ANIMEFEST je minulostí, ale stál za to!

Animefest 2016Ve dnech 29.1. května 2016 na brněnském Výstavišti probíhal již 13. ročník největšího českého festivalu japonského komiksu, animovaného filmu a japonské kultury – Animefest 2016. Letos byla akce zase o něco větší a dorazily téměř čtyři tisíce návštěvníků. Jelikož se naší redakci v minulých letech na festivalu moc líbilo, ani tentokrát jsme si ho nenechali ujít.

 

 

Je zřejmé, že obyvatelé Brna jsou zvyklý na ledacos, nicméně téměř každý se udiveně ohlížel po skupinkách mířících na Animefest. Lidi v pestrobarevných parukách, brněních, zvířecích ouškých a s doma vyrobenými obřími zbraněmi přeci jen nepotkáte každý den. Spousta milovníků anime totiž dorazila v cosplayi (= v převleku za postavu z anime, hry, filmu, apod. ). Bavilo nás sledovat cestující v MHD a hledat mezi nimi „podezřelé“, kteří míří na festival (což vzhledem k tomu, že zrovna probíhalo poslední zvonění, nebyla jednoduchá věc).

Finalista Cosplay soutěžeCosplaye jsou dle mého názoru největší předností akce. S alespoň nějakou částí kostýmu dorazila zhruba polovina účastníků a někteří si dali opravdu záležet. Rozhodně zde nelze vyjmenovat všechny úžasné cosplaye, ale například jsme potkali patru lidí s kostýmy ze Star Wars, či velmi povedenou Hellgirl (ženskou verzi Hellboye s níž jsme udělali i rozhovor, který najdete na konci článku).

Největší událostí animefestu je Cosplay soutěž, jejíž vítěz nás bude reprezentovat na soutěži v Londýně a další vybraný v Portugalsku. Všichni účastníci byli naprosto dechberoucí. Spousta z nich měla obrovské brnění, neuvěřitelně propracovanou zbraň či elektronicky ovládané části kostýmu (jejich výroba je zcela mimo mé chápání). Na soutěži se však nepředvádí pouze kostým, musíte se i chovat jako daná postava. Jako každý rok to tedy byl úžasný zážitek a to i soutěž začátečníků – Cosplay Debut.

Letos organizátoři zařídili rozšíření prostorů o další budovu, kde se promítal hlavní program z přednášek pro ty, kteří se nevešli do přednáškových sálů a také se zde nacházely stánky s anime zbožím. K dostání tu byly plakáty, placky, polštáře, oblečení, zbraně, paruky a spoustu dalšího. My jsme si odtud odnesli pocky, kočičí ouška a prsten z anime Attack on Titan. od některých stánků mě museli přímo odtáhnout, abych tam nenechala všechny peníze (kdo by taky nechtěl meče z Pána prstenů?!).

Finalistka Cosplay debutJediným nedostatkem animefestu jsou všudypřítomné fronty na všechno. Bude to pro organizátory velký výzva a spousta práce do budoucna. My jsme se ale na přednášky dostali snadno, a jen nás mrzí, že jsme jich nestihli tolik, kolik bychom chtěli. Vybírat se dalo z přednášek o anime, Japonsku, tovrbě cosplaye, nebo třeba i šermu. Úžasná byla přednáška Roberta Waschka – Voják versus válečník, jehož přednášky jsou vždy zábavné i poučné. Shlédli jsme také jeden celovečerní anime film – Impérium mrtvých, ze kterého máme poněkud smíšené pocity.

 

 

Organizátoři odvedli obrovský kus práce (zařídili dokonce i další spoje MHD podle přednášek končících pozdě večer) a je úžasné, že v České republice takový festival máme (ne pro každou zemi je to totiž pravidlem). A pokud jste celou akci prošvihli, nezoufejte! Hlavní program byl po celou dobu živě streamován, takže si můžete pustit záznam. My jsme si Animefest 2016 moc užili a těšíme se na příští, již 14. ročník.

 

A teď již slíbený rozhovor s Hellgirl:

HellgirlAhoj, tak jak se ti líbí na Animefestu?
Je to tady super, lidi jsou tady hodně vstřícný a jde se tady bavit prakticky se všema.

Je to tvůj první Animefest?
Ne, tenhle už je druhý.

A tohle to je tvůj první kostým?
Třetí. První byl assassin’s creed, druhý ze saw – ta loutka.

A proč sis vybrala zrovna tenhle cosplay?
Tak nějak mi to sedlo a líbí se mi ten styl a tak. Mám Hellboye ráda.

Jak dlouho ti trvalo vyrobit tenhle kostým?
Popravdě jsem s ním začala na poslední chvíli, takže tak 14 dní. Byly to trochu fofry.

Máš tu nějakého oblíbeného cosplayera?
Hodně dobrej cosplay měl Mishuge, ale jinak hodně lidí tu má úplně úžasný cosplaye. Vážně nechápu, jak si s tím můžou tak vyhrát.

A co ty rohy? Ty ti dorostou?
Já jsem je chtěla udělat celé, ale nebyl čas (smích).

A ještě se zeptám, odkud jsi?
Z Přerova, to je asi hoďka cesty.

Děkujeme přerovské Hellgirl za rozhovor a přejeme jí mnoho trpělivosti s dalšími cosplayi!

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.