Rok 2021 získal dvě: Jaké jsou barvy, které ho budou charakterizovat?

Každý rok je charakteristický několika trendy a jednou barvou. Ta je důležitá pro módu i pro interiérový design. Inspirují se jí známí návrháři a jiní odborníci. Rok 2021 je v tomhle směru významný. Společnost Pantone, která má barvu roku na starosti, vyhlásila rovnou dva odstíny. 

Dvě zcela odlišné barvy 

Barvami roku 2021 jsou šedá s názvem Ultimate Gray a žlutá s názvem Illuminating. Na první pohled se zdá, že jde o dva zcela odlišné odstíny, které spolu nemohou ladit. Když se však kouknete lépe, zjistíte, že to není plně pravda

Výrazná žlutá skvěle doplňuje jemnější a méně zářivou šedou. Barvy vytvářejí zajímavou kombinaci vhodnou nejen pro outfit, ale i interiér. Šedou můžete zvolit jako základ a žlutou jako doplněk nebo naopak. Výrazné barvy se rozhodně netřeba bát. Musíte si však dávat pozor, jak ji do místnosti zakomponovat.

 

Barvy roku 2021

Věděli jste, že… 

… to není poprvé, co společnost Pantone vybrala dvě barvy roku? Poprvé se to stalo v roce 2016. Tehdy to byly odstíny Serenity – pastelová modrá a Rose Quartz – pastelová růžová.

Zemitá barva je trendy 

Trendy na rok 2021 jasně diktují zemité a jemné tóny. K nim se řadí i jedna z barev roku. Šedá v interiéru uklidňuje, vytváří příjemnou atmosféru a velmi jednoduše se kombinuje s jinými barvami. Nejlépe vypadá s černou, bílou nebo hnědou.

 

Barvy roku 2021

 

Pokud preferujete minimalismus, šedé stěny jsou sázkou na jistotu. K nim si následně vybírejte výraznější doplňky. Mohou být v druhé barvě roku, žluté, nebo v modré či černé. Kontrast vypadá velmi dobře a zaujme. Dávejte si však pozor na množství barev. Více než 3 nekombinujte. 

Šedé doplňky jsou stejně trendy jako stěny. V bílé místnosti však mohou zaniknout. Vyberte jim místo na tmavém stole nebo komodě.

Ze žluté nemějte strach

Žlutá má mnoho odstínů. Na tenhle rok společnost Pantone zvolila poměrně výrazný odstín, který se hodí zejména na jaro a léto. Kombinovat byste žlutou měli spíše s jemnějšími barvami, jako například se zmíněnou šedou. Dobře vypadá i černá, bílá nebo tmavě modrá. 

 

Barvy roku 2021

 

Zdi nabarvené na žluto byly oblíbené před lety. Pokud nejste oblíbenec retro stylu, raději se jim vyhněte. Žlutou do místnosti zakomponujte ve formě doplňků. Zvolte svícny, misky, vázy nebo polštáře.

Zvolte i jiné barvy 

Žlutá a šedá se nemusí líbit každému. Výhodou je, že nejsou jediné, které budou letos oblíbené a populární. K zmíněným zemitým tónem se řadí odstíny jako:

  • hnědá
  • modrá
  • zelená
  • bílá.

Jejich výhodou je příjemná atmosféra. Díky které se budete doma cítit velmi příjemně. 

Milovníci výraznějších barev si přijdou na své nejen při výběru žluté, ale i červené a oranžové. Obě vypadají skvěle i se sivou, černou nebo zelenou. 

 

Barvy roku 2021

 

Jak však jednotlivé odstíny zakomponovat do místnosti? Mnozí mají rádi kombinování stejných tónů. V praxi to znamená, že pokud si vyberete hnědou, ostatní dvě barvy budou podobné. Například světlehnědá, případně karamelová a bílá. K šedé se zas hodí černá a bílá. 

Základní barva bude tvořit jádro místnosti nebo celé domácnosti. Nabarvěte s ní stěny nebo si v jejím odstínu vybírejte hlavní kusy nábytku. Doplňkové barvy by měly být ve formě doplňků a detailů. 

Shrnutí

Kombinování barev v interiéru je zajímavá hra, při které můžete nechat pracovat vaši fantazii naplno. Zkoušejte různé odstíny, měňte doplňky a vytvářejte si domov podle svých vlastních představ. Cítit dobře se v něm máte v první řadě právě vy. 

zdroj: Pantone.com / Newdecortrends.com

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.