Recenze hry: Panika v ZOO – dobrodružná noc v zoologické zahradě

Recenze hry: Panika v ZOO - dobrodružná noc v zoologické zahradě Upozornění všemu personálu: Nějaký výtržník přes noc otevřel všechny klece a zvířata nám pobíhají po celé ZOO. Potřebujeme posily. Máme jednu hodinu než začnou chodit návštěvníci. Musíme všechno uvést do pořádku, jinak se děti nebudou moci přijít podívat na svoje oblíbená zvířátka.

Kdo by nechtěl strávit jednu noc v ZOO? Jenže když se Marian schoval do spacáku, nikdy by jej nenapadlo, že ho probudí laskání žirafího jazyka. A přece je to tak. Nepříjemný polibek Mariana polekal a ten na chvíli nevěděl, kde je a co se to s ním děje.

 

ZOO byla najednou plná výkřiků. Je noc, ale nikdo v okolí nespí. Všichni kromě vás už tu novinu vědí. Zvířata utekla ze svých klecí a teď se prochází, kde je napadne. Tučňáci jsou ve sloním výběhu, chameleon se usídlil na stromě vedle papouška Ara. Jen panda všemu tomu bláznovství v klidu přihlíží a žvýká jedno stéblo bambusu..

Recenze hry: Panika v ZOO - dobrodružná noc v zoologické zahradě 

Marian vstal a rozhlédnul se kolem sebe. Tma byla plná pobíhajících postav. Některé byly dvounohé a mávaly rukama, jiné čtyřnohé cupitaly tiše kolem na svých hebkých tlapkách. Chytit je nebude nic jednoduchého a Marian se rozhodl, že ošetřovatelům pomůže.

Přiložit ruku k dílu a pochytat nějaké to zvířátko budete moci i vy. Tohle všechno si pro nás připravila společnost Bonaparte v nové dětské hře Panika v ZOO. Nejedná se tentokrát o originální český nápad, ale o převzatou myšlenku z dalekého Dánska, kde Panika v ZOO získala titul Nejlepší dětská hra roku 2009. Tak se pojďme společně podívat, jaká zvířátka a legraci nám v České republice přinesla v roce jejího vydání, tedy v roce 2013.

Recenze hry: Panika v ZOO - dobrodružná noc v zoologické zahradě

V krabici velkých rozměrů, odpovídajících klasické dětské hře (podlouhlý tvar s obrázkem utíkajících zvířat), se nachází v první řadě velký herní plán. Ten je rozkládací a na stole zabere poměrně dost místa. Najdete na něm nejen vchod do ZOOlogické zahrady, ale i chodníky obíhající všechny atrakce a expozice. Ty jsou ale prázdné.

Vidíme tak jen siluety slona, plameňáka, nosorožce nebo páva. Každý má nejen svoje původní bydliště, ale také jedno políčko na chodníku, kterým se do jeho klece vstupuje. I tento žlutý čtvereček na sobě nese obrázek daného zvířete. Tahleta ZOO není zrovna malá a najdete v ní 22 různých exotických zvířat.

Recenze hry: Panika v ZOO - dobrodružná noc v zoologické zahradě

K nim na dně krabičky objevíte také hromady žetonů. Ty největší jsou bílé s barevným portrétem každého z obyvatel ZOO. Už jsme zmínili, že jich je 22 do každé klece patří právě jeden z nich. Teď jsou na řadě jejich úhlavní nepřátelé – ošetřovatelé, kteří se je budou snažit dostat zpět domů. Tyto figurky jsou také kartonové, ale v krabičce k nim najdete i barevné plastové stojánky, do nichž postavičky zasunete. Jsou tu také k dispozici dvě figurky aut.

Každé chycené zvíře přinese svému lovci slávu. Proto je v balení také dvaadvacet trofejí, zlatých pohárů s nápisem ZOO. No a pak jsou tu ještě klasické plastové figurky, které také utekly, ale z Člověče nezlob se a jedna šestistěnná kostka.

Na začátku musíte dát zvířátkům trochu náskok. Rozložte na stole herní plán a skočte si pro něco dobrého, třeba pro pití nebo pro zmrzlinu. Než se vrátíte, zvířata se rozutečou a schovají se do cizích klecí. Na znamení toho musíte všechny žetony zvířat zamíchat a náhodně rozložit do klecí obrázkem dolů. Nikdo zatím neví, které zvířátko se ukrývá ve kterém výběhu.

Recenze hry: Panika v ZOO - dobrodružná noc v zoologické zahradě

Auta budou začínat lov na svých speciálních modrých políčkách. Hráči si pak vyberou každý jednu barvu a vezmou si od ní figurku ošetřovatele v odpovídající barevné základně. Všechny postavičky mají stejnou výchozí pozici a začínají hon u vstupu do ZOOlogické zahrady.

Hra se skládá z výsledků kostkou a přesunů ošetřovatelů po mapě. Když je dítě na řadě, hodí kostkou a popojde svojí figurkou v libovolném směru. Svůj pohyb musí skončit na neobsazeném místě. Ale mnohem důležitější pro každého lovce je, aby zastavil před některým z výběhů. Na takové políčko nemusí dojít přesným hodem, ale může zastavit běh své figurky i dříve.

