Úterý, 16.4.2024
KnihyKultura

Recenze knihy – Svědkyně ohně

obal knihyJiž třetí díl detektivní ságy s názvem Svědkyně ohně mě příjemně překvapil a doufám, že tímto nalákám další milovníky detektivek, kteří o této výjimečné knize neměli zatím tušení. Autorem knihy jeLars Kepler, tedy spíše manželská dvojice ze Švédska, která se pod tímto pseudonymem ukrývá (Alexandra Coelho Ahndorilová a Alexander Ahndoril).

Oba mají rádi thrillery a rozhodli se společně napsat knihu, která by nebyla ovlivněna tvorbou spojovanou s jejich jmény. Chtějí do žánru vnést nové prvky inspirované filmem, nové charakterové typy a zápletky. To bude i nadále cílem románové řady podepsané jménem Lars Kepler.

Jak už bylo výše zmíněno, Svědkyně ohně je třetím dílem této řady. Té předcházeli Hypnotizér (2011) a Paganiniho smlouva (2011). Po Svědkyni ohně (2012) ještě následuje díl čtvrtý – Písečný muž (2013).

Knihu provází po celou dobu několik hlavních postav, které si okamžitě oblíbíte a budete jim fandit až do konce. Například detektiv Joona Linna, který je prezentován jako krásný a zajímavý muž, je vždy ve správnou chvíli na správném místě a celkově působí jako detektiv záchranář.

Lars Kepler

V dnešní době začíná být běžné, že policejní práce nespočívá čistě v rutinním porovnávání faktů a ověřování údajů. Když policie řeší obzvlášť komplikované případy, přizve k vyšetřování i osoby, které by se k místu činu nesměly ještě před několika lety ani přiblížit. Využívání lidí s paranormálními schopnostmi tak sice není běžnou každodenní praxí, ale stává se čím dál častěji. A to i přesto, že prozatím není v policejních statistikách zaznamenán ani jeden případ, který by vyřešil psychotronik nebo médium.

Flora Hansenová se živí jako médium. Již celou řadu let přesvědčuje své okolí, že umí komunikovat s mrtvými. Postavila si na tom celou kariéru a jak je to doopravdy s jejím talentem, ví jen ona sama.
Jednoho letního večera sleduje zprávy a zaujme ji děsivá vražda, která se stala v ústavu pro psychicky narušené dívky. Flora se rozhodne, že zavolá na policii a oznámí, že kontaktovala ducha mrtvé dívky a může pomoci s případem.

Vyšetřování brutální vraždy je vždy ošemetné a Joona Linna ví, že nemůže ponechat nic náhodě. Stejné noci, kdy dívka skonala, z ústavu uprchla jiná chovanka. Všichni ji popisují jako hodnou a tichou dívku. Protože z vyšetřování jednoznačně vyplývá, že vraždu spáchal někdo zevnitř ústavu, je i tato dívka v podezření. Při pátrání v její minulosti Joona Linna zjistí, že pravda je zcela jiná a že má před sebou chladnou vypočítavou herečku, která dobře sehrála roli hodné a mírné pacientky.

Jak najít stopu prohnané vražedkyně dřív než spáchá další zločin? Pomůže médium nebo celé vyšetřování ještě víc zkomplikuje?

Joona Linna ve filmu Hypnotizér
Kniha se mi četla velice dobře, doslova jedním dechem a bylo mi líto, že bylo za dvě hodiny po všem. Úplnou náhodou se mi podařilo správně odhadnout vraha (což se mi stalo asi úplně poprvé), ale ani to mi nezkazilo prožitek z knížky. O ,,keplerovkách? se říká, že jsou stylem velmi podobné švédskému spisovateli Stiegu Larsonovi a jeho Miléniu.

Podle mě je určitě možné najít v knihách podobné prvky, ale každá kniha je originál a v závěru vás ani nenapadne Svědkyni ohně porovnávat s jinou detektivkou.

Doporučila bych ji nejen těm, kteří milují detektivky, ale i všem ostatním, protože tato knížka za to opravdu stojí. Pro ty, kteří se raději nechají naladit filmem, doporučuji film Hypnotizér (podle stejnojmenné knižní předlohy).


HostNázev:                          Svědkyně ohně
Originální název:        Eldvittnet
Autor:                            Lars Kepler
Žánr:                             detektivní příběh
ISBN:                            978-80-7294-661-7
Rok vydání:                 2012
Nakladatelství:            Host

E-shop:                        http://nakladatelstvi.hostbrno.cz

 

Anotace: 

Je běžné, že policie při vyšetřování komplikovaných případů využívá pomoci spiritualistických médií. Ale není zaznamenán jediný případ, kdy by médium přispělo k vyřešení případu.

Flora Hansenová sama sebe nazývá spiritualistickým médiem. Už řadu let si vydělává na živobytí tak, že ostatní přesvědčuje, že umí mluvit s mrtvými. Jednoho srpnového večera slyší ve zprávách o děsivé vraždě v ústavu pro dívky se sklony k destruktivnímu chování. Flora Hansenová se rozhodne, že zavolá policii a oznámí, že se jí podařilo kontaktovat ducha mrtvé dívky.

Z vyšetřování jednoznačně vyplývá, že pachatelem tohoto činu je jedna z chovanek ústavu, “hodná” a tichá dívka, která z ústavu utekla tu samou noc, kdy byla spáchána vražda. Když Joona Linna začne pátrat v její minulosti, objeví, že to s tou její dobrotou nebude až tak horké.

O autorovi:

Lars Kepler je pseudonym, za kterým se skrývá Alexandra Coelho Ahndorilová a Alexander Ahndoril, manželská dvojice zavedených švédských autorů. Oba mají rádi thrillery a rozhodli se společně napsat knihu, která by nebyla ovlivněna tvorbou spojovanou s jejich jmény. Chtějí do žánru vnést nové prvky inspirované filmem, nové charakterové typy a zápletky. To bude i nadále cílem románové řady podepsané jménem Lars Kepler.

 

HostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou “na vyšším stupni” (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.