Recenze knihy – Saeculum od Ursuly Poznanski

Saeculum od Ursuly PoznanskiVěříte na kletby a osud? Věříte, že nemůžete změnit to, co vás očekává, a že vše je možné, pokud tomu uvěříte? Myslíte si, že duchové a nadpřirozené bytosti stejně jako věci mimo naše chápání neexistují? Pokud ne, měli byste znovu přehodnotit své rozhodnutí. Nikdy totiž nevíte, kde na vás čeká dávná kletba a jak rychle se váš až dosud poklidný život může rozpadnout…

Kniha Saeculum je dokonale propracovaný psycho hororový příběh. Dokáže vám nahnat husí kůži a v některých případech vám běhá mráz po zádech. Pokud jste se někdy dívali na nějaký horor a ještě tu noc se vám o něm zdálo, raději tuto knihu nečtěte, pokud ovšem nemáte rádi strachuplné sny. Autorka je sice mistryní zápletky a líčení, ale pro ty čtenáře, kteří mají rádi akci hned od začátku, mám smutnou zprávu. Kniha není příliš akční a  na prvních sedmdesáti stranách si přečtete jenom popis hlavních postav a prostředí. Nejvíce však pocitů hlavního hrdiny SaeculaBastiana. Nyní se však podíváme na klady s zápory této knihy.

Pokud vám jde především o děj, mám skvělou zprávu. Saeculum je totiž z hlediska děje dokonale propracovaná. Zápletka, strach nahánějící záhady a následné rozuzlení jistě potěší všechny náruživé čtenáře. Kniha se jistě hodí k odpočinkovému počtení pro ty, kteří již knihu tohoto žánru četli. Pokud však začínáte a v tomto odvětví literatury jste noví, vyberte si raději nějakou méně náročnou knihu. Pokud totiž nečtete pozorně   Tristram - postava z kletbya neradi se u knih bojíte, nebudete ze Saecula příliš nadšení. Autorka má také osobitou a velmi dobrou schopnost rozvíjet charaktery jednotlivých postav. Ani jedna postava není charakterově nedopracovaná, a překvapivé změny v jejich chování dle dané okolnosti a strachu o svůj život jsou často velmi překvapivé. Kniha vám nabízí také více než jednu romantickou zápletku, jež jsou příjemným zpestřením děje.

Přiznám se, že v této knížce mi ale něco chybělo. Uvnitř totiž nenajdete ani jednu ilustraci. Pro čtenáře s velkou fantazií a představivostí je to sice dobrá zpráva, jenže i pro ně může být obtížné představit si některá místa, či jen podobu postav, která vám brzy vámi pečlivě vytvořený obrázek vymaže z paměti a nahradí jej obrázkem zcela jiným a novým. Zejména u jedné postavy, Iris, se tomu stává až příliš často. Jména vám toho naopak o postavách řeknou mnohem více. Tedy jen některá jména. Téměř polovina je totiž během celé knihy označována jen přezdívkou – Bradavičák, Kamínek. Kromě přezdívek tu nalezneme také několik neobvyklých jmen, jako jsou například Lisbeth a jméno hlavní postavy Bastian. Tvoří tak zajímavé rozdíly, které v knize najdete i na jiných místech než jen u jmen, ale nemohu vám přece prozradit vše, že?

Rozsahově je však kniha pro mnohé spíše zklamáním. Někdy i několik stránek zabírá pouze líčení, ale to je u tohoto žánru běžné a v mnoha případech je to i nutné. Mnohdy by však stačilo jen nepatrně ubrat přirovnávání a kniha byla i nadále zajímavá. Avšak ani to autorce nebránilo vytvořit skvěloé dílo zabírající pouhých 480 stran, což je srovnatelné například se světoznámými fenomény, jakými jsou například Letopisy Narnie nebo Odkaz dračích jezdců. Počtu stran se nelekejte. Protože se kniha čte jedním dechem, často se vám může stát, že se náhle objevíte o několik desítek stran dále, než jste si mysleli.

Hodnocení knihy: Saeculum je zcela jistě dokonale zpracovaným dílem. Rozhodně se však nehodí pro čtenáře mladší patnácti let. Kniha není pohádkou, která se velmi často z pokusů o hororové příběhy stává. Mohu ji však vřele doporučit všem, kteří si chtějí pouhým čtením vlít adrenalin do žil. Já osobně jsem zatím lepší dílo v tomto žánru nečetl.

Více informací o knize a autorce na www.saeculum.cz.

 

Název knihy: Saeculum
Autor: Ursula Poznanski
Překladatelka: Vladana Hallová
EAN: 9788025322260
ISBN: 978-80-253-2226-0
FragmentRozměry v mm: 145×210
Počet stran: 480
Provedení: brožovaná
Číslo vydání: 1
Věk: young adults

Ukázka z knihy: zde
E-shop: www.fragment.cz

 

 

FragmentNakladatelství Fragment vzniklo v roce 1991 a specializuje se na kvalitní českou i překladovou literaturu pro děti a mládež.
Od roku 2014 je členem skupiny Albatros Media a. s. Za dobu své existence vydalo více než 2650 publikací, mezi nimiž najdete leporela, zpěvníky, beletrii, učebnice i populárně-naučnou literaturu. Vydává bestselerové série Hunger Games, Letopisy Narnie, Upíří deníky i zpěvníky Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře.

Albatros média

AlbatrosMedia, a.s. je mediální společnost a největší knižní vydavatelství v ČR. V návaznosti na tradici sahající až kroku 1949 společnost vydává více než tisíc knižních titulů ročně. Skupina zaštiťuje knižní nakladatelství Albatros, CooBoo, Plus, Motto, XYZ, Edika, BizBooks, CPress, Computer Press, Management Press, B4U Publishing, Fragment, partnerský projekt Edice České televize a nakladatelství elektronických knih eReading.

Albatros média

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.