Pondělí, 27.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Recenze knihy: Severní blata – Arnaldur Indridason

Severní blata - Arnaldur IndridasonProslulý islandský spisovatel Arnaldur Indridason je autorem detektivního románu Severní blata, který se také dočkal filmového zpracování oceněného hlavní cenou na MFF v Karlových Varech, Křišťálovým globusem.

Komisař Erlendur Sveinsson je přiřazen na vyšetřování vraždy na Severních blatech. Nikdo nemá sebemenší tušení, kdo by mohl být vrah a co znamená vzkaz, který byl nalezen u zavražděného muže. Je snad možné, že se jednalo o sebevraždu?

Ať už ho ale zabil kdokoliv, je důležité zjistit, jaký byl tento muž a něco, nebo raději vše, z jeho minulosti a toho se autor knihy zhostil na výbornou. Psychologie všech postav je tak bravurně popsána, že je pro čtenáře opravdu jednoduché si postavy představit spolu se všemi jejich vlastnostmi, negativy i jejich historií.

Hlavní hrdina, kriminalista Erlendur během vyšetřování této záhadné vraždy má sám nelehký problém se svojí těhotnou dcerou, která je navíc bývalou feťačkou. Ta se totiž poté, co se rozhodla s drogami skoncovat, nastěhovala k otci, který s ní má však nelehké soužití.

Jedná se o knihu, která musí v každém čtenáři něco zanechat. Ať už to má být dobrý či špatný pocit, dojem nebo snad myšlenka, čtenář neodejde s prázdnou. Nejedná se o knihu, která by byla vhodná na čtení před spaním, protože potom můžete jednoduše zapomenou na ten sen o princi na bílém koni nebo o tom, jak vyhrajete ve Sportce milion. Protože pokud ho vyhrajete, pravděpodobně to nakonec nebude tak jednoduché jak to zní.

Co se prostředí, ve kterém se celý děj odehrává, týče, je popsán velice jasně, stručně a výstižně, kdy se autor nezabývá detailním popisem, čímž zbytečně neztrácí čas a šetří si ho na napínavé chvíle, které v knize rozhodně nechybí. A ani momenty plné emocí nezůstaly u autora doma v šuplíku.

Vše je popsáno v tzv. zdravé míře, ale určitě stojí za zmínku, že celý děj se odehrává na Islandu v Reykjavíku a jeho okolí v době velkých srážek a tudíž i vysoké vlhkosti, což pomůže Erlendurovi, Sigurdu Ólimu a Elinborg odhalit další “zajímavost” z historie zavražděného muže a napomoci tak vyšetřování.

Celé dílo poukazuje na jeden z problémů dnešní společnosti a na možné následky, protože znásilnění není z témat, o kterém by se lidé bavili při nedělním obědu nebo večer u televize (ne, nemyslím u televizních zpráv).
Také odhaluje, že každý v sobě skrývá něco z minulosti, poněvadž všichni máme nějakého toho “kostlivce” ve skříni. A ať už jsme na něho zapomněli nebo jen předstíráme, že neexistuje, minulost nás stejně všechny jednou dožene. Takový je osud a právě osudovost je v knize ukryta. Stejně tak nástin islandské společnosti. Zejména porovnání jaká byla dříve a jaká je nyní.

Zkrátka se jedná o dílo, kterému by měla dát spousta čtenářů šanci, ať už hledají knihu na odreagování nebo něco, nad čím se budou muset zamyslet.

Mohu vám totiž slíbit, že z knihy budete mít mnohem více pocitů než jen “ta byla dobrá” nebo “nestálo to za nic“. A když vás nezaujme, budete mít alespoň důvod trochu přemýšlet o zvrácenosti dnešní společnosti…

 

Název knihy:    Severní blata
Autor:                 Arnaldur Indridason

MobaNakladatelství:  MOBA
Katalog. číslo:   4337
Rok vydání:       2015
Počet stran:       248

ISBN:                  978-80-243-6447-6
EAN:                   9788024364476

Vazba:                Vázáno
Formát:               115 x 185

E-shop:              http://shop.mobaknihy.cz

 

Arnaldur IndridasonArnaldur Indridason (*1961) patří ve své vlasti a v Evropě k předním autorům žánru a jeho kriminální romány jsou vysoce hodnoceny. Pracoval jako novinař a filmový kritik u největších islandských novin Morgunbladid. Dnes žije jako spisovatel na volné noze v Reykjaviku a s velkým úspěchem vydává své romány.

Severní blata, první z románů, v nichž vystupuje komisař Erlendur, obdržela v roce 2002 prestižní cenu Glasnyckel (Skleněný klíč), udělovanou každoročně nejlepší severské detektivce. Jeho druhý detektivní román Dech smrti byl nominována na tuto cenu v roce 2003.

Autor se tedy řadí k takové elitě, jako jsou Henning Mankell, Hakan Nesser, Åke Edwardson a Kjell Ericsson a zaujímá přední místo na žebříčcích bestsellerů jak ve Skandinávii, tak v Anglii, Francii, Německu a jinde v Evropě. V roce 2006 byl jeho román Severní blata zfilmován a ihned se stal nejúspěšnějším islandským filmem v historii. V roce 2007 získal tento film hlavní cenu na filmovém festivalu v Karlových Varech. Podle internetového serveru Krimi Couch patří Arnaldur Indridason mezi pět nejoblíbenějších světových autorů krimi románů a jeho romány byly přeloženy do 36 jazyků.

 

Nakladatelství MOBAMOBA – Moravská Bastei MOBA, s.r.o.
Nakladatelství MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. Dosud vydalo téměř sedm tisíc titulů. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jarmila Pospíšilová, Alena Jakoubková, Jan Bauer…) a zahraničních autorů (Johan Theorin, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Benjamin Black, Linda Castillo, Thomas Enger, Arnaldur Indriðason, Helon Habila, Michael Robotham a další).
Veškeré informace o knižních titulech nakladatelství MOBA naleznete na www.mobaknihy.cz
.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.