Sobota, 4.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Řím, město, které nikdy nespí

Suburrarecenze knihy Suburra

„„A tohle je co?“
„Perské květinové motivy.“
„A ty si myslíš, že si dám tuhle buzerantskou věc na čelo postele v ložnici? Tohle je Řím, ne tvůj domov. Já v posteli souložím.“
Musel si poradit s reliéfem satyra s obrovským pyjem.“ 

Kniha, která mě zaujala svojí obálkou a hned poté i anotací. Moje první kniha o mafii.Drsná a krásná zároveň. Na pozadí Říma poznáte, kdo tahá za nitky. Mafiáni, politici, státní zástupci, policisté, co mají společného? Touhu po moci, po penězích, po slávě a taky drogy. Kniha o všem špatném, co přináší mafiánský život. A vám se bude líbit. 

Příběh začíná prologem, kde se dozvíme, co se stalo v roce 1993, což ovlivnilo řadu pozdějších událostí. A pak se začne odvíjet současnost. Zdánlivě nevýznamné úmrtí jedné prostitutky rozpoutá peklo mezi mafiánskými klany. Jedna smrt na sebe nabaluje další a nikdo si není jistý životem. Jen aby to neohrozilo velký mafiánský projekt Waterfront. Plán na zbudování kasin, hotelů, restaurací, obchodů a přístavů s jachtami na pobřeží Ostie, budoucí Atlantic City Itálie. Projekt, který sdružuje mafiánské klany, církev a významného politika Malgradiho, se ukrývá pod plánem sociálního bydlení. Může nevýznamná smrt skoro neznámé dívky rozpoutat válku mafie? 

„Číslo 8 zabil Kudlu. Nebo si to nicméně myslí ti, co se mu snažili dostat pod kůži. Kudla byl muž Anacletiů. Ostie napadla Cinecittá, a Cinecittá odpovídá: začala válka. Válka mafie. Protože je potřeba nazývat věci pravými jmény.“ 

V každé další kapitole se objeví nejedna nová postava a s ní další příběh, na jednu událost se nabaluje další, až máte pocit, že se v těch mafiánských kruzích začínáte ztrácet. A nejde tu jen o mafiány, ale i o vysoko postavené státníky a zkorumpované policisty. Poté se na scéně objeví postava Marca, s nímž jsme se seznámili již v prologu, ale tentokrát stojí na straně zákona, jako vyšetřovatel. Je jediný proti všem? Podaří se mu dostat se mafii na kobylku a splnit slib, který si kdysi dal? 

Nenaleznete tu pouze příběhy o mafiánských praktikách, násilí, zabíjení, drogách, sexu, ale i příběh lásky na pozadí rozpoutané války mafie. Zjistíte, že mafiánům se opravdu nemá odporovat a úplně nejjistější je nepřiplést se jim vůbec do cesty, ale dá se tomu zabránit, když dokáží ovlivnit životy tolika lidí? 

„Sliby jsou jenom vzduch, Malgradi. Pamatuj si, že nikdo není nenahraditelný. Dobrý hráč hraje vždycky na dvou stolech.“ 

V knize vystupuje opravdu mnoho postav, těmi nejdůležitějšími jsou Samuraj, Číslo 8, Kudla, Malgradi, Marco, Sabrina, Alice. A pak je tu řada postav vedlejších. Opravdu dá práci se v nich zorientovat, v jejich jménech a přezdívkách. Kniha vyžaduje vaše soustředění, aby vám neunikla žádná spojitost. 

Příběh se i přes množství postav odvíjí rychle. Kniha se čte jedním dechem. Její čtení jsem si opravdu užila. Budete prožívat mrazení v zádech a údiv nad tím, čeho jsou lidé schopni. 

Věřím, že kniha se bude líbit všem, co už mají za sebou mafiánské příběhy, ale i těm, pro než to bude premiéra, stejně jako pro mě. Rozhodně se nejedná o odpočinkovou četbu, knihu si vychutnají spíše náročnější čtenáři. Pokud si rádi přečtěte o spletité válce mafie, je to kniha pro vás. Soucit nečekejte. 

„Suburra, věčný obraz nespasitelného města. Domov násilné a beznadějné chátry, která staletí předtím se stala buržoazií a která zaujímala ve městě přesné geografické centrum. Protože byla a zůstala jejím srdcem.“ 

„Někteří Italové stále doufají, že je to jen fikce…“ 

Moje hodnocení je 90 %. 

 

SuburraNázev knihy:       SUBBURA
Autor:                    Carlo Bonini, Giancarlo De Cataldo

Rok vydání:         2017 (originál 2013)
Počet stran:         400
Vazba:                  vázaná
Formát:                 130×200 mm

EAN:                     9788073904784
ISBN:                    978-80-7390-478-4

E-shop:               www.KnihyOMEGA.cz

Databáze knih:   www.DatabazeKnih.cz

  

{source}[[div data-configid=”0/45488060″ style=”width: 600px; height: 456px;” class=”issuuembed”]][[/div]][[script type=”text/javascript” src=”//e.issuu.com/embed.js” async=”true”]][[/script]]{/source}

   

OmegaNakladatelství Omega se zabývá především vydáváním klasické české a světové literatury s novými obálkami. Chce vyjít vstříc hlavně čtenářům, kteří marně shání svého oblíbeného spisovatele a nedaří se jim ho nikde sehnat. Také vychází vstříc zejména studentům, kteří potřebují klasickou četbu do školy za velmi příjemné ceny. Spektrum titulů postupně rozšiřuje o další témata, a také se věnuje i novým autorům a knihám, které dosud u nás nevyšli. V budoucnu plánuje publikovat i překlady z angličtiny, francouzštiny, ruštiny, němčiny či španělštiny.

Nakladatelství spolupracujeme s renomovanými autory, překladateli, výtvarníky a mnoha externisty různého zaměření. Mezi jeho knihami si vybere každý čtenář podle svého gusta — vydává publikace v pestré škále edičních řad.

V edici Beletrie vycházejí knihy českých i světových autorů, mezi nimiž najdete napínavé historické příběhy, ale také díla se společensky závažnou tematikou.

Specialitou mezi edicemi je regionální literatura — zde se věnuje legendám k daným městům z celé České republiky. Speciálně se zabývá vydáváním knih o Brně, hradu Špilberku, legendám brněnského podzemí nebo slavné brněnské hantýrce ,,Hantec”.

Se známými osobnostmi se seznámíte také, ať už je to eroticko-psychologický román TROJKA známého moderátora, novináře a zpívajícího spisovatele Richarda Sachera. Tak jsou v přípravě další knihy se známými osobnostmi českého showbyznysu.

  Autorčin blog

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)