Řecká mytologie ve spárech švédské zimy

Mons Kallentoft, Markus Lutteman - LEONrecenze knihy
Mons Kallentoft, Markus Lutteman – LEON

Leon. Lev. Nemejský lev. Nebezpečná a nezranitelná šelma řecké mytologie s neprůstřelnou kůži, která do své jeskyně lákala mladíky, jež se rozhodli vysvobodit dívky, které lev ve své jeskyni držel jako návnadu. Vezměte bájné monstrum a zasaďte ho do dnešní doby. Anebo vlastně ne. Vezměte dnešního člověka a nechte ho myslet si, že je Nemejský lev. Silný. Neohrožený. Nesmrtelný.

A jsme opět ve Švédsku, kde to podle severských kriminálek bují nekonečnou řádkou drsných zločinů a ještě horších individuí pohybujících se daleko za hranicí zákona. Úplnou náhodou je na vrcholu zasněženého komína objevena mrtvola malého chlapce, po němž nikdo nepátrá. Tělo nese hluboké šrámy, které chlapci před smrtí musely způsobit neuvěřitelnou bolest. Příčina smrti je jasná. Podřezané hrdlo. Chvíli na to obdrží policie odkaz na video zachycující nebohou oběť zavřenou v kleci a očekávající blížící se konec. Vrah není žádný hlupák a vyšetřovacím složkám bez námahy uniká. V tom mu pomáhá i to, že na záběrech kamer je vždy zachycen v dokonalé masce lva.

Nedlouho na to je unesen další chlapec a detektivové se pomocí dalšího odkazu dostávají na livestream, jenž ukazuje dítě v kleci. Na obrazovce běží odpočet. Zbývá posledních sedmdesát jedna hodin. Čas se zrychluje.

Náš hlavní vyšetřovatel Zack je vše, jen ne příkladný policista. Tenhle chlápek je ve své podstatě troska potácející se nad propastí drogové závislosti a nemá problém sjet se uprostřed vyšetřování nějakým matrošem od svého kamaráda a dealera v jedné osobě. Že mu to značně kalí úsudek asi není nutné připomínat. Má vůbec na to, aby stihl zachránit chlapce dřív, než vyprší určená lhůta? A co všechno pro to bude muset podstoupit?

Mons Kalletoft a Markus Lutteman se snažili přijít s hodně drsným příběhem, který by čtenáře pořádně šokoval, jenže se snažili až moc. Některé pasáže oplývají brutalitou až zbytečnou a na gradaci děje zase až takový vliv nemají. Hlavní hrdina působí místy dost rozpačitě, jelikož na jedné straně má vypadat jako zlobivý hoch, který bere drogy (a to se děti přece nemá!), na straně druhé z něj kromě toho žádný tvrďák nekouká. Takže to chvílemi vypadá jako by si maminčin hodný chlapeček vzal od kamarádů trošku těch zakázaných látek a experimentoval.
Zápletka jako taková je ovšem vystavěná velmi dobře. Jednotlivé dílky do sebe perfektně zapadají a celá mozaika působí poměrně originálním dojmem. Četba sama o sobě odsýpá více než slušně a nikdy vyloženě nenudí. Tak proč mám po dočtení neodbytný pocit, že tomu všemu něco chybělo? To vážně nevím, ale přestože jsem na knihu slyšela veskrze velmi kladné reakce, nemůžu sama za sebe tvrdit, že by se jednalo o klenot mezi drsnou krimi školou. Je to takový lehký žánrový nadprůměr, z něhož by se dalo podle mě vytřískat mnohem víc. Ten námět na to totiž má vážně potenciál.

Tudíž příště se vykašlat na přeplácanou brutalitu, méně se potácet na hraně reality drogově závislého vyšetřovatele a třeba víc zapracovat na troše mrazivého temna a strachu z toho, že nevíte, co bude dál.

 


Mons Kallentoft, Markus Lutteman - LEONNázev knihy:         LEON
Autor:                      Mons Kallentoft, Markus Lutteman
Překlad:                  Eliška Boudová

Nakladatelství:      HOST
Rok vydání:           2016
Počet stran:           370

ISBN:                       978-80-7491-721-9
EAN:                        9788074917219

E-shop:                   kniha – http://nakladatelstvi.HOSTbrno.cz
                                 
                                  e-kniha – http://www.PalmKnihy.cz
   
Databáze knih:      www.DatabazeKnih.cz

  

{source}[[div data-configid=“0/39575173″ style=“width: 610px; height: 460px;“ class=“issuuembed“]][[/div]][[script type=“text/javascript“ src=“//e.issuu.com/embed.js“ async=“true“]][[/script]]{/source}

 

 

HostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.