Takový nově odhalený žeton si vezmete a položíte před sebe. Teď už se na něj vy i ostatní protivníci můžete podívat, ale protože jste zvíře chytili vy, je vaší povinností jej dovést do jeho klece. Na herním plánu musíte najít výběh, který mu patří a pokusit se tam co nejdříve (ale až v příštím tahu) doběhnout. Pozice pro tvora je sice zakrytá jinými kartičkami, ale podle obrázků na chodníku snadno poznáte, která klec komu patří.

Recenze hry: Panika v ZOO - dobrodružná noc v zoologické zahradě

Nikdy nemůžete mít chycená dvě zvířata současně. To by nedopadlo dobře ani pro vás, ani pro ně. Proto než budete moci chytnout další, musíte v pořádku dopravit do klece to, které jste odhalili. Jakmile se vám to podaří, dostanete za odměnu trofej. Můžete tak občas získat i nové zvíře k doručení, pokud domovská klec vašeho minulého úlovku byla obsazená.

Tak hráči běhají po mapě a vrací ztracená zvířata zpět do jejich domovů. Nikdo se jich neptá, jestli se jim třeba v nové kleci nelíbí víc. Pořádek je pořádek. Hra končí ve chvíli, kdy některý z hráčů už nemá žádné zvíře k chycení a doběhne ke vchodu do ZOO. Tím končí závod i pro ostatní, bez ohledu na to, jestli stačili doručit svůj poslední úlovek. V partii vítězí hráč, který získal nejvíce trofejí.

Panika v ZOO je opravdu jednoduchá hra pro děti, založená na hodu kostkou. Naštěstí ale nemusíte svůj pohyb ukončit přesně na poli s klecí a můžete zastavit kdykoliv dříve. Štěstí si tak s vámi bude zahrávat spíš ve vzdálenosti, kterou musíte se svým úlovkem urazit. A také v číslech, která vám při té snaze budou padat.

Recenze hry: Panika v ZOO - dobrodružná noc v zoologické zahradě

Svoje snažení si můžete ulehčit tak, že si vypůjčíte auto. To vám pomůže s jedním úlovkem. Na chvíli totiž slouží figurka auta jako vaše druhá ruka. Můžete tak vrátit do klece jedno zvíře i s vozem, než jej musíte odevzdat zpět na místo, kde jste jej vzali. Tam jej může opět vyzvednout jiný hráč, nebo třeba i vy.

Hra je moc pěkná především pro úplně nejmenší děti, kterým se budou líbit jednoduché ilustrace. Panika v ZOO je připravená kvalitou žetonů na zacházení těchto prcků, protože žetony jsou z pevného kartonu, stejně jako herní plán, který se tak snadno po stole neposunuje.

Figurky v pytlíku slouží nejspíš pouze k tomu, aby si je hráči postavili před sebe a všichni na první pohled viděli, který ošetřovatel patří komu. Mnohem větší zábava je hra ve chvíli, kdy hrají alespoň tři a ideálně všichni čtyři hráči. Teprve pak se nadějete té pravé honičky za zvířátky.

Recenze hry: Panika v ZOO - dobrodružná noc v zoologické zahradě

Panika v ZOO si nedělá ambice na nic víc, než pobavit malé děti a vykouzlit jim úsměv na tváři. A to se jí spolu se zvířátky podaří. Kdo by neměl rád ZOO? Pokud si děti zahrají Paniku v ZOO, už navždy budou jejich návštěvy v ZOOlogické zahradě jiné, plné dobrodružství a zvířecích kamarádů…

 

Slovní hodnocení:

Panika v ZOO se řadí do rodiny těch úplně nejjednodušších her, ve kterých posouváte figurku podle hodu kostkou. A můžete si čas od času pomoci a popojet autem. Jinak ale hra představuje hon za zvířátky, která se rozutekla po celé ZOO. A vy je chcete vrátit zpět do jejich výběhů. Naštěstí autoři mysleli i na to, že trefování se přesným hodem kostky není nijak zábavné, proto můžete svůj pohyb ukončit i dříve, abyste vešli do výběhu. Hra pobaví nejvíce ty nejmenší děti díky ilustracím zvířátek a jednoduché hratelnosti.

Klady:

+ jednoduchá hra pro děti od 4 let
+ hra se zvířátky
+ nemusíte ukončit pohyb přesně na poli s výběhem

Zápory:

– hra je vlastně jen o náhodě

 

Název hry: Panika v ZOO
BonaparteVydavatel: Bonaparte (http://www.bonaparte.cz)
Distributor: Bonaparte (http://www.bonaparte.cz)
Rok vydání: 2013
Počet hráčů: 2 – 4
Doporučený věk: od 4 let
Hrací doba: 15 – 30 minut

 

Recenze hry: Panika v ZOO - dobrodružná noc v zoologické zahradě

 

zdroj:Deskové hry

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.