RfP 2011 – máme další úlovky

RfP 2011 - máme další úlovkyPo sérii kapel s vyhraněnějším pohledem na krásu vůkol nás nabízíme i trochu té poetiky pro něžnější povahy. Po tříletém nezměrném úsilí se podařilo pro Rock for People získat skvělé JOHN BUTLER TRIO z Austrálie, které neodolatelným způsobem mixuje funky, blues i původní austrálskou muziku. Jinou podobu lyriky nabídne projekt BRIGHT EYES z americké Nebrasky, hvězda tamní indie-folkové scény. A konečně: po dvou letech se do Hradce vrátí rozesmátý frontman Bloc Party, tentokrát se svým výrazně tanečnějším projektem KELE.

 

 

JOHN BUTLER TRIO
Ansámbl z Fremantle v západní části Austrálii, John Butler Trio, vznikl na dnešní poměry vcelku podivuhodným způsobem. V roce 1998 si kytarista a zpěvák John Butler začal ve Fremantle vydělávat jako pouliční muzikant. Sám si zafinancoval 3 500 nahrávek jako prvotní vklad, aby se později stal v očích mnoha hudebních příznivců nejslavnějším nezávislým muzikantem, kterého Austrálie pamatuje. Ti, kteří se už zaposlouchali do jeho písní, pochopí, že John Butler později i se svým triem vstoupil ve známost zaslouženě. Signifikantní mnohožánrový styl jeho jam bandu leží kdesi na pomezí dancehallu, roots rocku, funku či bluesu. Inspirační linky jsou předeny jedinečným, citlivým a naprosto podmanivým způsobem.

John Butler Trio

Trio zaznamenalo příkrý vzestup už díky druhé studiové nahrávce Three z roku 2001, která si vysloužila platinovou desku. Svůj úspěch pak zopakovalo v roce 2003 pětinásobně platinovou deskou za CD Sunrise Over Sea, které se zároveň stalo prvním nezávisle vydaným albem na Butlerově vlastním labelu Jarrah Records. Další trojnásobné platinové ocenění pak následovalo v roce 2007 za album Grand National. Skladby John Butler Tria už několik let excelují na prvních místech australských hitparád a samotný ansámbl díky neutuchajícímu zájmu cyklicky obráží jako headliner hlavní pódia světově proslulých festivalů.

Na svém kontě má rovněž celou řádku ocenění jako APRA, AIRA nebo J Awards udělovaných v Austrálii. Kromě Johna Butlera působí v současném Triu ještě bubeník a perkusionista Nicky Bomba a baskytarista Byron Luiters. Jejich repertoáru na letošním RFP budou dominovat hity z poslední desky April Uprising vydané v minulém roce.
http://jbtserver.com/blog/
http://www.myspace.com/johnbutlertrio

BRIGHT EYES
Jsou tři, ale zdá se, jako by jich bylo dvanáct – řeč je o americké indie folk-rockové kapele Bright Eyes. A skutečně, když kapela ve složení Conor Oberst, Mike Mogis a Nate Walcott rozehraje svůj koncert, hemží se to na pódiu multiinstrumentální podívanou. V čele Bright Eyes, kteří vznikli v roce 1995 a po celou dobu hrají ve stabilním složení, stál tehdy pouze patnáctiletý skladatel a zpěvák Conor Oberst.

Bright Eyes

Navzdory mnohdy nevybíravé kritice, jež mu byla stále v patách, se ale nevzdával a společně s ostatními dvěma souputníky projekt posouval tvrdošíjně dále. Teprve po sedmi letech práce začala vynaložená snaha konečně přinášet své plody. Roku 2002 po vydání desky Lifted Or The Story Is In The Soil, Keep Your Ear to the Ground se štěstí a kritika otočily na stranu kapely a Bright Eyes, i když už hráli pěknou řádku let, začali být označování jako „noví“ umělci. V roce 2004 dostali přizvání supportovat turné Bruce Springsteena a také R.E.M., se kterými si totéž zopakovali i o rok později. V tomto období se už sestava intenzivně dostávala do povědomí veřejnosti a rovněž si začala získávat uznání významných hudebních kritiků a především publika.

Bright Eyes jsou držiteli několika ocenění, z těch prestižnějších můžeme zmínit PLUG Independent Music Awards z roku 2006, kde se jim podařilo obstát v kategoriích Umělec a Píseň roku. O dva roky později pak dokonce získali cenu Grammy. Poslední potěšitelnou událostí posledních dní bylo vydání již desátého studiového alba People’s Key s další melodickou nadílkou z dílny Bright Eyes. V tuto chvíli je na internetu dostupných již několik nejnovějších ukázek, například Shell Games nebo Haile Selassie. Dvojnásobnou radost z desky měl sám Conor Oberst, jenž si ji nadělil i jako dárek ke kulatým narozeninám.
http://www.thisisbrighteyes.com/
http://www.myspace.com/brighteyes

KELE
Vystoupení liverpoolských Bloc Party v roce 2009 na Rock for People do slova a do písmene potvrdilo jejich pověst coby černého koně festivalu. I když se set těchto sympaťáků nesl v rockovém hávu, patrné byly přískoky k nu-rave a dalším elektronickým subžánrům – ostatně před dvěma lety opanovala mnohé přehrávače, iPady atd. jejich deska Intimacy, ukázka toho, jak je možné rockovému duchu vymodelovat padnoucí taneční tělo. Vedle suverénního výkonu Bloc Party v Hradci Králové zosobnili i čítankový příklad toho, jak se má komunikovat i s tou částí publika, jež nezná z vaší tvorby ani notu. Již křídla má na YouTube záznam okamžiku, kdy na zpěváka a kytaristu Keleho přiletí baseballová čapka s nápisem „I Love My Mum“, s níž odehraje nejen zbytek koncertu, ale i část turné.

Kele

Rýsuje se tak zajímavý námět na dárek pro fanoušky – letos totiž do Hradce přijede KELE osobně. Bloc Party jsou na nějaký čas hibernováni a frontman kapely se od loňska naplno věnuje své vlastní produkci. Nejednoho recenzenta již Kele (příjmení: Okereke) přiměl k pozornosti albem The Boxer, které se celé nese v „duchu lásky k taneční hudbě“ – ostatně, to je podle Keleho slov i hlavní raison d´etre celého sólového projektu.

A protože výše popsaná sympatie neproudila jen od návštěvníků RfP k Bloc Party, ale i obráceně, nadcházející koncert lze interpretovat i jako Keleho vůli navrátit se k fanouškům, kteří mu – podle jeho vlastních slov – utkvěli hluboko v paměti i srdci!
http://www.myspace.com/iamkele
http://iamkele.com/ 

 

Vstupenky na http://www.ticketsforpeople.cz/

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.