podle obtížností na čtyři hromádky, dostanete ve všech případech málo úkolů, které se velice rychle začnou opakovat. Přitom by určitě nebyl problém karet přidat do hry víc.

Recenze hry: Paměť 3D - kostičky v prostoru

Pokud bychom se řídili pravidly, pak bude hráč, který otáčí kartu a přesýpací hodiny v jasné nevýhodě. Proto je dobré mít u hry buď dospělého, který to bude dělat za děti nebo si jasně stanovit chvíli, od které mohou všichni hráči začít stavět.

Ve dvou hráčích si můžete všechno ztížit a rozdat si dvě sady kostek. Pak je možné si losovat hned dvě karty za jedno kolo a zvýšit si tak obtížnost. Bohužel vzhledem k počtu kostek můžete podobné věci dělat pouze ve dvou hráčích, případně ve třech, pokud použijete dohromady karty o osmi kostkách pro každého.

Kostky jsou pěkně barevné, jen stínování na kartách možná trochu zbytečně ruší jinak přehlednou hru. Červené žetony sice nijak nenadchnou, ale jsou zde vlastně jako bonus, protože ve skutečnosti hráči mohli používat jako odměnu i dokončené karty.

Recenze hry: Paměť 3D - kostičky v prostoru

Paměť 3D je v první řadě hra, která bude u dětí trénovat paměť, motoriku a prostorové vnímání. Podle trojrozměrného obrázku na kartách musí z kostek zpaměti složit stejnou sestavu. A protože najdeme mezi kartami různé obtížnosti, mohou se to i pomalu učit. Úkolů mohlo být víc, ale hra i takto svůj hlavní účel splní.

 

Herní materiál:
  25ks barevných kostek v 5 barvách,
  55 ks karet vzorů,
  1 ks přesýpacích hodin,
  100 ks žetonů,
  český a slovenský návod ke hře.

 

Slovní hodnocení:

Paměť 3D je dětská hra, která staví malé pyramidky z kostiček. Trénuje tak nejen paměť, ale také motoriku. Všichni staví současně, takže záleží také na rychlosti, se kterou jsou schopní stavbu dokončit. Na kartách je hned několik obtížností, navíc můžete karty zkombinovat a ještě dále ztížit hru. Pak ale budete muset hrát pouze ve dvou nebo se v tahu a stavění střídat. Karty sice nemají zrovna kvalitní tisk, ale celkově je myšlenka hry pěkná a děti rozhodně zabaví.

 Recenze hry: Paměť 3D - kostičky v prostoru 

 

Klady:

Klady+ pamatování v rozměrech
+ různé obtížnosti karet
+ využití kostek
+ až pro pět soupeřů
+ ve dvou lze kombinovat více karet (ve více nelze kvůli počtu kostek)

 

Zápory:

Zápory

 

– tisk na kartách není příliš kvalitní 

 

 

Název hry:                     Paměť 3D
Autor:                              

Distributor:                     Pexi (www.pexi.cz)
Rok vydání:                   2013

Počet hráčů:                  2 – 5
Doporučený věk:          od 5 let
Hrací doba:                    15 – 30 minut

E-shop:                           http://pexik.inshop.cz/hry-a-hracky/vek-3-7-let/pamet-3d?=979
                                          

Deskové hryDeskoveHry.com je nezávislý recenzní portál, který vám každý den přináší jednu recenzi na novou deskovou hru a to včetně her pro nejmenší. Představujeme také hry ze zahraničí, které se nedostanou do České republiky lokalizované, ale je možné je zde pořídit. Často takové hry nemívají kromě pravidel žádný cizojazyčný text, takže jsou bez problémů hratelné. Hry pečlivě testujeme a nabízíme hodnocení včetně silných a slabých stránek. Mezi našimi články najdete často také novinky ze světa deskových her nebo soutěže. Naše databáze čítá již více než 1400 českých recenzí, ze kterých si vybere úplně každý.

Hrajeme si s ChrudimkouKlub deskových her – Hrajeme si s Chrudimkou

Otevřená herna deskových a karetních her je určena všem, kteří si umí a chtějí hrát!
Otevřeno pro veřejnost je vždy jednou měsíčně, a to v pátek od 15 do 18 hodin na ZŠ Dr. J. Malíka Chrudim.

Bližší informace a termíny konání pro veřejnost se dočtete na www.Chrudimka.cz/Herna či na FB profilu klubu.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.